İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

MAKAT KANAMASI NEDEN OLUR?

MAKAT KANAMASI NEDEN OLUR?

Normal koşullarda makattan kan gelmez. Makatta dışkılama sırasında veya sonrasında kan geliyorsa veya dışkıda karışık kan varsa mutlaka bir hastalık belirtisidir. Bunun utanılacak veya ihmal edilecek bir tarafı yoktur. Bir an önce bir hekime muayene olmalı ve kanamanın kaynağı aydınlatılmalıdır.

MAKAT KANAMASI NEDEN OLUR?

Makattan gelen kanın rengi ve geliş şekli hastalık hakkında az çok bilgi verebilir. Kanamanın kaynağı anüse ne kadar uzaksa gelen kanın rengi o kadar koyu olur. Çünkü sindirim sisteminin üst kısımlarından gelen kan aşağıya kısmen sindirilmiş olarak gelir. Katran renginde simsiyah kana melena denir. Bu mide ve üst bağırsak sistemindeki kanamalarda görülen bir durumdur. Sindirim sistemi enzimleri tarafından kısmen sindirildiğinden katran gibi gelir ve dışkıyla bulaşıktır. Bu tür kanaması olan hastalarda kansızlık belirtileri de birlikte görülür. Hastalar soluktur, çabuk yorulurlar. Çarpıntıları vardır. Çok şiddetli ve ani gelişen mide kanamalarında bazen anüsden sindirilmemiş koyu kırmızı kanda gelebilir. Bu hastalarda tabloya kanlı kusmalarda eşlik edebilir.

Makat Kanamasında Dikkat Edilmesi Gereken Nokta Nedir?

Asıl önemli kanamalar kalın bağırsak tümörlerinden gelen kanamalardır. Bu kanamalar hızla büyüyen tümörün nekroze olmasıyla ortaya çıkar. Hastalar 40 yaş üzerindeyse, ani kilo kaybı yaşamışlarsa, karın ağrısı, karın şişkinliği gibi belirtiler tabloya eklenmişse, ailesinde kanser öyküsü varsa bu hastalarda uyanık olunmalıdır. Mutlaka kolonoskopik tetkik yapılmalıdır. Bunlardaki kanamalar koyu kırmızı renktedir ve genelde dışkı ile karışık gelir. Az miktarda olan kanamalarda dışkıda gizli kan müsbettir. Tümör anüse yaklaştıkça kanın rengi açılmaya başlar.

Bunun dışında çeşitli iyi huylu anal hastalıklarda kanamalar görülür. Bunlardan en başta geleni hemoroid kanamalarıdır. 1. ve 2.derece hemoroidlerde ilk ve tek belirti kanamadır. Bu damla damla gelen parlak kırmızı renkte bir kanamadır. 3. ve 4.derece hemoroidlerde kanama ile birlikte ele meme gelir,  hastalarda ağrı ve kaşıntı yakınmaları da eklenir. Hastalar makatlarındaki ıslaklıktan yakınırlar.

Anal fissürlerde de çok nadirde olsa kanamalar görülebilir. Bunlarda asıl belirti ağrı ve yanmadır. Fakat bazen taharetlenme sırasında, bazen de dışkıya bulaşık çizgi şeklinde ince kanamalar görülebilir.

Ciddi kabızlık sonucu makattan gelen kanamalarda hemoroid ve fissür dışında bir damar anomolisi, bağırsak fıtıklaşması, divertikül veya polip akla gelmelidir. Muayenede bunlara yönelik tetkikler yapılmalıdır.

Rektal kanaması olan hastalar mutlaka erkenden bir proktoloğa muayene olmalıdır. Eğer kanama odağı görülürse ve kanama selim bir hastalıktan ileri geliyorsa çeşitli ofis tedavileri ile bu kanama ameliyatsız ortadan kaldırılabilir. 1. ve 2.derece hemoroidlerde kanayan hemoroid üzerine lazer uygulanabilir. Lazer hemoroid pakesini çöktürür, büzer ve arka duvara yapıştırır. Böylece kanama durur. Bunun dışında durmayan kanamalarda lastik bantla boğma işlemi uygulanır. Özel bir alet içine vakum yardımı ile alınan hemoroid pakesi lastik bantla boğulur ve kanama durdurulur. Daha büyük hemoroidlerde ise THD denilen arter bağlama işlemi uygulanır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi