İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

YAĞ BEZESİ TEDAVSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

YAĞ BEZESİ TEDAVSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Halk arasında vücutta çıkan her iyi huylu, ağrısız, oynak kitlelere yağ bezesi denmesi adet haline gelmiştir. Aslında bunların çok çeşitleri vardır. Tedavilerinde sonuçta hepsinde cerrahi uygulanır fakat bazı yağ bezeleri herhangi bir cerrahi işleme tabi tutulmadan da tedavi edilebilir.

Yağ bezeleri içinde en çok görünenleri lipom denilen bezelerdir. Bunlar yağ hücrelerinin belli bölgelerde lokal olarak toplanması ile oluşur. Çevrelerinde bir kapsülü vardır. Oluşumunda genetik faktörler ön plandadır. Ayrıca o bölgeye gelen travmaların veya güneş yanıklarının oluşumunda etkisi vardır. Bunlar cilt altında lokalize, ellemekle çok mobil, ağrısız yumuşak yapılı kitlelerdir.

YAĞ BEZESİ TEDAVSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Cilde yağ salgılayan bezlerin salgı yollarının tıkanması ile oluşan dermoid kist veya sebase kist denilen bezeler vardır. Bunlar daha çok başta görülürler. Yağ bezlerinin drenaj yolu tıkanırsa sebum denilen yağ salgısı geride bez içinde birikmeye başlar. Gittikçe büyürler. Bunlarında çevrelerinde bir kapsülü vardır. Bu kapsül kitleyi çevre dokulardan keskin sınırlarla ayırır. Bazı vakalarda bunlar enfekte olurlar ve içlerinde apse birikir. Bu durumda çok şiş üzerine basmakla ağrılı bir kitle halini alır. Üzerindeki deri kızarıktır. Acil alınıp drene edilmesi gerekir.

Bunların dışında sinir dokusundan kaynaklanan neuromlar bağ dokusundan kaynaklanan fibromlarda beze olarak tanımlanmaktadır.

Yağ Bezesi (Lipom) Nerelerde Görülür?

Lipomlar genelde cilt altında görülen yağ toplantısıdır. Boyutları çok farklıdır. Çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Bazen karın içinde eklemlerde kas içinde görülebilirler. Sindirim sistemindeki lipomlar tesadüfen yapılan bir US, MR veya BT incelemesi sonucu ortaya çıkabilir. Bazen de bağırsaklarda sürükleyici bir odak şeklinde hareket ederek bağırsak tıkanıklığı tablosu oluşturabilir. Bazı vakalarda yağ bezesi olarak adlandırılan kitleler kötü huylu olabilir. Bunlara liposarkom denir. Bunlar lipomu oluşturan hücrelerin kötüleşmesinden değil, baştan beri kanserli hücrelerin çoğalmasıyla oluşmaktadırlar. Bunlarda erken tanı ve erken tedavi çok önemlidir.

Göz çevresindeki yağ bezeleri kan kolestrol ve lipid düzeyleri yüksek bireylerde görülür. Bunlar estetik kusur dışında görme problemleri de oluşturabilir. Tedavileri özellik arzeder bunlarda uygun vakalarda radyofrekans yöntemi ile buharlaştırma tedavisi uygulanmaktadır. Hassas bir bölge olması nedeniyle cerrahi yöntemlere başvurulmaz. Bu amaçla kozmetik ürünler kullanılabilir.

Kist sebaseler yukarıda anlatıldığı gibi yağ foliküllerinin kanallarının tıkanması sonucu oluşmaktadırlar. Bu kanallar açılırsa sebum denilen yağ drene olacağından beze kendiliğinden kaybolmaktadır. Bunun için sıcak banyolar çok iyi gelir. Sıcak su kanal ağzındaki tıkacı açar ve bölgeyi yumuşatır.  Bunun sonucu drenaj başlar ve beze kısa sürede kaybolur.

Lipomlarda ve diğer bezelerde tedavi cerrahidir. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Kist sebaseler kendi kendine drene olmazlarsa veya apseleşirse bunlarda da tedavi cerrahidir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi