İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Anal Fistül Tedavisi

Anal Fistül Tedavisi

Fistül kelime anlamı ile oluk, yalak şeklinde Türkçeye çevrilebilir. Bir ağzı anüs dışında diğer ağzı anüs içinde olan anormal yollardır. Oluşumunda en büyük neden bu bölgede oluşan apselerdir.

Fistüller anüs bölgesi dışında vücutta her yerde görülebilir. İki organ veya iki doku yüzeyi arasında da gelişebilir. Peri anal fistüllerin oluşumunda anüsün kayganlığını sağlayan bezlerin büyük rolü vardır. Bu bezlerin salgı yaptığı kanalların çeşitli nedenlerle tıkanması bu bölgede birikime neden olur. Daha sonra bu salgı birikimi enfekte olarak apseleşir. Bu apsenin kendiliğinden veya cerrahi olarak açılmasından sonra apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin drene olduğu cildi birbirine bağlayan bir yolun gelişmesine neden olur. İşte buna fistül anal denmektedir.

Fistül Çeşitleri

Anal Fistül Tedavisi

Fistüller çeşitlidir. En çok görülen ve intersfinkterik fistül denilen şekilde makatı kontrol eden iç kas ile dış kas arasından geçerek makat içine açılan bir yol söz konusudur. Bunun dışında makat kaslarının arkasından geçip tam kesen, kasların tamamen üzerinden geçen, cilt ile rektum arasında olup kaslarla ilişkisi olmayan şekillerde de bulunabilir. Bunlar nadir vakalardır.

Fistüllerin kendiliğinden iyileşmesi nadirdir. Çok uzun süre devam eden fistüllerde nadirde olsa kanserleşme saptanmıştır.

Fistüllerin oluşumunda en büyük neden makat apseleridir. Apseler anüsün kayganlığını sağlayan salgı üreten bezlerin enfeksiyonu sonucu gelişirler. Bu apselerin cilde açılması ilerde bir ucu ciltte diğer ucu kanal içinde bir yol oluşur. Daha sonra bu fistülden cerehat, dışkı içeriği ve hatta gaz gelebilir. Apse dışında kanserler, tüberküloz, crohn hastalığı, yaralanmalar fistül gelişimine neden olabilmektedirler.

Belirtileri Nelerdir?

Anal apselerde hastada makat çevresinde şiddeti gittikçe artan ağrı ve şişkinlik olur. Hasta zor dışkılar, oturamaz. Apse boşalıp fistül oluştuktan sonra makat dışındaki delikten iltihabi ve pis kokulu bir akıntı gelmeye başlar. Hastalar kanlı veya sarı renkli, kokulu bir akıntının iç çamaşırını kirlettiğini söylerler. Bu arada hastalarda sistemik belirti olarak ateş, halsizlik, makatta dolgunluk hissi görülür. Bu durumdaki hastaların yaptığı en büyük hata doktora gitmemeleridir. Gerek utanma ve gerekse nasıl olsa geçer düşüncesi hastalığın ilerlemesine ve oluşan fistülün komplike hale gelmesine neden olmaktadır.

Tanı kolaydır. Tercihen diz-dirsek pozisyonunda hasta proktoloji masasına alınır. Çıplak gözle dış delik görülür. Bir stile yardımıyla fazla zorlamadan iç delik bulunmaya çalışılır. İç deliğin görülemediği vakalarda bir anoskop yardımıyla dış delikten boyalı bir madde verilerek iç delik araştırılabilir. Bunun dışında fistül yolu, rezidü apse olup olmadığını bulmak için endoanal ultrasonografi ve anal MR tetkiki yapılabilir. MR çıktıktan sonra önceden yapılan fistülografinin değeri gittikçe azalmıştır.

Tedavide amaç fistül yolunun ortadan kaldırılmasıdır. Tedavi aynı zamanda nüksü önlemeli, ameliyat sonrası gaz-gaita kontrolünün bozulmamasını sağlamalıdır.

At Nalı Fistül

Anal Fistül Tedavisi

Peri Anal Fistül Nedir?

Peri anal fistüllerde yani anüs kaslarını kesmeyen fistüllerde en seçkin tedavi fistülotomi + küretajdır. %90-95 sonuç verir. Lokal anestezi altında yapılır. Fistül yolu açılır ve içi kürete edilir ve ikincil iyileşmeye bırakılır.

Sfinkterleri kesen vakalarda ya seton uygulaması ya da lazerle fistül yolunun kapatılması işlemi uygulanır. Lazerle kapatmada fistül yolu tamamen lazer probu ile yakılır. İç delik ayrıca kapatılır. Seton uygulaması genelde apseli vakalarda yapılır. Fistül yolu, ipek, naylon veya misina ile birleştirilir.

Tüm tedaviler Medica İzmir kliniğinde yapılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

6 Comments
 1. Cevapla
  Abdurrahman

  Basit fistul ameliyati maliyeti nedir ve hemen ameliyat olabiliniyor mu?

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Evet hemen olabilirsiniz, muayeneler ücretsizdir. İnceleyip fiyat verebiliriz. Durumuna göre değişebilir.

 2. Cevapla
  Hasan

  İyi günler bana doktorum seton tedavisi olcak dedı. Bende lazerle olsam dedim. Lazer tedavisi olmaz dedi o tedavi hemoroid de olur. Dedi. Ne olur yardimci olun. Hemen iyileşmek istiyorum

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Fistül tedavisinde lazer yöntemini kullanıyoruz. Seton tedavisi uzun süreli bir tedavidir. Anal bölge MR çektirip gönderirseniz veya muayeneye gelirseniz yardımcı oluruz. Muayenelerimiz ücretsizdir

 3. Cevapla
  Gönül

  Kolay gelsin Hocam.
  Benim eşimde anal apse hastalıği var ve birturlu tamamen geciremiyoruz. Bir çok defa cerrahi müdahale oldu. Fakat 6 ayda bir senede bir bu hastalık tekrarliyor ve cok sancılı günler geçiriyor. Nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz böyle hastalarda? Kesin Çözüm oluyormu?

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan Karan

   Kliniğime gelin detaylı muayene edelim. Kesin sonuç için tedavi belirliyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi