İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

NASIR BANDI İŞE YARAR MI ?

NASIR BANDI İŞE YARAR MI ?

Nasırlar derinin kendisini korumak için geliştirdiği bir önlemdir. Travma gelen cilt bölgesindeki hücreler kalınlaşır ve kendini travmaya karşı korur. Bu sıkı ayakkabılara bağlı ayaklarda, tarım işçilerinde ellerde, öğrencilerde kalem tutmaya bağlı parmaklarda ve dirseklerde olabilir. Sürekli olarak aynı bölgeye gelen sürtünme veya basınç derinin kalınlaşmasına neden olur. Bu kalınlaşan deri bölgesinde vücut kendini korurken aynı zamanda ağrı oluşturarak yeniden travma gelmesini önlemeye çalışır. Bu ağrılar kişileri hayatından bezdirir. Nasır oluştuktan sonra koni şeklinde bir gelişim gösterir. Nidüs denilen kök kısmı sivridir ve geniş bir tabanla yüzeye doğru ilerler. Bu sivri kısmın her travmaya maruz kaldığı anda hasta şiddetli ağrı duyar.

NASIR BANDI İŞE YARAR MI ?

Nasırların tedavisinde çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunların en başında eczanelerde satılan nasır bantları gelir. Bu bantları  üzerinde salisilik ait içeren bir bölge bulunur. Önce nasırın olduğu ayak bir ılık su banyosuna alınır. Ayak 10 dakika kadar bu banyo içinde tutulur. Sonra nasır bandı koruyucu kısımları açılarak ilaçlı kısım nasırın üzerine gelecek şekilde yapıştırılır. Burada dikkat edilecek konu ilaçlı kısım normal deriye temas etmemelidir. Temas ederse normal deriyi de yakar. 2-3 gün sonra bu bant çekip çıkarılır. İşlem yeterli olmazsa bant birkaç kez denenebilir.

Nasır Bandı Nasıra Çözüm DEĞİLDİR!!!

Nasır bantları soruna tam olarak çözüm olmaz. Çünkü hiçbir zaman bu bantlar nasırın kök kısmına kadar etki etmezler. Her zaman kök kısmı kaldığından en küçük bir travmada nasır yeniden nükseder. Bunun dışında nasır bantları gelişigüzel kullanılacak materyaller değildir. Özellikle diabetli, damar hastalığı olan, immün sistemi bozuk kişiler hekim kontrolü olmadan bu bantları kullanmamalıdır.

Nasırdan korunmak tedaviden önce gelir. Bu amaçla en başta ayağı sıkan, yürüme şeklini bozan dar ve topuklu ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Ellerde nasır olan kişiler mutlaka işe eldiven kullanmalıdır.

Nasır oluştuğunda öncelikle bunun alınması gerekir. Bunun için günümüzde radyofrekans denen buharlaştırma yöntemi kullanılmaktadır. Önce nasır ve çevresine lokal anestezi yapılır sonra nasır olduğu yer, nasırın kökü ile birlikte buharlaştırılarak alınır. Bu işlemden sonra hastaların bir daha nasır oluşmaması için dikkat etmesi gereken konular vardır. Hastalar her akşam ayaklarını 10 dakika ılık su içine koyar, tercihen bu suyun içine tuzda katılabilir. Bu işlemden sonra bir ponza taşı ile dipten gelen normal derinin üzerindeki ölü dokular alınır. Ponza taşı zımpara etkisi yapar ve alttaki derinin çıkmasını kolaylaştırır. Bunlar yapılırken deride nasır oluşturan faktörleri de ortadan kaldırır. Ayaklara uygun, ayağı sıkmayan ayakkabılar giyilir. Ayaklarda ortopedik bir kusur varsa bunlar düzeltilir. Ayakların terlememesine dikkat edilir. Yalın ayak dolaşmaktan sakınılır. Bu önlemlerle yeniden nasır oluşumu önlenir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi