İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısı

Makat Kaşıntısı

Toplumda yaygın görülen ve kişilerin canından bezdiren bir durumdur. Tıbbi adı pruritis anidir. Az veya çok toplumun çoğu bireylerinde görülür. Makat kaşıntılarına yol açan birçok faktör, birçok anal hastalık vardır.

Makat Kaşıntısı

 

Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Mayasıl (Anal Dermatit): Halk arasında genelde her anal hastalığa mayasıl denmesine rağmen asıl mayasıl bu bölgedeki derinin iltihabıdır. Buna neden olan en önemli faktör bu bölgenin terlemesi ve havasız kalmasıdır. Özellikle yaz aylarında giyilen sıkı giysiler buna neden olur. Özellikle polyester veya dar iç çamaşırları bunda sorumludur. O bölge derisinde tere bağlı tahriş ve enfeksiyon oluşur. Bu da kaşıntıya neden olur. Bunun dışında anüs temizliğinin iyi yapılmaması da kaşıntıya yol açabilir. Bölgenin aşırı sabunla yıkanması veya kolonyalı mendil ile silinmesi deri bütünlüğünü bozar. Bunun tam tersi yetersiz hijyende kaşıntı nedenidir. O bölgede kalan dışkı parçacıkları kaşıntı kaynağıdır. Yapılması gereken taharetlenme sırasında anüs bol su ile yıkanır ve yumuşak bir tuvalet kağıdı ile kurulanır.
  2. Anal Kondilom (Makat Siğili): HPV virüsünün neden olduğu, genelde cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Anal bölgede oluşturduğu siğillerle karakterizedir. Bu siğiller aşırı kaşıntıya neden olmaktadır. Siğillerin miktarına göre kaşıntının derecesi farklıdır. Bazen hasta bunları kaşırken kanatabilir. Makat siğillerinde tedavi bunların elektro koter veya radyo frekansla yakılmasıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken tedavi yaklaşık 6 aylık bir periyoda yayılır. Çünkü virütik bir hastalık olduğundan yakılan yerde yeniden kondilom çıkabilir ve kaşıntılar devam edebilir.
  3. Kıl Kurdu (Enterobius Vermicularis): Özellikle çocuklardaki kaşıntıların en büyük nedenidir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın sorgulanmasında ailenin diğer fertlerinde de kaşıntı olduğu söylenir. Kıl kurdu yumurtaları sindirim yoluyla alındıktan sonra anüse anüse doğru hareket ederler. Dışkıda bunları görmek genellikle mümkündür. Bu hastalıkta tüm aile tedavi edilmelidir. Kişisel hijyene çok dikkat edilmelidir.
  4. Alerjik Dermatit: Hastaların bazılarının çeşitli ajanlara karşı alerjileri bulunur. Kiminde bu bir yiyecek maddesidir. Kiminde kimyasal bir maddedir. Bu ajanlarla karşılaşan kişilerde tüm vücut gibi anal bölgede de kaşıntılar olur. Bu ajandan uzak durulması kaşıntıyı önler.

Bunların dışında anal fistül vakalarında, bazen 4. derece hemoroitlerde, kronik fissür vakalarında da kaşıntılar görülebilir. Makattan dışkı kaçıran kişilerde de kaşıntı olur. Bu kişiler anal hijyene dikkat edemezler. Makat bölgesi sürekli ıslaktır. Bu ıslaklık o bölgede tahrişe, derinin bozulmasına ve kaşıntıya neden olmaktadır.

Makat Kaşıntısı Doktoru?

Anal kaşıntısı olan hastalar proktoloji uzmanına muayene olmalıdır. Dermatoloji uzmanı anal bölge hastalıklarını tam bilemez. Asıl nedende tedavi edilmeden sadece kaşıntının ortadan kaldırılması soruna çözüm olmaz.

Tedavide neden yönelik tedavi yapılmalıdır. Kıl kurdu, kondilom, mayasıl vs. tedavi edilmelidir. Herhangi bir neden bulunmayan kronik vakalarda metilen mavisi enjeksiyonları, kortizon enjeksiyonları denenebilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

One Comment
  1. Cevapla
    nezih işcan

    aşırı kaşıntı mevcut ne kullanmam gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi