İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Ben Tedavisi

Ben Tedavisi

Benler deri düzeyinde veya deriden kabarık çeşitli renklerde iyi huylu deri lezyonlarıdır. Genelde her insanda az çok bulunur. Kimi kişinin hoşuna gider kalmasını ister kimi kişi estetik olarak sinir olur ve alınmasını ister.

Normalde deriye melanin denen bir pigment renk verir. Bunu salgılayan ve melanosit denen hücreler bazen normalin üstünde çalışır. Deride kahverengi bir renk oluşur. İşte bunlara halk arasında ben denmektedir. Bunların rengi salgılanan pigment miktarına göre değişir. Açık tenli kişilerde koyu tenlilere göre daha fazla ben bulunur. Bu benler doğuştan olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Özellikle güneşe maruz kalanlarda ve genetik yatkınlığı olan kişilerde sonradan ortaya çıkan benler daha fazladır.

Ben Tedavisi

Doğuştan olan benler çok yavaş büyüyebilirler veya aynı kalabilirler. Bazen renkleri gittikçe koyulaşır ve tam tersi renklerinde açılmalar olabilir. Bu benler genelde deri düzeyindedirler. Fakat bazen deriden kabarıkta olabilir. Genelde yuvarlak sınırları belirlidir. Sonradan oluşan benlerde dikkatli olmak gerekir. Çünkü bunların az bir miktarı kanserleşme eğilimindedirler. Doğuştan olan ve büyümeyen benlerin pek çoğu ancak estetik amaçla tedavi edilebilir. Fakat bir uzman tarafından görülmüş ve kuşkulu olduğu saptanmış olan benler erkenden cerrahi olarak alınmalıdır. Karar verilemeyen vakalarda punç biyopsi yapılmalı ve bunun sonucu beklenmelidir. Benlerdeki en büyük tehlike malign melenom denen bu benlerin kanseridir. Bunlar bilinen en hızlı ilerleyen kanserlerdir. Erkenden metastaz yapar ve tedavisi zordur. Normal benlerde çeşitli nedenlerle kansere dönüşebilir.

Kanser Şüphesi Olan Benler

Kanserli benlerde bir asimetri söz konusudur. Benin çevresinde normal sınır yoktur. Girintili çıkıntılıdır. Benin renginde de bir alacalık söz konusudur. Önceden kenarları düz olan benin kenarlarında bozulma varsa, renginde bir değişim olduysa uyanık olunmalıdır. Bir de kanserleşme eğilimindeki benlerin genişliği kısa sürede artar. 0.5 cm’yi geçen benlerde mutlaka bir uzmanın kontrol etmesi gerekir.

Eğer var olan bir bende kaşıntı, kanama, renk değişikliği, büyüme ve kenar düzensizliği başlamışsa mutlaka biyopsi alınmalıdır. Biyopsi sonucu malign gelirse ona göre ileri tedavilere geçilir.

Doğuştan olan benlerde ise melenom gelişme olasılığı diğerlerine göre daha azdır. Estetik olarak kişileri rahatsız etmeyen benlerin izlenmesi daha akıllıca bir iştir. Halk arasında benlere dokunmayın kansere dönüşür diye yanlış bir anlayış vardır. Benlerinden kuşkulanan kişiler mutlaka bir uzmana göstermelidir. Kanser kuşkusu varsa da mutlaka biyopsi alınmalıdır.

Ben Tedavisi

Ben Aldırmak Tehlikeli midir?

Benlerin alınmasında en önemli endikasyon estetik amaçlıdır. Bazıları benleriyle yaşamaya alışmış ve bunlardan hoşlanmaktadır. Bu kişilerin benlerinde bir kötüleşme düşünülmüyorsa bırakılıp böyle kalmasında yarar vardır. Eğer mevcut benler kişide kozmetik olarak rahatsızlık veriyorsa, ben vücudun tahrişe, travmaya, açık bölgelerinde ise (sakal bölgesi, el ayası, ayak tabanı vs) veya muayene sonucu kanserleşme eğilimi olabilecek benler kesinlikle tedavi edilmelidir.

Kanserleşme olasılığı olmayan benlerde cerrahi tedavi yapılmamalıdır. Çünkü ne kadar estetik olarak alınırsa alınsın iz kalacaktır. Gizli dikiş denen subkutan dikiş bile atılsa düz bir çizgi, matrix dikiş atılırsa balık kılçığı şeklinde bir iz kalacaktır. Günümüzde iyi huylu istenmeyen benler radyo frekans yöntemi ile buharlaştırılarak alınmaktadır. Bu amaçla lazer enerjisi de kullanılabilir.

Ben Alma Yöntemi

Radyo frekans radyo dalgaları ile çalışan bir sistemdir. Ciltte 40-45 derecelik bir ısı oluşturur. Cilde, sinirlere ve kan damarlarına herhangi bir zararı yoktur. Uygulanan benden kat kat üst doku çıkarılır ve tamamen ben buharlaştırılır. Daha sonra orda bir kabuklanma olur. Kabuk 10 gün içinde düşer. Sonra yerinde bir kırmızılık olur. Bu da 2-3 ay içinde normal cilt rengine döner.

Radyo frekans Medica İzmir’de yapılmaktadır. Muayeneler ücretsizdir. Tedavi ücreti muayene sırasında belirlenmektedir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

16 Comments
 1. Cevapla
  Bülent karataş

  Merhaba benim burnumda ve kulagımın arkasında boynumun ortasında 3tane benim var ve ben bu 3 benden rahatsız oluyorum nasıl yardımcı ola bilirsiniz

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Benlerinizi radyo-frekansla alırız. 15-20 dk içinde tamamen kurtulabilirsiniz.

 2. Cevapla
  Özgür

  Yüzümde benler var izi kalır korkusuyla aldırmıyorum nasıl bir yöntem önerirsiniz

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Korkacak birşey yok, radyo-frekans ile iz kalmadan kolayca tedavi sağlamaktayız.

 3. Cevapla
  Fırat kaya

  Benimi bıçak altına yatarak aldırdım iz kaldı izden nasıl kurtulurum ? Tşk

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Kliniğimize gelini, rötuş yapalım izlerden tamamen kurtulabilirsiniz.

 4. Cevapla
  İzmir

  Yüzümde birçok irili ufaklı ben var. Estetik anlamda çitkin bi götüntü olulturmadığı söyleniyor ama ben hoşlanmıyorum. 2 tane devlet hastanesinde aldırdım ve iz kaldı. Onlar et beniydi. Şimfi deri üzerindeki kahverengi benleri de aldırmak istyrm, iz kalma riski var mıdır, bi de her bir ben için ayrı ayrı mı ücret ödüyoruz

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Benlerinizin görüntüsünü bize whatsapp üzerinden atmalısınız veya muayeneye gelmeniz lazım. Aldığımız benlerde iz kalma ihtimali yoktur. Fiyatlar benlerin boyutu ve adetine göre fiyat değişir. Tanesi 100TL’den başlamaktadır

 5. Cevapla
  Gizem

  Pek bu operasyonun fiyatı hakkında bilgi alabiliyor muyuz?

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Benlerin boyutu ve adetine göre fiyat değişir. Tanesi 100TL’den başlamaktadır.

 6. Cevapla
  Ayçin

  mrb yuzunde benlerim var rahatsiz oluyorum tek seasnta islem bitiyormu tekrar cikma ihtimali varmi

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Benlerinizden tek seansta kurtulursunuz, bir daha çıkma ihtimali yoktur.

 7. Cevapla
  İsmail

  Saçlı deride sebaste nevus malign şüphesi var dedi cilt doktoru alinmasi lazim dedi kötü cikarsa ne nasil tedavi yapılyor lazerle alinan ben patolojiye gitmiyor çerrahi operasyon olmasi lazımmis

  • Cevapla
   Uzman Doktor

   Cerrahi operasyona gerek kalmadan artık radyo-frekans ile ameliyatsız kurtulabilirsiniz. İletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 8. Cevapla
  emine

  merhaba benim doğum lekem var nasıl kurtulabilim

  • Cevapla
   Uzman Doktor

   Merhaba, fotoğraf gönderin inceleyim, ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi