İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

İÇ HEMOROİD NASIL GEÇER?

İÇ HEMOROİD NASIL GEÇER?

İç hemoroidler anüs dışına çıkmayan tek belirtisi kanama olan hemoroidlerdir. Dışa çıkan birşey olmadığından hastalar çoğu zaman bunun farkına varmazlar. Sert bir dışkı, kronik bir kabızlık buradaki damarlarda çatlamaya yol açar. Bu damarların anüs içinde enfenksiyon kapma olasılığı daha fazladır.

İç hemoroidler daha konsevatif yöntemlerle tedavi edilebilen hastalıktır. Fakat tedavi öncesi kanamanın hemoroidden olduğunun kanıtlanması gerekir. 40 yaşın üzerinde rektal kanamalarda mutlaka öncelikli kolonoskopik tetkik yapılmalıdır. Bunun sonucu kanser veya colitis ulseroza gibi sistemik bir hastalık saptanmıyorsa ve pür hemoroid olduğu görülürse o zaman tedavi planlanmalıdır.

Basur tedavisinde en başta artmış sfinkter basıncı düşürülmelidir. Bunun içinde en etkili ve en pratik çözüm sıcak suya oturma banyolarıdır. Hastalar bir leğen hazırlar ve içine dirseği yakmayacak şekilde sıcak su koyar. Sabah -akşam ve yapılabilirse her dışkılama sonrası 10 dakikayı geçmeyecek şekilde suyun içine oturur. Bu sfinkter kasını gevşetir. Damarlardaki spazmı ortadan kaldırır. Bunun arkasından o bölge iyice kurulanır. Nemli bırakılırsa cilt masere olur, kızarıklık oluşur. Basurun yayılmasına neden olur. Nemli ortamda enfenksiyon daha kolay gelişmektedir. Kurulandıktan sonra içinde anestejik madde içeren kremler kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç basur tedavisinde dikkat edilecek diğer konu kişilerin kabız kalmasının önlenmesidir. Bu amaçla hastalara sebze yemekleri yemesi, ekmeğin buğday veya yulaf ekmeği olması önemlidir. Bu hastalar salata ve meyveyi sofralarından eksik etmemelidir.

 

Günlük alınan su miktarı çok önemlidir. Günde en az 3 litre su içmelidir.  Su sindirim sisteminin normal çalışması için elzemdir. Vücuda az su alınırsa vücut dışkıdaki suyu kalın bağırsak seviyesinde emerek çeker. Dışkı katılaşır ve bunun sonucu kabızlık kaçınılmazdır. Bu hastalar sedanter bir yaşamdan uzaklaşması gerekir. Günde yapılacak 1-2 km’lik yürüyüşün çok faydalarını göreceklerdir.

 

Beslenme şeklininde iç hemoroidlerin kanamasında etkisi fazladır. Özellikle baharatlı gıdaları çok tüketen, bunların içinde de bol miktarda acı yiyen kişilerde kanamalar ve iç hemoroidler daha sık görülmektedir. Özellikle ülkemizde güney doğu bölgesinde görülen hemoroid vakalarında en önemli sebeplerden biri budur.

Alkol Kullanmak ve Hemoroid Problemi

Alkol alışkanlığı da hemoroid oluşumunda etkilidir. Özellikle bira, şarap gibi mayalı içkiler iç hemoroidlerde kanamayı arttırmaktadır.

Tek belirtisi kanama olan iç hemoroidlerde bu önlemlerle kanamalar durmuyorsa ofis tedavileri denilen ve ayaktan yapılan bazı tedaviler uygulanır. Bunların başında lazer ile hemoroid pakesindeki kanamanın durdurulması ve pakenin arka duvara fixasyonunun sağlanmasıdır. 1. ve 2. derece hemoroidlerde çok etkili yöntemdir.

 

Daha büyük iç hemoroidlerde ise lastik bantla boğma işlemi uygulanır. Bunun için hazırlanmış özel bir cihaz vardır. Bunun ucuna bant takılır. Bir vakum cihazı ile kanayan pake aletin haznesine alınır boynuna bant geçirilir. Bu pake 2 hafta içinde neknoze olup düşer ve kanama durur.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi