İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

DIŞ HEMOROİD NASIL GEÇER?

DIŞ HEMOROİD NASIL GEÇER?

Dış hemoroidler anüsten dışarı çıkan, taharetlenme sırasında hasta tarafından fark edilen hemoroidlerdir. Diğer bir sınıflama ile 3. ve 4.derece hemoroidlerdir. Dış hemoroidlerin tedavisi için önce kişinin bir proktoloğa muayene olması gerekir. Muayene sonucu tedavi şekli doktor ve hasta tarafından hastalığın derecesine göre kararlaştırılır.

DIŞ HEMOROİD NASIL GEÇER?

Normalde basurlar istirahat sırasında anüsün kapalı halde durması için bir yastıkçık görevi görürler. Anüsün kapalı kalmasını sağlarken üzerileri sağlam bir deri ile örtülüdür. Bazen aniden bu damarların birinde kan pıhtısı oluşur. Hemoroid şişer. Anüs kenarında nohut veya fasulye cesametinde ağrılı, üzeri siyah bir kitle oluşturur. Bu tabloya tromboze hemoroid denir. Deri altı dokuda olan kan damarlarındaki kan akışının bir nedenle bozulması sonucu oluşur. Bunu da yaratan ani gelişen bir kabızlık sonucu anal basıncın artmasıdır. Kanın geri dönüşü bozulunca içinde pıhtı oluşur. Bu pıhtı erkenden cerrahi olarak çıkarılırsa ağrı ortadan kalkar ve hemoroidin tedavisi yapılmış olur. Bunun böyle bırakılması ile bir hafta içinde ağrı azalır. Fakat o şişlik sebat eder.

Dış Hemoroid (Basur) Kanar mı?

Bunun dışında dış basurlarda en büyük belirti zaman zaman olan kanamalardır. Hasta her defekasyon sırasında az çok açık kırmızı renkte damla damla parlak bir kanama olduğunu söyler. Kanama dışında en büyük belirti  ele gelen memelerdir. Bunların bir kısmını hasta dışkılama sonrası eliyle içeri iter, bir kısmı ise eliyle itse bile hemen dışarı çıkar ve hep dışarıda kalır. Hastalarda dışarıdaki bu memeler bir şekilde akıntı oluşturur. Bu makatın ıslanmasına, kaşınması, zaman zaman oluşan dermatite bağlı ağrılar oluşmasına neden olur.

40 yaşın üzerinde dış basuru olan hastaların mutlaka kolonoskopik tetkik yaptırması gerekir. Çünkü oluşmuş hemoroidler bir kanserin erken belirtisi olabilir.

Tüm hemroidlerde olduğu gibi tedavide öncelikli diyet düzenlenmelidir. Bunun için kabızlığı önleyici bir diyet reçetesi hastaya verilir. Sadece diyet reçetesi ile kendi kendine düzelen hemoroid vakaları bildirilmiştir. Hastaların acılı yiyeceklerden uzak durması istenir. Bol sebze ve meyve yemesi istenir. Günlük alınan su miktarının en az 3 litre olması istenir. Su bağırsakların çalışmasını sağlayan en büyük moderatörlerden biridir. Az su alınırsa vücut su ihtiyacı için kalın bağırsakta dışkının su içeriğini çeker ve dışkı katılaşır. Bu dışkı hemoroidlerin azmasına neden olur. Kalın bağırsaklar suyun en çok çekildiği yerlerden biridir.

Hamilelikte Dış Hemoroid (Basur)

Hamilelerde dış basurlar 2. ve 3. Trimestirde artabilir. Buna nedeni bebeğin pelvis damarlarına baskı yapmasıdır. Hamilelerin bu durumunda yapılacak ılık su oturma banyoları çok yarar sağlar. 10 dakikalık ılık suda oturma banyoları yapılır.

Dış basur tedavisinde ofis tedavileri denilen lazer, band ligasyon gibi yöntemlerin etkisi sınırlıdır. Bunlarda en çok THD denilen hemoroidal arterlerin bağlanması işlemi uygulanır. Bu atardamarlar bağlandıktan sonra yaklaşık 2-3 ay içinde hemoroidler geriye çekilmektedir. Bunu bir derenin suyunun kesilmesine bağlı dere yatağının kurumasına benzetebiliriz. İşlem süresi 5 dakikadır. Lokal anestezi ile yapılır. Hasta işlemden sonra 2-5 gün içinde normal yaşamına döner.

Bunun dışında çok büyük dış hemoroidlerde cerrahi tedavi yapılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi