İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

MAKAT KAŞINTISI NEDEN OLUR?

MAKAT KAŞINTISI NEDEN OLUR?

Makat kaşıntısı kişiyi hayattan bezdiren, toplumdan kendisini soyutlamasına yol açan zor bir durumdur. Makat kaşıntılarının %70-80’ninde herhangi bir neden bulunmayabilir. Bu tür vakalarda tedavi zordur. Bunun dışında halen %20 vakada kaşıntının kaynağı bulunabilir ve bunun tedavisi yoluna gidilir. Kaşıntı genelde anüs içinde, anüs deliği çevresindedir. Kaşıntı ile birlikte o bölgedeki deride kızarıklık, yanma ağrı ve bazen ıslaklıkta görülebilir. Kaşıntıya yol açan nedenler şöyle sıralanabilir:

MAKAT KAŞINTISI NEDEN OLUR?

  • Makat siğili: HPV adlı bir DNA virüsünün yaptığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşmada en büyük neden cinsel temastır. Virüs vücuda alındıktan sonra siğiller ortaya çıkmadan kendini kaşıntı ile gösterebilir. Kaşıntı sonrası makat çevresinde çeşitli büyüklük ve renkte siğiller ortaya çıkar. Siğillerin çıkması ile beraber kaşıntıda fazlalaşır. Bu siğiller makat ile birlikte genital bölgede görülebilir. Homoseksüellerde görülen siğillerde anüs içinde de siğillere rastlanır. Tedavide bu siğiller ya elektrokoterle yada radyofrekans ile tek tek yakılır. Tedavi sonrası kaşıntı büyük ölçüde kaybolur.
  • Kıl kurdu: En sık karşılaşılan bir diğer kaşıntı nedenidir. Buda bulaşıcı bir hastalıktır. Kaşıntı ailenin diğer fertlerinde de görülebilir. Bağırsak içinde yumurtalarından çıkan parazitler anüse doğru hareket ederler. Özellikle geceleri şiddetli kaşıntılara neden olurlar. Tedavi tüm aile bireylerini kapsamalıdır. Aile kişisel hijyene çok dikkat etmelidir.
  • Anal fistüller: Genellikle apseler sonucu gelişirler. Sürekli akıntı vardır. Bu akıntıya bağlı olarak da anal bölgede ıslaklık ve kaşıntı olur. Hastada buna kötü kokuda eşlik edebilir. Fistülden gelen akıntının miktarına ve süresine bağlı olarak kaşıntının derecesi farklıdır. Fistüllerin tipi ve seviyesi çok önemlidir. Basit perianal fistüllerde yapılacak bir fistülotomi + küretaj işlemi olayı çözerken, sfinkterleri kesen fistüllerde lazer tedavisi veya seton tedavisi gerekebilir.
  • Makat bölgesinin nemli ve ıslak bırakılması: Halkımızda dışkılama sonrası anüsün suyla yıkanması adeti vardır. Fakat yapılan hata bu yıkamadan sonra genelde hasta anüsü kurulamaz ve kişi böyle ıslak ıslak günlük yaşamına döner. Buda anüs kaşıntılarına, oradaki derinin masere olmasına neden olur. Bazı kişiler ise aşırı titizdir ve anüsü sabunla yıkar veya kolanyalı mendille siler. Buda anal kaşıntının bir diğer nedenidir. Bu yolla anüs derisindeki koruyucu tabaka ortadan kaldırılmaktadır. Bunlardan kaçınmak gerekir.
  • Alerjik bünye: Bazı yiyecekler ve içecekler, domates, kuruyemiş, çikolata, bazı süt ürünleri kaşıntı kaynağı olabilir. Bu kişilerde vücudun başka bölgelerinde de kaşıntılar olabilir. Ürtiker benzeri lezyonlar görülebilir. Hastaların çoğu hangi yiyeceğin alerji yaptığını çoğu kez bilir. Bundan uzak durursa sorun kendiliğinden çözülür. Çeşitli cilt hastalıkları anal bölgede görülebilir. Dermatitler, paget hastalığı kaşıntıya neden olan hastalıklardır.

 

Çeşitli psikolojik nedenle, bazı ilaçların yan etkisi olarak ,uyuz  hastalığında bazı anal kanserlerde de kaşıntı görülebilmektedir.

Kaşıntı olan vakalarda bir proktoloji uzmanına muayene olmak ve gerekli tedaviyi yaptırmak gerekir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi