İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

NASIR BİTKİSEL TEDAVİ

NASIR BİTKİSEL TEDAVİ

Derinin zorlanmalara karşı bir reaksiyonu şeklinde gelişen nasırlar en çok ayaklarda görülür. Ağır işlerde çalışanlarda, tarım işçilerinde, ellerde de görülür. Uzun süre devam eden travmalara karşı deri kendini korumak amacıyla kalınlaşır, sertleşir. O bölgede diğer deri kısımlarına göre sert ve kabarık bir kitle halini alır. Daha sonra üzerine gelen ayni etkilere ağrıyla cevap verir.

En çok ayak tabanında, ayak parmaklarının üzerinde ve parmakların birbirine sürtünen yüzeylerinde görülmektedir. Nasırlar kendini sert tabakalar şeklinde gösterir. Üzerine basmakla ağrı ve hassasiyet vardır. Bunun nedeni nidus denilen kök kısmının cilt altına baskı yapmasına bağlıdır. Nasırın üstündeki deri zamanla canlılığını yitirir ve kalın soyulan bir kitle halini alır.

Nasır oluşumunda en büyük neden derinin o bölgesine sürekli travma gelmesidir. Bu travmalar sonucu deri önce masere olur. Normal yapısını yitirir. Zamanla buna karşı reaksiyon olarak kendini kalınlaştırmaya başlar. Zamanla kat kat sert tabakalar şeklinde nasır oluşur. Oluşan nasır genelde koni şeklindedir. Dibi ince yüzeye çıktıkça genişler.

NASIR BİTKİSEL TEDAVİ

Ayaklardaki nasırlarda en büyük neden yanlış ayakkabı seçimidir. Topuklu veya çok dar, parmakları sıkan bir ayakkabı nasır oluşma riskini arttırır. Bunun dışında çorapsız ayakkabı giyilmesi veya yalınayak sık sık dolaşılması da nasır oluşturmaktadır. İşçilerde eğer el aleti kullanıyorsa mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Çıplak elle bu aletlerin kullanılması, ağır malzemelerin taşınması ellerde nasır oluşturur. Tarım işçilerinde bel, çapa, tırmık kullanılırken herhangi bir önlem almamaları nedeniyle ellerde nasır oluşumu sıktır.

Bazı hastaların ise doğuştan ve kazanılmış ortopedik kusurları vardır. Bunlarda nasır oluşumu sık görülmektedir. Bu kişilerin mutlaka bu ortopedik kusurlarının tıbbi olarak ortadan kaldırılması gerekir.

Nasırlarda çeşitli bitkisel çözümler önerilmiştir. Bunların yararı görülebilir. Ama kişinin asıl yapması gereken nasır oluşturan etmenlerden uzak durmaktır. Bundan uzak durulduktan sonra bu çözümlerin yararı olabilir.

Nasırlarda en üstte ölü ve sert dokular vardır. Öncelikle bunların ortadan kaldırılması gerekir. Bu amaçla önce ılık bir su hazırlanır. Tercihen bu su tuzlu olursa daha iyi olur. Ayaklar bu suyun içinde 10 dakika tutulur ve nasır yumuşatılır. Sonra nasır ponza taşı ile ovulur. Ponza taşı ile ölü dokular atılır.

Bu işlemden sonra çeşitli ajanlarla tedaviler önerilmiştir. Bunlardan biri aspirinin ezilip hamur haline getirilip nasır üzerine uygulanmasıdır. Salisilik asit içeriği nasırın erimesine yardımcı olur. Bunun dışında pişirilmiş soğan uygulanması, sarımsak, taze incir, meyan kökü, zerdeçal uygulanması önerilmiştir. Bunların çok fazla bir yararı görülmemiştir. Eczanelerde satılan nasır bantları bu amaçla kullanılabilir. Bunlarda asit içerir. Dikkatli kullanılmalıdır. Normal deriye de zarar verebilir. Diabeti olanlar veya damar hastaları bu tedavileri uygulamadan önce mutlaka hekime danışmalıdır.

Günümüzde nasırlar radyofrekans yöntemi ile alınmaktadır. İşlem lokal anestezi altında uygulanır. Yaklaşık 5 dakikalık bir işlemdir. İşlem sonrası hasta işinin başına hemen dönebilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi