İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

NASIR NEDİR?

NASIR NEDİR?

Kelime anlamı derinin sürtünen noktalarında derinin kalınlaşması ve sertleşmesidir. Yani derinin bir savunma mekanizmasıdır. Bu kalınlaşan ve sertleşen derinin üst kısmındaki hücreler zamanla canlılığını yitirir. Bu ölü hücreler keratin denilen bir tabaka oluşturur. İşte nasırın bu kadar sert olmasının nedeni ölü hücrelerden oluşmuş olan bu keratin tabakasıdır. Zamanla nasırın altındaki normal hücrelerde iltihapta oluşabilir. Bu bölgedeki hücreler bu nasır tabakasından kurtulma olmazsa kendini yenileyemez.

Nasırlar çeşitli baskıların ürünüdür. Bunların başında ayakları sıkan, yürüme fizyolojisini bozan özellikle topuklu ve sert ayakkabılar gelir. Bunun dışında ayaklardaki ortopedik bozukluklar hastaların yanlış yürüyüş şekline bağlı, kendine özgü basma şeklide nasır oluşumuna neden olabilmektedir. Kişilerin aşırı terlemesi, uzun süre ayakta kalması, ayakta çalışma, gün boyu ayakların ayakkabı içinden çıkmaması ve bunun sonucu ayakların havasız kalması nasır oluşumuna neden olan diğer faktörlerdir.

NASIR NEDİR?

Tüm bu faktörlere bağlı olarak deri o bölgede kendini kalınlaştırır. Kalınlaşan deride üstteki hücreler ölür. Bu ölü tabakanın dibinde sivri bir kısım oluşur. Buna nidüs denir. Bu kökten itibaren yukarı doğru nasır koni şeklinde büyür. Bu nidüs denilen kök kısmı altta sinir uçları ile aktif temas halindedir. Ölü kısma yapılan bası aynen alt kısma bu sinirlere iletilir ve hastalarda ani ve şiddetli bir ağrı oluşur.

Nasır tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasır tedavisinden önce nasıra neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu amaçla da deriye olan tahriş önlenmelidir. Bu yapılmazsa nasır ortadan kaldırılsa bile nasır sürekli kendini yenileyecektir. Bu amaçla önce ayağı rahatsız eden ayakkabılardan başta uzaklaşmak gerekir. Bunun için ayağı sıkmayan, rahat yürümeyi sağlayan ortopedik bir ayakkabı tercih edilmelidir. Eğer ayaklarda ortopedik bir kusur varsa bu ortadan  kaldırılmalıdır. Çok terleyen veya iş icabı uzun süre ayakta durmak zorunda olan kişiler günün belirli saatlerinde ayaklarını çıkarıp dinlendirmelidir. Hatta bu dönemde ılık su banyosu yapmaları, 10 dakika ayaklarını bu su içinde tutmaları çok iyi olur.

Hastalar nasırları kendileri kesmeye kalkmamalıdır. Özellikle diabetik veya damar hastalığı olan kişilerde bu işlem enfeksiyona, iyileşmeyen yaralara ve ülsere neden olabilir. Bu tür kişilerin aynı zamanda salisilik asit içeren nasır bantları da hekim kontrolü olmadan kullanması sakıncalıdır. Asit içerik nasır ile birlikte normal  cildi de yakabilir. Normal sağlıklı deride bozulabilir.

Nasır tedavisinde günümüzden etkili yöntem radyofrekans ile nasırlı ölü hücrelerin buharlaştırılarak alınmasıdır. Önce lokal anestezi yapılır sonra nasırlı bölge çepeçevre radyofrekans ile yakılarak alınır. Bunda dikkat edilmesi gereken nidüs denilen kök kısmının bırakılmamasıdır. Sonra oluşan boşluk normal cilt hücreleri tarafından 2-3 ay içinde kapatılır. Bu iyileşme döneminde hasta normal işinin başında olabilir. Hastalar işlem sonrası sabah-akşam ayaklarını ılık su içine koyar ve 10 dakika tuttuktan sonra yara batticonla temizlenir. Yara yeri düzeltildikten sonra her gün üstteki ölü hücreler ponza taşı ile sürtülerek alınır ve ayaklar tahrişten uzak tutulur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi