İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Komedon Tedavisi

Komedon Tedavisi

Vücuttaki kıl folliküllerinin bir salgı kanalı bulunur. Bu kanal tıkanırsa salgı akamaz ve geride birikir. Buna bağlı koyu renkte veya siyah renkte çıkıntılar oluşur. Bunlara komedon denir. Komedonlar vücutta kıl olan her yerde görülebilir. Yüz, sırt, göğüs ve kollar komedon görülen yerlerdir. Fakat bunların içinde en sık yüzde görülmektedir. Ayrıca komedonlarda en sık görülen cilt bozukluğudur.

Komedon Tedavisi

Kıl folliküllerinin dibinde sebum denen bir çeşit yağ üreten bezler vardır. Bu sebumun görevi cildin kurumasını önlemek ve nemli tutmaktır. Bu bezin kanalı çeşitli nedenlerle tıkanabilir. Tıkanmasının en büyük nedeni buradaki ölü hücrelerdir. Bu hücreler kıl folliküllerin çevresinde birikir ve komedon denen içi sebum dolu çıkıntılar oluşturur. Bu çıkıntıların ağzı kapalıysa rengi genelde beyazdır. Bunlara kapalı komedon denir. Çıkıntının üstündeki cilt açılırsa havayla temas eder. İçteki sebumun rengi koyulaşır. Buna da açık komedon denir. Bununrengi siyaha kadar değişir.

Komedon Gelişimini Arttıran Faktörler?

Şişmanlarda, hamilelerde, gençlerde, mens dönemlerinde, doğum kontrol hapı kullanmaya bağlı olarak, kortizon kullananlarda, lityumlu ilaç alanlarda, vücut geliştirmek amacıyla androjen içeren ilaçların alınmasıyla komedon gelişimi artar. Komedonlar yüz dışında gövde ve kollarda da görülebilir. Cilt hücreleri belirli dönemlerde kendini yeniler ve ölü hücreler dökülür. Bu hücrelerin dökülmesi kıl follikülerinde tahriş ve tıkanma oluşturur. Bu da komedon oluşumuna neden olur.

Şişmanlarda, diyabetik hastalarda da akne fazla görülmektedir. Özellikle süt ürünleri, şekerli gıdalar, yağlı yiyecekler ve karbonhidratlı gıdalar akne oluşumunu arttırmaktadır.

Komedon Tanısı Nasıl Konur?

Komedonlarda tanı kolaydır. Ciltten kabarık çeşitli renklerde oluşumlar hemen göze çarpar. Hastalar genelde kendi tanılarını koyarak gelirler. Estetik yönden rahatsızlıklarını belirtirler. Bu oluşumlar iltihaplanmadıkça ağrı veya başka bir belirtiye neden olmaz. Fakat tıkanıklık sonrası mikroorganizmaların buraya yerleşmesiyle iltihaplanma görülebilir.

Tedavide bu işi bilen uzman kişilere gidilmelidir. Yanlış tedavilerden kesin sonuç alınmamaktadır. Ciltteki sivilce ve benzeri sorunlarda kliniğimize danışabilirsiniz. Tıbbi yönden aydınlanabilirsiniz. Muayenelerimiz ücretsizdir.

Komedon tedavisinde kullanılan birçok ajan vardır. Bunlar krem, jel veya ped şeklindedir ve eczanelerden reçetesiz olarak almak mümkündür. Bunlar direkt komedon görülen ciltte uygulanan preparatlardır. İlaçlarla buradaki hastalık yapan mikroorganizmalar öldürür, yağ dokusu ve cilt ölü ciltten temizlenir.

Bu tür ilaçların hekime danışılarak kullanılması gerekir. Çünkü reçetesiz satılan bazı ilaçlar faydadan çok zarar verdiği gerçektir. A vitamini içeren ilaçlar folliküllerin üzerindeki tıkaç oluşumunu önlemektedir. Temizleyici ve antibiyotikli merhemlerde reçete edilebilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlaç dışında komedonlu cildin üst tabakası özel bir alet yardımı ile kazınabilir. Buna mikro dermoabrazyon yöntemi denir. Komedona yol açan tıkaçlar bu yöntemle açılır. Bu işlem kimyasal solüsyonlarla da yapılabilir. Bu solüsyonlarla cildin en üst tabakası soyulur.

Komedon tedavisinde diğer bir yöntem radyo frekanstır. Radyo dalgaları ile komedonlar buharlaştırılır. İşlem sonrası hafif bir kabuklanma ve kızarıklık olur. Bu da 2-3 ay içinde iz bırakmadan düzelir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi