İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Yağ Bezesi Bitkisel Çözüm

Yağ Bezesi Bitkisel Çözüm

Vücuttaki yağ bezeleri  çok çeşitli ve çok değişik boyutlardadır. Çoğu cilde yağ sağlayan yağ bezlerinin salgı yollarının  tıkanması sonucu oluşmaktadır. Çoğu beyaz ve sarı renktedir. Yüzde bulunanlar çok küçük boyutlardadır. Fakat başta ve vücudun değişik yerlerindeki bezeler çok büyük boyutlara ulaşabilir. Bunların yerlerine göre oluşum şekilleri de farklıdır. Genellikle başta görülen ve kist sebum bir yağ  denilen yağ kistleri yağ . bezlerinin yollarının tıkanması sonucu oluşur. Bez içinde sebum denilen bir yağ birikir. Bunlar çok büyük boyutlara ulaşabilir.  Çevreleri de bir kapsülle çevrilidir.  Vücutta diğer yerlerde görülen ve tıbbi adı lipom olan yağ bezeleri ise yağ hücrelerinin lokal çoğalması sonucu oluşur. Bunlar bir kapsülle cilt altı dokusundan ayrılmıştır. Boyunda göğüste kollarda sırtta her yerde görülebilir. Sayıları çok fazla olabilir. Bunlarda cerrahi dışında hiçbir tedavi yarar sağlamaz. Bunların kanser olan tiplerine ise`, liposarkom denir. Bunlar çok hızlı büyürler ve metastaz yaparlar. Diğer iyi huylu lipomlar cilt altında ellemekle kolayca oynatılabilen, selim kitlelerdir.

Yağ Bezesi Bitkisel Çözüm

Yağ bezelerinde bitkisel bazı çözümler,  ancak drenaj  yolu tıkanarak oluşmuş bezeler için geçerlidir. Yapılacak bitkisel tedavilerde drenaj  sağlayan yoldaki tıkaç açılır. bezin salgısı tekrar akmaya başlar ve kitle kendiliğinden kaybolur. Fakat şu unutulmamalıdır. Önerilen bu tedavilerden yarar sağlanmazsa gene çözüm cerrahi tedavidir.

Bu tıkaçları  açmada kullanılan yöntemlerde en iyisi buhar banyosudur. Buhar banyosu hem drenaj yolundaki tıkacı açtığı gibi bezelerin yumuşamasına sebum denilen biriken yağın erimesine yol açar. Bunun sonucu olarak,  kısa sürede direne olur.  Kişi yeterli buharı sağlamak için, ya sık sık duşa girmeli ya da beze çevresine sıcak kompres uygulamalıdır. Sıcak kompres uygulaması günde 2-3 kez 15 er dakikalık periyotlarla yapılmalıdır. Suyun sıcaklığının 60-70 derece olması yeterlidir.

Bunun dışında çeşitli bitkilerden hazırlanan çaylar veya jeller bu konuda kullanılabilir. Bu amaçla en çok kullanılan çay ağacı yağı ve aloe vera adlı bitkiden hazırlanmış olan jelledir. Her ikisinden hazırlanan jellerin antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır. Günde 2-3 kez bezelerin üzerine iyice yedirilerek sürülür. Bir hafta 10 günlük bir tedaviden sonra bezelerin içinde yağın drene edildiği görülür.

Bunların dışında bu konuda hint yapı, sirke gibi ajanlarda kullanılmaktadır. Mantık ve etki tarzı aynıdır. Yağ bezesi olan hastalar kişisel hijyene çok dikkat etmelidir.Temizlikte antibakteriyel sabunları tercih etmelidir. Yağ bezelerini kesinlikle sıkmamalıdır. Sıkılırsa bezenin çevresindeki kapsül zedelenir ve içerik cilt altına yayılır. Tedavisi çok zorlaşır ayrıca enfeksiyon oranı artar.

Bu tür hastalar güneş ışınlarından korunmalıdır. Güneşe çıktıklarında yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmalıdırlar.

Tüm bu işlemlerle düzelmeyen vakalarda, ayrıca gittikçe büyüyen ağrı yapmaya başlayan, sertleşen oynaması bozulan vakalar da mutlaka bir uzmana görünmelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi