İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Kondilom

Kondilom

Halk arasındaki adıyla makat siğili olan kondilomlar HPV virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Genelde genital bölgedeki siğillerle karakterize cilt hastalıktır. HPV virüsünün yaklaşık 100 civarında çeşidi vardır. Fakat oluşturdukları lezyon az çok birbirine benzer. En büyük tehlike bunların kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise anüs kanserlerine yol açmasıdır.

Enfeksiyonun oluşumunda kişinin bağışıklık sistemi çok önemlidir. Bağışıklık sistemi bu virüsle baş edebilirse hastalıkta belirtiler çıkmadan kendiliğinden yok olabilir. Siğil oluşturan virüsler bir DNA virüsüdür. Bunlar hücrelerin içine yerleşerek hücrelerin DNA yapısını bozabilirler. Bu hücrelerin hızla ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına neden olabilirler. Buna en çok tip 16 veya 18 tipleri yol açmaktadır.

Kondilom

HPV virüsü genelde cinsel ilişki ile bulaşır. Virüs ciltteki küçük sıyrık ve yırtıklarda vücuda girmektedir. Erkek menisinde virüs saptanmamıştır. Bulaşma genelde cildin cilde teması ile olmaktadır. Bulaşıcılık siğil belirtileri olan kişilerde daha fazladır. Gebelerde HPV virüsünün hastalık yapma yeteneği daha fazla olmaktadır. Doğum sırasında da vaginadakondilom varlığında çocuğun ağzına bulaşma olabilmektedir.

HPV virüsünü alan kişilerde kondilomlar çoğu kez 6 ay içinde ortaya çıkar. Fakat yıllarca virüs herhangi bir belirti vermeden vücutta kalabilir. İlk belirti olarak genital veya anal bölgede küçük siğiller görülmeye başlar. Hastalar bunu gözle görebildiği gibi elle de hissedebilir. Kondilomlar oluştuktan sonra büyüme eğilimindedirler. Bunlar yumuşak, kirli beyaz renkte oluşumlardır. Tek tek halde olabildikleri gibi gruplar şeklinde olabilirler ve bunlar karnabahar manzarası oluştururlar. Kadınlarda vagen içinde, homoseksüellerde anüs içinde de kondilomlara rastlanmaktadır. Kondilom vakalarında ağrı yoktur. Hastalar genelde kaşıntıdanmuzdariptirler. Kondilomlar nem ve teri sever. Genelde vücudun nemli bölgelerine doğru yayılma eğilimindedirler.

Kondilom (Makat Siğili) Nasıl Anlaşılır?

Tanı genelde kolaydır. Vulva çevresinde skrotum, penis çevresinde, anal bölgede çıplak gözle görülen çeşitli büyüklüklerde ve renklerde siğiller vardır. Vulvaya ve anoskopla anüs içine de bakılmalıdır. Kuşkulu vakalarda biyopsi alınmalıdır.

Kadınlarda smear testi kondilomların takip ve tedavisinde çok önemlidir. Özellikle partnerlerindekondilom saptanan bayanlar rahim ağzı kanseri açısından mutlaka takip edilmelidir. Bunlarda 6 ayda bir smear testi yapılmalıdır. Kondilomlu bir hasta tedavi edilirken mutlaka eşi de kontrol edilmelidir. Çünkü her ikisi birlikte değerlendirilmezse yeniden bulaşmalar oluşabilir.

Kondilom (Makat Siğili) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kondilomlu hastalarda bulaşıcılık kondilom olduğu sürece en yüksektir. Bu nedenle tedavi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Tedavi geç kalınması siğillerin hızla çoğalmasına neden olabilir. Bir de kondilomlar tedavi edilse bile yeniden çıkma olasılıkları fazladır. Bu nedenle hastalar en az 6 ay süre ile kontrol edilmelidir. Medica İzmir olarak kondilom tedavisinde hastalar 1 yıl süre ile izlenir. Her ay hastalar kontrole çağırılarak yeni bir kondilom çıkmış mı bakılır.

Kondilom tedavisinde uygulanan yöntem radyo frekansla bunların yakılmasıdır. Eskiden uygulanan sıvı nitrojen veya karbondioksit kullanarak dondurma işlemi günümüzde değerini yitirmiştir. Yakma işleminde radyofrekans yanında koter veya laserde kullanılmaktadır. Bazı büyük vakalarda ise nadirde olsa cerrahiye başvurulmaktadır.

Kondilom Tedavi Videosu

Kondilomlardan korunmada tedavi süresince cinsel temas önlenmelidir. Prezervatif koruyucu olmamaktadır. Cildin cilde teması bulaşmada yeterlidir. HPV virüsünü yok edecek bir ilaç henüz elimizde yoktur. Bu nedenle bulaşmayı önlemek hayati önem arz etmektedir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi