İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

YAĞ BEZESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

YAĞ BEZESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Yağ bezeleri toplumda sık görülen tümörlerdir. Bunlar iyi huylu kitlelerdir. Büyümeleri yavaştır. Fakat erken dönemde tedavi edilmezlerse çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Birde genelde başta, kulak arkasında ve nadiren de sırtta görülen ve içi sebum denen yağ dokusu ile kaplı kistik yağ bezeleri vardır. Bunlara epidermal kist denir. Bunlarda iyi huyludur ve bunlarında büyümeleri çok yavaştır. Bu kistlerin çevresinde kapsülleri vardır. Bunlar cilde yağ sağlayan bezlerin kanallarının tıkanması sonucu oluşur. Salgılanan yağ bezin içinde birikir. Çevresi kistik ve içinde yağ olan bir kitleye dönüşür. Bunlarda en büyük tehlike sık sık iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma sonucu apseler oluşur. Bu durumda şiddetli ağrı vardır. Erkenden tedavi edilmelidir.

YAĞ BEZESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Yağ Bezesi (Lipom) Ağrı Yapar mı?

Yağ bezeleri üzerine basmakla çok çabuk oynarlar. Ağrı yapmazlar. Renkleri üzerindeki cildin rengindedir. Lipomlarda yumuşak olan kıvam kist sebaselerde daha serttir. Kist sebase oluşumunda aşırı testesteron üretimi, güneşin ultraviole ışınları, sık sık olan traş ve ağda gibi yöntemler etkilidir. Lipom oluşumunda ise en büyük etken genetik yatkınlıktır. Lipomlar vücudun her yerinde görülebilir. Fakat en çok göbek üstü bölgede görülür. Sayıları ve büyüklükleri çok farklıdır. Ayrıca travmalara bağlı olarak da lipomlar gelişebilir. Bazı lipomlar kasın içinde, karın duvarında da gelişebilir. Bunlar çoğu zaman tesadüfen saptanır veya ani gelişen bir bağırsak tıkanıklığı ameliyatı sırasında fark edilir.

Yüzde, başta veya vücudun çeşitli yerlerindeki küçük yağ bezelerinde çeşitli bitkisel tedaviler önerilmiştir. Fakat kişilerin bunları kendi kafasına göre kullanması uygun değildir. Oluşacak bir enfeksiyon daha vahim bir tabloların oluşmasına neden olabilir.

Yağ bezelerinin kendi kendine boşalması ve tıkanan drenaj yolunun açılması için buhar veya sıcak duştan yararlanılabilir. Her gün alınacak buhar banyosu veya sıcak duş bunu sağlayabilir. Her gün 20-30 dakika süre ile 2-3 kez uygulanmalıdır.

Bunun dışında Aloe Vera adlı bitkiden elde edilen jelin antibakteriyel özelliği vardır. Bakteriler nedeniyle tıkanmış drenaj yolunu açabilir. Aynı amaçla Hint yağı ve sirkede kullanılabilir. Bunların bir pamukla bezenin üzerine sürülmesi hem yolu açar, hem de kitlenin drenajını kolaylaştırır. Tabi bu yöntemler kist sebase dediğimiz yağ kistleri için geçerli yöntemlerdir. Bunların lipom tedavisinde yeri yoktur.

Lipomlar estetik olarak sıkıntı vermiyorsa, enfeksiyon yoksa, yerleşim yerleri nedeni ile hareket kusuru oluşturmuyorsa tedavi edilmelerine gerek yoktur. Bazı vakalarda ailesel yatkınlık vardır. Bunlarda çok sayıda lipom vardır. Buna lipomatozis denir. Eğer kişi tarafından lipom istenmiyorsa tedavi cerrahidir. İşlem lokal anestezi altında ve ayakta yapılır. Eliptik bir kesi ile lipom çıkarılır. Hasta ertesi günü işinin başına döner.

Kist sebaselerde de diğer yöntemlerin sonuç vermediği vakalarda da tedavi cerrahidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi