İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Yağ bezeleri tıbbi adıyla lipomlar vücudun çeşitli yerlerinde yağ dokusu hücrelerinden oluşan iyi huylu, kapsülle çevrili kitlelerdir. Yağ bezelerinin oluşumunda en önemli faktör genetik yatkınlıktır. Yağ bezesi olan kişilerin ebeveynleri araştırıldığında onlarda da bu oluşumların gözlendiği görülür. Bunun dışında metabolik hastalıklar, kötü beslenme, sedanter bir yaşam, yüksek kolesterol ve trigliserid fazlalığı oluşumlarını kolaylaştırır.

Yağ Bezesi (Lipom) Tehlikeli midir?

Lipomlar vücuttaki tehlikesiz kitlelerdir. Estetik sorun dışında bir sağlık problemi yaratmaz. Nadiren enfekte olurlarsa ağrı ve kızarıklığa neden olurlar. Vücutta kafa hariç her yerde görülebilir. Büyüklükleri çok çeşitlidir. Genelde iyi sınırlı kitlelerdir. Üzerine basmakla hareket ederler. Dikkat edilmesi gereken her şişliğin lipom olarak değerlendirilmemesidir. Çünkü nadirde olsa bunların bazıları liposarkom denen kötü huylu tümör olabilir. Birden lipomlara neden olan çeşitli hastalıklar vardır. Bunlar gardner sendromu veya cowden sendromu gibi nadir hastalıklardır. Bunlarda ilgili uzmana gidilmelidir.

Tanıda cilt altında ellemekle hareketli, yumuşak kitleler ele gelir. Bunlarda ağrı söz konusu değildir. Eğer ağrı varsa lipomda bir komplikasyon oluşmuştur. Yağ dokusu içinde sinir olamadığından ağrı yoktur.

Lipomları yağ kistleri ile karıştırmamalıdır. Yağ kistleri genellikle kafada görülür. Bunlarda hareketli kitlelerdir. İçlerinde sebum denen bir salgı vardır. Bu salgının çevresinde de bir kapsülü bulunmaktadır. Bazen bunlar enfekte olarak apseleşebilirler. Şiddetli ağrıya neden olabilirler.

Yağ Bezesi (Lipom) Büyür mü?

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Lipomlar yaş ilerledikçe büyürler. En sık boyun, omuz, sırt ve kollarda görülür. Bunlarda tek sorun estetik kaygıdır. Bazen de oluşum yerine göre çeşitli belirtiler verebilirler. Kollarda ve omuzda hareket kısıtlılığı yapabilirler. Lipomlara iç organlarda da rastlanır. Özellikle bağırsak çevresindeki lipomlar nadirde olsa bağırsak tıkanıklığına neden olabilmektedirler. Yağ bezeleri iyi huylu tümörlerdir. Bunlarda kanserleşme söz konusu değildir. Ayrıca kaslara ve çevre dokulara da yayılmaz.

Birde cilde yağ (sebum) sağlayan yağ bezelerinin salgı yollarının tıkanmasıyla oluşan bezeler vardır. Bu bezeler için çeşitli bitkisel çözümler önerilmiştir. Fakat bu uygulamalar sırasında enfeksiyon riski her zaman vardır. Bu amaçla buhar banyoları kullanılabilir. Buhar yolu açarak yağ bezesinin kendi kendine boşalmasını sağlayabilir. Bu amaçla sıcak kompreste denenebilir. Temizleyici olarak Aleo vera bitkisi, Hint yağı, sirke kullanılabilir. Bunların ortadan kaldırılmasında kişisel hijyen ön plandadır.

Lipomlar estetik olarak istenmiyorsa cerrahi olarak alınır. Bu amaçla önce saha steril olarak örtülür. Lokal anestezi uygulanır. Lipomun büyüklüğüne göre cilt kıvrımlarına paralel bir kesi yapılır. Yaklaşık 10 dakikalık bir operasyonla lipom kitlesi kapsülü ile birlikte çıkarılır. Burada önemli nokta kapsül bütünlüğünün bozulmamasıdır. Kanama kontrolü sonrası cilt altı ve cilt kapatılır. Piyes patolojiye gönderilir.

Lipom tedavisi Medica İzmir’de yapılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi