İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Nasır Tedavisi

Nasır Tedavisi

Nasır vücudun daha doğrusu derinin mikro travmaya karşı bir reaksiyondur. Deri kendini korumak için o bölgede kalınlaşmaktadır. Cilt aşırı sürtünme veya basınca maruz kalınca sertleşip kalınlaşmaktadır. Nasırlar vücutta travmaya en çok uğrayan yerlerde ayak tabanları ve parmak aralarında görülür. Bununda nedeni çoğu kez kişinin kendi ayağına göre rahat ayakkabı giymemesidir. Nasır genelde yüksek topuklu giyenlerde veya uzun süre sıkı ayakkabı giyenlerde görülür. Ayrıca çorapsız ayakkabı giyilmesi, uzun süreli yürüyüşler, ayakta baskı oluşturan durumlara maruz kalma nasır oluşumunu tetikler. Bunun dışında ayak kemiklerinde çarpıklık olanlarda, şeker hastalarında, damar hastalığı olanlarda nasıra bağlı komplikasyonlar fazla görülmektedir.

Hastalarda ciltte sert, pürüzlü deriden kabarık bir oluşum şeklinde karşımıza çıkar. Nasırdaki sert çıkıntılar basmakla çok ağrılıdır. Hasta yürümekte zorlanır. Kişiyi bazen canından bezdirir. Sürtünme ve basınç ortadan kaldırılırsa ağrı azalır. Nasır tedavisinde asıl önemli konu nasıra neden olan, deriyi o bölgede rahatsız eden faktörün ortadan kaldırılmasıdır.

Nasır Tedavi Yöntemi

Nasır Tedavisi

Öncelikle tedavide kullanılabilecek doğal yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Bunlar kişiyi nispeten rahatlatır. Fakat asıl çözüm nasırın kökü ile birlikte radyo frekans yöntemi ile alınmasıdır.

  1. Ponza Taşı: Nasır üzerine sürtülerek ölü ve sertleşmiş derinin uzaklaşmasını sağlar. Ağrıyı azaltır. Hasta önce 10 dakika ayaklarını ılık su içine koyar. Bu banyonun tuzlu suda veya deniz suyunda yapılması daha yararlıdır. Sonra ayaklar kurulanır. Ponza taşı ile ölü hücreler sürtülerek çıkarılır. Bu işleme hasta rahatlayıncaya kadar devam etmek gerekir.
  2. Sarımsak: Doğal bir antioksidan olan sarımsak ortadan kesilir ve nasır üzerine sürülür. Ertesi günü ayaklar yıkanır. Bu işleme hasta rahatlayıncaya kadar devam etmek gerekir.
  3. Terebentin Yağı: Hızlı bir şekilde deriye nüfuz ederek iyileşmeyi hızlandırır. Nasır olan ayak önce ılık su içine konur. 10 dakika sonra kurulanıp terebentin yağı sürülür. Bu yöntemde hasta rahatlayıncaya kadar devam edilmelidir.

Bunların dışında eczanelerde satılan nasır bantları, nasır kalemleri kullanılabilir. Fakat şu bilinmelidir ki temel sorun ortadan kaldırılmadıkça başarı sağlanamaz. Bu amaçla önce mikro travmalar ortadan kaldırılmalıdır. Tercih edilen ayakkabı değiştirilmelidir. Ayakkabı rahat olmalı, ayağa tam uymalıdır. Topuklu ayakkabılar bırakılmalıdır. Uzun süre ayakta duranların mutlaka rahat bir ayakkabı tercih etmesi gerekir. Mümkün olduğunda dışarıda yalın ayak dolaşılmamalıdır. Eğer varsa ayak parmaklarındaki ortopedik deformasyonlar düzeltilmelidir.

Eczanelerde satılan nasır bantları içerisinde salisilik asit vardır. Bunlar tahriş edici olduğundan dikkatli kullanmak gerekir.

Yukarıdaki önlemler alındıktan sonra oluşmuş nasır radyo frekans yöntemi ile alınır. Bu amaçla önce lokal anestezi uygulanır. Sonra nasır çevre dokudan radyo frekansla ayrılır ve nidus denen köküne kadar çıkarılır. Oluşan boşluk sekonder iyileşmeye bırakılır. Doku iyileştikten sonrada ponza taşı ile ölü dokular bir süre daha alınır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi