İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

TIRNAK BATMASI

TIRNAK BATMASI

Sık karşılaşılan bir durumdur. Genelde ayak parmaklarında görülen bir durumdur. Oluşumunda asıl neden tırnak ile tırnak yatağı arasındaki uyumsuzluktur. Tırnak çıkarken yatak dışında yumuşak doku içine girer ve girdiği dokuyu tahriş eder. Özellikle ayak baş parmağında görülen bir durumdur. Tırnağın yandaki dokuya batması sonucu bir süre sonra o bölgede iltihaplanma oluşur. Bu parmakta kızarıklık ve şişlik, ağrı ve akıntıya yol açar. Hasta ayakkabı giymekte ve yürümede zorlanır. Çorapları mevcut akıntıyla kirlenir. Bazen de bölge apseleşebilir. Tırnak batması genelde tek ayakta görülür. Ama bazen her iki ayak baş parmağında da görülebilir.

Tırnak batması oluşumunda doğuştan tırnak yatağının düzgün olmaması, hastanın ayaklarını sıkan bir ayakkabı tercih etmesi, topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar, kişide diyabet hastalığı olması kemoterapi görmesi etkilidir.

TIRNAK BATMASI

Tırnak Batması Kimlerde Görülür?

Tırnak batması genç ve yetişkin hastalığıdır. Erkeklerde biraz daha fazla görülmektedir. Herhangi bir tırnakta olabilir fakat en sık ayak baş parmağında görülmektedir.

Oluşumunda en büyük neden dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabılardır. Bu ayakkabılar parmakları sıkıştırır, tırnak yatağı bozulur. Tırnağın normal büyümesi engellenir. Oluşumunda diğer neden tırnakların yanlış kesilmesidir. Tırnakların konkav kesilmesi tırnak kenarlarının yumuşak doku içine girmesine neden olmaktadır. Bunu önlemek için tırnaklar düz kesilmelidir. Bir diğer neden kişilerde mevcut mantar enfeksiyonlarıdır. Mantar enfeksiyonları kronik bir hastalıktır. Tedavisi de zordur. Mantar tırnakları kabalaştırır. Konkavlığını artırır. Tırnağın normal seyrinde büyümesini engeller. Tırnak yatağını bozar. Bunların dışında ayağa gelen travmalar tırnakların zedelenmesinde, tırnak altında hematom toplanmasına neden olabilir. Bu yaralanma ve hematom sonrası ayak tırnaklarının altında enfeksiyon gelişebilir. Bu da tırnağın gelişim ve büyümesini bozar. Bazı ailelerde doğuştan tırnak yatakları bozuk olabilir. Bu bireylerde tırnak batması daha sık görülmektedir. Bunlarda tırnaklar normalden daha yuvarlaktır. Konkavlığı daha fazladır.

Tırnak yatağı bozulduktan sonra tırnak çıkarken yumuşak dokunun içine girmeye başlar. Bu kısımda bir kızarıklık kendini gösterir ve bunun arkasından orada bir şişlik ve ağrı başlar. Bu şişlik gün geçtikçe artar. Sarı renkte bir iltihaplanma olur. Bu derinin tırnağa karşı bir reaksiyonudur. Daha sonraki safhada enfeksiyon oluşur. O bölgeden irin akmaya başlar. Hastanın çoraplarını kirletir, yürümesini, ayakkabı giymesini zorlaştırır.

Tedavi Şekli?

Tedavide erken safhada ayaklara ılık su banyosu yaptırılır. 10 dakika süre ile ayaklar tercihen tuzlu ılık suya konur. Daha sonra ayak kurulanır ve gün boyu kuru kalmasına dikkat edilir. Hasta dar ve topuklu ayakkabılardan uzak durmalıdır. Tırnak batması düzelene kadar ayakları sıkmayan bir ayakkabı tercih edilmelidir. Sonra hasta tırnak ile deri arasına ince bir pamuk yerleştirerek tırnağın biraz kalkık çıkmasını sağlamalıdır. Bu işlemi ılık su banyosu sonrası yapmak gerekir.

Bunlarla düzelmeyen vakalarda lokal anestezi altında batan kısım cerrahi olarak çıkarılır ve tırnak yatağı revizyonu yapılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi