İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

YAĞ BEZESİ (LİPOM) AĞRI YAPARMI?

YAĞ BEZESİ (LİPOM) AĞRI YAPARMI?

Yağ bezeleri yerlerine ve içindeki sebum denilen sıvı yağın enfekte olup apseleşmesiyle ağrıya neden olabilir. Fakat pür yağ hücrelerinin oluşturduğu lipomlar da ağrı yok denecek kadar azdır. Eğer lipom olduğu düşünülen bir kitlede ağrı, sertlik ve kanama saptanırsa mutlaka malign bir durum akla gelmelidir.

Yağ bezelerinin bir türü olan kist sebaseler deriye yağ salgılayan bezlerinin kanallarının tıkanması sonucu oluşur. Sebum denilen yağ salgısı geride bez içinde birikir. Boyutu gittikçe büyür. Çevresinde bir kapsülü vardır. En çok başta saçlı deride görülür. Bunların en büyük özelliği enfekte olmalarıdır. Enfenksiyon sonucu içteki yağ apseleşirse o zaman şiddetli ağrı oluşur. Üstteki cilt kırmızıdır. Bazen kendi kendine açılarak fistülize olabilir. Bu durumda yapılacak işlem lokal anestezi altında bu kitlenin kapsülü ile birlikte çıkarılmasıdır. Fistülize olan vakalarda da ağrıda azda olsa azalma görülebilir.

YAĞ BEZESİ (LİPOM) AĞRI YAPARMI?

Lipomlarda ağrı pek görülmez. Ağrı olması için bunların da enfekte olması gerekir veya çok sert, ağrılı sabit kitleler de lipom dışında başka teşhisler akla gelmeli, bununla ilgili araştırma yapılmalıdır.

Kanser Riski Taşır mı?

Liposarkomlar yağ hücrelerinden gelişen kanser türleridir. Vücutta çoğu yerde görülebilir. Hızla büyürler ve çevre dokulara yayılırlar. Bunların bir sinir dokusunu tutması sonucu şiddetli ağrı yakınmaları olmaktadır. Tanı biyopsi ile konur ve hastalığın tipi ve yoğunluğuna göre uygulanacak tedavi değişir.

Lipomlar vücuttaki yağ hücrelerinin lokal toplanması ile oluşur, büyüklükleri çok çeşitlidir. En çok göbek üstü kesimde, omuzlarda, kollarda, boyunda, bazen yüzde görülür. Cilt altında yuvarlak veya oval, üzerine basmakla kaçan, çevresinde kapsülü olun iyi huylu kitlelerdir. Bunlarda kanserleşme ve ağrı söz konusu değildir. Oluşumunda genetik faktörlerin çok önemi vardır. Lipomu olan kişilerin bireylerinde de aynı oluşum görülmektedir. Bazı kişilerde çok fazla sayıda olabilir. Bu durumda bir lipomatozisden bahsedilir. Bunlarda cerrahi endikasyon estetik amaçla veya yerine göre çeşitli hareket kusurları yapıyorsa konur. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Eliptik bir insizyonla lipom çevresindeki kapsülü ile birlikte çıkarılır. Burada dikkat edilecek konu kapsül bütünlüğünün bozulmamasıdır. Kapsül bütünlüğü bozulursa genellikle nüks eder çok küçük yağ bezelerinde radyofrekansla buharlaştırma yöntemi uygulanabilir.

Vücuttaki Kitleler?

Vücuttaki her kitle lipom değildir ve lipom kadarda tehlikesiz değildir. Özellikle ağrılı ve kanamalı olan kitlelerde mutlaka ileri araştırmaların yapılması gerekir. Bu amaçla yumuşak doku ultrasonu, BT ve MR tetkiklerine başvurulur. Gerekirse punç biopsi denilen çok ufak bir parça alınarak patolojiye gönderilir. Sinir sisteminden kaynaklanan nöroma’larda küçük iyi huylu tümörlere neden olurlar.  Ağrı yapması ile tanınırlar bir irritasyona bağlı olarak gelişen tümörlerdir. Genelde ayaklarda görülmektedir. Ağrıyı karıncalanma yanma, elektriklenme gibi belirtiler eklenebilir. Kesin tam biopsi ile konur.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

2 Comments
 1. Cevapla
  Murat

  Sol kolumda yıllardan beridir minik bi tane vardı zamanla biraz daha büyüdü ve dayanılmaz bi şekilde acı verir oldu. Bazen bir çay bardağını bile kaldıramaz duruma geliyorum. Ameliyat olmalımıyım? Saygılar.

  • Cevapla
   Uzman Doktor

   Geçmiş olsun bize iletişim numaralarından ulaşırsanız detaylı yardımcı olalım.
   Görmeden bir şey demek zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi