İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

BEN ALDIRMA ACIR MI?

BEN ALDIRMA ACIR MI?

Her insanda az çok görülen benler normal koşullarda zararsız oluşumlardır. Cildin rengini oluşturan melanin pigmentinin lokal olarak toplanmasıyla oluşur. Oluşumunda genetik faktörlerin ve güneş ışınlarındaki ultraviolenin etkisi fazladır. Benlerin alınması hiçbir şekilde acı vermez.

Benler ya estetik olarak iyi görünmemesi nedeniyle alınır ya da kanserleşme riski taşıması nedeniyle alınır. Bazı kişiler mevcut benleri ile barışıktır. Bunlara herhangi bir tedavi gerekmez. Fakat benlerin renginde bir değişiklik olursa, benin büyümesi hızlanırsa, normalde yuvarlak veya oval olan sınırlar girintili, çıkıntılı olursa bu ben huy değiştirmiştir. Mutlaka bir uzman doktorun görmesi gerekir. Benlerin kanserlerine malign melenom denir ve çok tehlikeli kanserlerdir. Çok kısa sürede uzak organ metastazı yaparlar. Vücuttaki komşuluk, lenfatik, kan yolu gibi tüm yayılma yollarını kullanırlar. Bu nedenle erkenden teşhis edilip, tedavisi yapılmalıdır.

BEN ALDIRMA ACIR MI?

Ben Alırken İz Kalır mı?

Bazı benlerde estetik açıdan kişiyi rahatsız eder. Kişi estetik olarak rahatsızlık veren bu benlerden kurtulmak ister. Fakat kurtulurken de benli halinden daha kötü bir görünümde olmak istemez. Yani ben alınacaksa iz bırakmadan alınması gerekir.

Bu tür benlerde önceden en sık başvurulan yöntem cerrahi yöntemdi. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Ben çevredeki normal cilt dokusu ile birlikte lokal olarak çıkarılır. Kanama kontrolü sonrası cilt matrix olarak dikilirse balık kılçığı, subcutan dikilirse 1 cm’lik düz bir çizgi şeklinde iz kalır. Bu iz yüzde ve görünen bir yerde kötü durur. Kanserleşme olasılığı olan benlerde başvurulan bir yöntemdir. Günümüzde iyi huylu benlerin tedavisinde terk edilmiş bir yöntemdir.

İyi huylu benlerde günümüzde 2 yöntem kullanılmaktadır. Ya lazer ile ben tedavisi yapılmakta ya da radyo frekans yöntemiyle ben buharlaştırılarak tedavi yapılmaktadır. Öncelikle şu bilinmelidir ki benlerin alınmasıyla benlerde kanserleşme olmaz. Halk arasındaki benlere bıçak vurulmaz şeklindeki kanı yanlıştır. Tam tersi benler ne kadar erken alınırsa kanserleşmeden oluşacak tehlikeler o derece erken önlenebilir.

En İyi Ben Alma Tedavi Yöntemi

Radyo frekans yönteminde radyo dalgaları ile cilde ısı verilir. Bu dalgalar ben üzerine yoğunlaşarak benin buharlaşıp yok olmasını sağlar. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Bu nedenle işlem sırasında hasta herhangi bir acı duymaz. Ben yaklaşık 1-2 dakika içinde buharlaştırılır. İşlem sonrasında ben alınan yerde ısıya bağlı bir kabuklanma olur. Kabuk yaklaşık 2 hafta içinde düşer. Bu süre zarfında hastanın bu kabuğu yolmaması gerekir. Kabuk düştükten sonra o bölgede bir kırmızılık oluşur. Kırmızılığın normal cilt rengini alması kişiye göre farklı olmak üzere 2-3 ayı bulabilir. Çok koyu ve derin benlerde bazen çok yakından bakınca fark edilecek küçük bir çukurluk kalabilir. Fakat bu durum istenmeyen bir benin görünümüne göre çok daha basittir. Bazı yüzeyel benlerde ise lazer tedavisi uygulanabilir. Fakat lazerde genelde 2-3 seans gerekir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi