İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Nasır Nasıl Çıkarılır?

Nasır Nasıl Çıkarılır?

Nasırlar cildin travmaya karşı oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Genellikle ayaklarda görülen bir durumdur. Bunun dışında kalem tutan parmaklarda, dirseklerde, işçilerde, ellerde de görülebilir. Fakat en çok ayak tabanında, ayak parmaklarının üzerinde ve aralarında görülür.

Oluşumunda en büyük neden sıkı ve topuklu ayakkabılardır. Ayaklardaki ortopedik kusurlarda oluşumunu kolaylaştırır. Cildin aşırı sürtünme ve basınca maruz kalan bölgesinde dairesel bir sertleşme oluşur. Bunun nidus denilen bir kökü bulunur. Bu kök kısmı odak olmak üzere koni şeklinde oluşum olarak karşımıza çıkar.

Nasır Nasıl Çıkarılır?

Nasır oluştuktan sonra tedavi etmek zor olduğundan oluşumunun önlenmesi daha kolaydır. Bu amaçla kişi ayağına uygun ayakkabı giymelidir. Sıkı ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar nasır oluşumunu kolaylaştırır. Özellikle uzun zaman ayakta beklemek zorunda olan kişiler buna çok dikkat etmelidir. Bunun dışında yalınayak dolaşmayı alışkanlık haline getirenlerde, taş veya bitkilerin ayak tabanına tahriş etmesiyle de nasır oluşabilir. Vücut bu tahrişe aradaki deriyi kalınlaştırarak cevap vermektedir.

Ortopedik kusurları olan kişiler bunun tedavisini bir an öce yaptırmalıdır. Nasır şeker hastalığı olanlarda veya ayak damarlarında dolaşım kusuru olanlarda daha fazla görülmektedir. Bu kişiler normal kişilere göre daha dikkatli olmalıdırlar.

Nasır Tedavisi İçin Kullanılan Ürünler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada nasır tedavisi için çok çeşitli ajanlar bulunmaktadır. Bunlardan en rövanşta olanı nasır bantlarıdır. Bu bantlar uygun vakalarda bir rahatlama sağlayabilir. Nasır bandı nasırın üzerine yapıştırılan, nasırda yumuşama oluşturan bir ajandır. Asit maddesi içerir. Kullanmak için öncelikle kişi nasırına uygun boyutlarda bir bant seçer. Sonra bandın asit içeren kısmındaki bant çıkarılır ve renkli bir bölüm ortaya çıkar. Bu renkli bölüm nasırın üzerine gelecek şekilde yapıştırılır. Burada dikkat edilecek konu bu asit içeren renkli kısmın normal cilde temas etmemesidir. Ederse normal deriyi de yakar. Bant uyguladıktan sonra 2-3 gün yerinde bırakılır. Sonra birden çekilir ve nasırın çıkması sağlanır. Eğer çıkmazsa işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer konu yöntemi diabetli hastalar veya damar hastaları doktora danışmadan kullanmamalıdırlar. Ayrıca nasır bandının bebeklerde kullanılması kontendikedir.

Nasır Bandı İşe Yarar mı?

Nasır bandı dışında nasırlı ayaklara yapılacak banyolar önem kazanır. Bu banyolar nasırı yumuşatır, ağrısını dindirir. Bunlarda en çok kullanılan epsom tuzudur. Yaklaşık 1 litre suya 3-4 çorba kaşığı epsom tuzu dökülür. Bu suda nasırlı ayak 10-15 dakika tutulur. Sonra ayak çıkarılıp ponza taşı ile törpülenir. Banyo suyuna epsom tuzu dışında sirke, karbonat, limon suyu konulabilir.

Nasır üzerine sarımsak sürülmesi, aspirini toz haline getirerek sürmek, pişmiş soğan konulması önerilmiştir. Fakat bunların tıbbi değeri yoktur.

Bu önlemlerle düzelmeyen nasırlarda günümüzde radyofrekans ile buharlaştırma yöntemi uygulanmaktadır. Hastaya önce lokal anestezi yapılır ve nasır kökü ile birlikte toptan buharlaştırılır. İşlem sonrası hastaya ayak banyoları önerilir. Ayrıca nasır yapıcı etkilerden uzak durması sağlanır.

Kliniğimizde radyofrekansla nasır tedavisi yapılmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi