İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

MAKAT AĞRISI NASIL GEÇER ?

MAKAT AĞRISI NASIL GEÇER ?

Makat ağrısının geçmesi için öncelikle ağrıyı yapan etmenin ortadan kaldırılması gerekir. Buda makat ağrısı olan hastanın bir proktoloğa muayene olmasından geçer. Tanı konduktan sonra bunun tedavisi yoluna gidilir. Utanma duygusu veya vurdum duymazlık nedeniyle ihmal edilecek bir konu değildir. ağrı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

MAKAT AĞRISI NASIL GEÇER ?

Makat ağrısı yapan bir çok hastalık vardır. Bunlarda ağrının şekli, süresi, şiddeti, hastalıklar arasında farklıdır. Makat ağrısı yapan hastalıkların başında en sık görülen makat çatlaklarıdır. Bunlar anüs arka duvarında gelişir. Kronik vakalarda dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrı yapar. Ağrı dışkılamadan sonra bir kaç saat sürebilir. Ağrı dışında yanma ve hafif kanamalarda görülebilir. Tedavide anal spazmı ortadan kaldırılması amaçlanır. Bunun için ya LİS ameliyatı denilen içteki kasların bir kısmı kesilir veya bu kası gevşetmek için Botox tedavisi uygulanır. Fissür düzeldiğinde ağrıda kendiliğinden ortadan kalkar.

  1. makat ağrısı yapan neden anal hematomlardır. Bunlar şiddetli bir ıkınma sonucu o bölgedeki damarların yırtılması sonucu oluşur. Oluşan kanama cilt altında birikir ve şiddetli ağrı yapar . Bu tür vakalarda tedavi erkenden bu hematomun boşaltılması şeklindedir. bu işlemden sonra hasta hemen rahatlar.
  2. makat ağrısı anal apseler yol açar. Çeşitli nedenlerle anüs bölgesine yerleşen mikroorganizmalar oluşturdukları enfeksiyonlar sonucu olarak bu bölgede apselere neden olurlar. çok şiddetli ağrı yapar. Hasta yürüyemez, oturamaz. Her hareket ağrılıdır. Apsenin üzerine basmakla üzerindeki deri yumuşaktır ve ağrılıdır. Bunlarda erken drenaj esastır. Genelde anüsün kayganlığını sağlayan bezlerin enfeksiyonu sonucu gelişir. Bu apseler kendiliğinden drene olursa en kolay yerden açılır. Bunun sonucu da tedavisi zor olan fistüllerin oluşumuna neden olur.

Makat Ağrısının Nedeni?

Makat ağrısına yapan diğer bir neden tromboze hemoroidlerdir. Aniden hemoroid içinde pıhtı birikir. Oluşumunda en büyük neden kabızlığa bağlı aşırı ıkınmadır. Kanın geri dönüşü bozularak kan hemoroid içinde göllenir ve pıhtı oluşur. Çok ağrılı bir durumdur. Erkenden trombektomi yapılırsa hasta rahatlanır. Tedavi edilmeyen vakalarda 3-4 gün sonra ağrı azalır, fakat şişlik kalır.

Makat ağrısının diğer bir nedeni anismüs denen tablodur. Dışkılama sırasında anüs çevresindeki kaslar normalde bir uyum halinde çalışır. Anismusda bu koordinasyon bozulur. hasta tam dışkılayamaz. Dışkılamak için tuvalette uzun zaman geçirir ve ıkınır, buna bağlı ağrıları olur ve dışkılaması ağrılıdır ve zordur. Bu spazmı ortadan kaldırmak için Botox tedavisi uygulanır.

Bunların dışında kıl dönmesi apselerinde, bazı kondilom vakalarında , bu bölgedeki kanserlerde de makat ağrısı görülebilir.

Tanı için öncelikle proktolojik muayene gerekir. Karar verilemeyen vakalarda endoanal ultrasonografi, MR tetkiki yapılabilir.

Akut gelişen ağrılarda hekime gidinceye kadar ağrı kesici ilaçlar alınabilir ve oturma banyoları yapılabilir. Fakat en kısa zamanda hekime gidilmelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi