İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

YAĞ BEZESİ NEDEN OLUR?

YAĞ BEZESİ NEDEN OLUR?

Tıp dilinde lipom denen yağ bezeleri yağ hücrelerinin belirli bölgelerde kümelenmesi sonucu gelişen iyi huylu kitlelerdir. Çevreleri bir kapsülle çevrilidir. Bu kapsül yardımıyla normal dokulardan ayrılır. Çeşitli boyutlarda olabilir. Küçük 1-2 cm den  çok büyük boyutlara ulaşıp hareket kusuruna iç organlarda çeşitli hasarlara veya estetik kusura neden olabilirler. Bu büyük boyuttaki lipomlar bazen sinirlere bası yapıp ağrıya neden olabilirler.

Genelde herhangi bir yakınmaya yol açmayan kitlelerdir. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Fakat lipomlar orta yaş hastalığıdır. Kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak görülür.

YAĞ BEZESİ NEDEN OLUR?

Yağ Bezesi (Lipom) Fiziksel Yapısı

Lipomlar cilt altında kapsülle çevrili oluşumlardır. Muayene sırasında sağa, sola oynar. El altından kolayca kaçar. Cilt altı dışında kasların arasında,  karın zarında veya iç organların çevresinde yani yağ hücrelerinin olduğu heryerde görülebilir. Lipomlar yumuşaktır. Üzerine basılınca kolayca parmak altından kaçarlar.

Vücutta en çok göbek üstü bölgelerde görülmektedir. Omuz, boyun, kollar göğüs, sırt bölgesi en sık görülen yerlerdir. Sırt bölgesindeki lipomlar büyük boyutlara ulaşırsa kişiye yatarken rahatsızlık verebilir. Vücut içindeki lipomlar genelde tesadüfen ortaya çıkarlar. Bir check-up sırasında veya başka bir amaçla yapılan BT veya MR incelemelerinde tesadüfen görülürler. Karın içindeki lipomların bağırsak tıkanıklığına yol açtığı rapor edilmiştir.

Yağ bezelerinin oluşumunda hangi faktörlerin sorumlu olduğu tam bilinmemektedir. Bu konuda genetik yapı çok önemlidir. Bazı ailelerde lipom şeklinde kitleler daha fazla görülmektedir. Bu olayın kalıtsal olduğu, o ailede hatalı bir genin buna yol açtığı düşünülmektedir. Gardner sendromunda da yağ bezeleri çok görülür. Ayrıca cildin travmaya maruz kalan yerlerinde daha çok yağ bezesi oluşmaktadır. Bunun dışında sedanter bir hayat yaşayanlarda, şişmanlarda lipomlar biraz daha fazla görülmektedir. Lipom olan kişilerin kan lipid, kolesterol ve trigliserid düzeyleri normal bireylere göre biraz daha yüksek bulunur.

Yağ Bezesi (Lipom) Kanser Riski Taşır mı?

Yağ bezeleri kanserleşmezler. İyi huylu kitlelerdir. Çevre dokulara ve kaslara yayılmazlar. Bunlardan çevrelerindeki kapsülleri vasıtasıyla ayrılmışlardır. Liposarkom denen yağ hücrelerinden kaynaklanan kanserlerle ilişkisi yoktur. Liposarkomlar malign bir yağ hücresinden kaynaklanır. Kısa zaman da büyür ve çevre dokuya yayılır. Çok sert ve oynatılamayan, fixe kitlelerdir. Kitlelerin ayrımını mutlaka bir hekim yapmalıdır. Çünkü liposarkomlarda diğer kanserler gibi erken teşhis esastır.

Yağ bezeleri çok yavaş büyüyen kitlelerdir. Kişiye herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa alınmasına gerek yoktur. Fakat estetik olarak iyi görünmeyen, sinirlere bası yapıp ağrı yapan, hareket kusuru oluşturan hastayı otururken, yatarken rahatsız eden, sık sık enfekte olan bezeler cerrahi olarak alınmalıdır.

İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir.  10 dakikalık bir işlemdir. İşlem sonrası hasta hemen işinin başına dönebilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi