İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

YAĞ BEZESİ TÜRLERİ NELERDİR?

YAĞ BEZESİ TÜRLERİ NELERDİR?

Yağ bezeleri içerdikleri yağ çeşidine ve yerleşim yerlerine göre çok çeşitlidir. Genelde kozmotik sorun olan bu yapılar, bazen yerleşim yerlerinden dolayı ve içerdikleri materyal yüzünden çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun bu kitleler iyi huyludur ve tedavileri sonrası hastalar bu kitlelerden tamamen kurtulurlar. Tedavide kitlenin boyutu, yerleşim yeri ve oluşturduğu komplikasyona göre değişiklik arz eder. Örneğin yüz bölgesinde 2 mm çapta büyük olmayan kitlelerde radyofrekans denen buharlaştırma yöntemi lazer tedavisi veya peeling uygulanabilir. Birde göz çevresinde olan ve ksentelezma denen yağ bezeleri vardır. Bunlarda aynı yöntemle tedavi edilir.

YAĞ BEZESİ TÜRLERİ NELERDİR?

Vücutta yağ bezeleri içinde en çok görülenler lipomlardır. Bunlar yağ hücrelerinin kümelenmesi sonucu oluşurlar. Çevrelerindeki kapsül ile cilt altı dokusundan ayrılırlar. Boyutları çok değişiktir. Birkaç mm’den portakal cesametinde olan tipleri vardır. Genelde göbek üstü bölgede, sırtta, kollarda, boyunda, ensede rastlanırlar. Oluşumunda en büyük sorumlu genetik faktörlerdir. Lipomu olan bireylerin genelde ebeveynlerinde de bu kitlelere rastlanır. Lipomlar çok fazla büyüyüp çevreye baskı yapmadıkça veya enfekte olmadıkça ağrı yapmazlar. Tek kusurları estetik problemlerdir. Ayrıca eklem bölgelerinde, sırtta büyük boyutlarda lipomlar hareket kusuruna yol açabilirler.

Yağ Bezesi (Lipom) Boyutları

Yaş ilerledikçe lipomların boyutları artar. En çok 20-40 yaşlarında görülürler. Bazı lipomlar karın içinde gelişir ve tesadüfen saptanır. Her hangi bir patolojiye yol açmayan karın içi lipomlarda tedavi gerekmez. Fakat nadirde olsa bazı durumlarda bağırsak tıkanıklığına yol açabilirler. Bu durumda acil operasyonları gerekir.

Yağ bezelerinin 2. en çok görünen tipi kist sebase denilen yağ kistleridir. Bunların lipomda farkı içlerinde sebum denilen sıvı bir yağ içermeleridir. Bunlar cilde yağ salgılayan bezlerin drenaj yollarının tıkanması sonucu oluşurlar. Sebum denilen yağ bezin içinde birikir ve bir kapsül içinde beze gittikçe büyür. Bazen bu yağ enfekte olur ve apseleşir. Bunların drenaj yolu açılırsa biriken sebum kendiliğinden boşalır. Herhangi bir cerrahi operasyona gerek duyulmadan kendiliğinden düzelir. Fakat bu her zaman rastlanan bir durum değildir. Kist sebaseler en çok başta, saçlı deride görülmektedir. Çok büyük boyutlara ulaşabilir. Tedavide lokal anestezi altında kapsülü ile birlikte çıkarılır. Kapsül yerinde bırakılırsa nüks kaçınılmazdır.

Bunların dışında sinir hücrelerinden vücuttaki bağ dokusundan gelişmiş çeşitli bezeler vardır. Bunlar yağ bezelerine göre daha küçük daha sert ve daha hareketsizdirler. Bunların tedavileri de cerrahidir. Birde yağ dokusundan kaynaklanan kanserlerin yaptığı bezeler vardır. Bunlar sert kitlelerdir. Büyümeleri hızlıdır ve alttaki dokuya sıkıca yapışır. Ellemekle oynatılamaz. Erkenden metastaz yapar. Liposarkom denen bu türlerde erken teşhis ve erken tedavi diğer kanserlerde olduğu gibi  esastır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi