İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Tıbbi olarak fissür anal denilen bu hastalık anüsün arka duvarında oluşan yırtıktır. Ağrılı bir bölgede olması ve dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrı ve yanmaya neden olması yüzünden sıkıntılı bir durumdur. Anüsün bu bölgesi sinir bakımından çok zengindir. En ufak patoloji şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Ağrı dışında hastalarda tuvalet kağıdına bulaşacak şekilde bir kanama, makatta kaşıntı ve kötü kokulu bir akıntıda gözlenebilir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Kimlerde Görülür?

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Makat çatlakları her yaşta görülebilir. Bir kısmı akut çatlaklardır. Bunlar bebeklerde bile görülebilir. Bir takım önlemlerle ve tıbbi tedavi ile kendiliğinden düzelir. 1 ay içinde düzelmeyen çatlaklarda artık kronik fissürlerden bahsedilir. Bunlarda basit tıbbi tedavi ile geçmesi mümkün değildir. Spazmı ortadan kaldırıcı bir işlem yapmak gerekir.

Makat çatlağına yol açan nedenler çeşitlidir. Bunların başında kabızlık gelir. Çok sert ve büyük dışkılama anüs arka duvarındaki cildde yırtığa neden olmaktadır. Bu yırtık varken duyulan ağrı hastanın tuvaletini yapamamasına, tuvalete gitmeye korkmasına ve dışkının daha da katılaşmasına neden olmaktadır. Her tuvalet hasta için azap olmuştur. Bu kısır döngüyü bir noktadan kırmak ve oluşan spazmı ortadan kaldırmak gerekir. Tedavide amaç bu spazmın ortadan kaldırılmasıdır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Oluşum Nedenleri?

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Fissür oluşumunda 2. neden bayanların hamilelik ve doğum sürecidir. Hamile kadınların hemen hemen yarıya yakınında az çok fissür gözlenir. Bunun nedeni bebek ağırlığının artmasıyla kalın bağırsağa baskı yapmasıdır. Buda kabızlığa neden olur.

Bazı crohn, ülseratif kolit gibi hastalıklarda atipik yerleşimli fissürler görülür. Normalde diz-dirsek pozisyonunda saat 12 hizasında görülen fissür bunda anüsün başka kadranlarında görülür. Bunun dışında yabancı cisimlerin anüse sokulması, anal seks yapma, tüberküloz ve anüsdeki kanserlerde fissür oluşumuna neden olmaktadır.

Tanı kolaydır. Diz-dirsek pozisyonunda saat 12 hizasında uzunlamasına bir ülser görülür. Ülser tabanında anüsün en içinde olan kasın lifleri görülür. Ayrıca nöbetçi memesi ve hipertrofik papillasını da görmek mümkündür.

Tedavi Yöntemi?

Akut çatlaklarda tedavi tıbbidir. Öncelikle kabızlık problemi ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için hastanın baharatlı gıdalardan özellikle acıdan uzak durması istenir. Posa bırakan bir diyet verilir. Lifli gıdalar ve sebze yemekleri tercih edilir. Kepekli ekmek önerilir. Hastalardan günlük en az 3litre su içmeleri istenir. Su bağırsakların çalışması ve dışkının yumuşaması için elzemdir. Hastaların iyi bir tuvalet alışkanlığı edinmesi istenir. Günün belirli bir saatinde tercihen sabah kahvaltı sonrası tuvalete gitmesi istenir. Hastalar tuvalet ihtiyacını bekletmemeli ve tuvalette uzun süre geçirmemelidir. Tuvalet sırasında gazete okumak, cep telefonu ile ilgilenmek uzun zaman geçmesine neden olur. Tuvalette fazla ıkınmamalıdır. Ikınma buradaki basınç ve spazmın artmasına neden olmaktadır. Haftada 4-5 gün hafif egzersiz yapılması bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Günde 2 kez 10’ar dakikalık ılık suya oturma banyoları anal sfinkter spazmının çözülmesini sağlayacaktır.

Kronik anal fissürlerdeki tedavide en önemli konu anal spazmın ortadan kaldırılmasıdır. Günümüzde bu amaçla dolgu tedavisi uygulanmaktadır. 100 Ü dolgu lokal anestezi altında uygulanır. 10 gün içinde anal spazm çözülür. 2-3 ay içinde tedavide %90-95 sonuç alınır.

Çok inatçı vakalarda LİS ameliyatı denilen operasyon uygulanır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi