İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

HEMOROİD (BASUR) KREMİ İLE TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

HEMOROİD (BASUR) KREMİ İLE TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Günümüzde internet ortamında bir sürü ürün pazarlanmaktadır. Bunların içinde hemoroide çok iyi gelir veya hemoroidi 8-10 günde iyileştirir şeklinde yazan ürünler vardır. Bunların hiçbir anlamı yoktur. Çünkü hemoroidler o bölgedeki damarlarda oluşmuş patolojik bir tablodur. Bunun bir enfenksiyon veya allerjik bir durum gibi kabul edilip işte şu kremle 10 günde düzelir şeklinde belirtmek saçmalıktan başka birşey değildir. Ortada patolojik bir problem vardır. Öncelikle bu patolojiyi yaratan nedenler ortadan kaldırılır, sonra oluşmuş bozukluk tıbbi yöntemlerle düzeltilmeye çalışılır. Bu düzeltme ne merhemle neden aktarcılar da satılan ürünlerle olur. Bu tamamen bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerle olur. Günümüzde bu amaçla olan lazer, lastik bant, THD, ve cerrahi ile tedavi uygulanmaktadır.

HEMOROİD (BASUR) KREMİ İLE TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Satılan ürünlerin bir kısmı ise hemoroidi ortadan kaldırmayı hedeflemez. Sadece oluşan belirtilerinin hafifletilmesini amaçlayabilir. Bu belirtiler, kanama, ağrı ve kaşıntı şeklindedir. Bilimsel olarak içlerinde bu belirtilere karşı etkin maddeler içeren merhemler kullanılabilir. Bu tür merhemler için zaten sağlık bakanlığının onayı vardır. Tabi bu belirtilerin azalması hemoroidlerin tedavi olduğu anlamına gelmez. Hemoroidler yerinde durmaktadır. Sadece o an için ağrıyı, kanamayı ve kaşıntıyı azalmış ve hastayı biraz rahatlatmıştır.

Hemoroid hastaları utanma duygusunu veya vurdumduymazlığı bir  kenara bırakıp mutlaka hekime muayene olmalıdır. İnternet aracılığı ile gördüğü hiçbir işe yaramayan merhemleri kendi kendine kullanmamalıdır.

Özellikle 40 yaşın üzerindeki hastaların kanamanın sadece hemoroidden değil bir kolon kanserinin de olabileceğini unutmamalıdır. Bu nedenle her rektal kanamalı hasta hiçbir ilaç kullanmadan önce hekimin muayenesinden geçmelidir. Bu amaçlarda spesifik çalışan bir proktoloji uzmanına muayene olması yerinde olur.

Hemoroid (Basur) Muayenesi Nasıldır?

Muayenede genelde diz-dirsek pozisyonunda 1, 5 ve 9 hizalarında 3 adet hemoroid pakesi görülür. Kanamanın bunlardan olduğu saptanır. Hemoroidlerin derecesine göre kanayan damar üzerine lazer tedavisi veya lastik bantla bağlama gibi yöntemler kullanılır. Daha ilerlemiş vakalarda ise THD denilen yöntem uygulanmaktadır. Bunda atardamarlar bağlanmaktadır. İyice dışarıda olan 4. derece hemoroidlerde ise çeşitli cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Kanamaların hemoroidden ileri gelmediği saptanırsa ileri tetkikler yapılmalıdır. Hastalara yapılacak bir kolonoskopi ile kolon kanseri, polip , divertikül v.s. gibi başka hastalıkların olup olmadığı araştırılır.

Tüm bunlar yapılmadan basit bir merhemle hemoroidlerin geçmesini beklemek boşa geçirilen bir zamandır.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi