İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

LİPOM NEDİR?

LİPOM NEDİR?

Lipomlar vücutta en çok görülen yağ bezeleridir. Adiposit denen yağ hücrelerinin belirli yerlerde toplanması sonucu oluşan iyi huylu kitlelerdir. Çok yavaş büyürler. Bir kapsülle normal dokudan ayrılırlar.

Genellikle cilt altında yuvalanırlar. Fakat kas içinde, iç organların çevresinde, karın zarında da yuvalanabilirler. Karın içi lipomları başka bir hastalık için çekilmiş US, BT veya MR tetkikleri sırasında tesadüfen görülürler. En çok sırt, boyun, omuz ve kollarda saptanır. Lipomlar çok yavaş büyüyen kitlelerdir. Fakat çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Karın içinde, bağırsak çevresindeki lipomlar ise nadirde olsa bağırsak tıkanıklığı tablosu oluşturabilirler.

LİPOM NEDİR?

Lipom (Yağ Bezesi) Teşhisi

Tanıda lipomlar yuvarlak şekilleri ile cilt altında kolayca farkedilirler. Yumuşak topaklar şeklindedir.Cilt altında kolaylıkla hareket ettirilebilir.Normal koşullarda estetik kaygı dışında, herhangi bir ağrı ve rahatsızlığa neden olmazlar.

Oluşumlarında en büyük faktör genetik yatkınlıktır.Kendinde lipom olan kişilerin aileleri araştırılırsa anne veye babasında bu tür yumruların olduğu gözlenir. Bunun dışında cildin çeşitli yerlerine gelen travmalar ve buna bağlı oluşan doku hasarı, yine lipom oluşumuna neden olabilir. Lipomların belirli büyüklüğe oluşması yıllar alır. Bu nedenle lipomlar orta yaş hastalığıdır denilebilir. Bazı kişilerde lipomlar çok fazladır. Genetik yatkınlık söz konudur. Çeşitli büyüklüklerde fazla miktarda lipom vardır. Buna lipomatozis denir. Vücuttaki her kitle gibi, lipom olarak düşünülen kitlelerin de liposarkom denen kanser çeşidi olabilir. Bu nedenle lipom tanısı bir doktor tarafından konulmalıdır. Liposarkom olan kitleler daha serttir, çabuk büyür ve çevresiyle yapışıktır. Oynatılamaz. Kuşkulu vakalarda mutlaka biyopsi alınıp tanı kesinleştirilmelidir.

Başta görülen yağ bezelerinin lipomla ilgisi yoktur. Bunlar kist sebase denen yağ kistleridir. Çevrelerinde bir kapsülü vardır. Kapsül içinde sebum denilen yağ bulunur. Derinin kayganlığı sağlayan yağ bezlerinin yollarının tıkanması ile oluşurlar. Bu yağ kistleri bazen enfekte olur apseleşir ve şiddetli ağrı ile karşımıza çıkar.

Lipom Belirtileri Nelerdir?

Lipomlar normalde kitle dışında başkaca bir belirtiye neden olmazlar. Fakat eklem yerlerinde, göz kapaklarında vs hareket kısıtlığı yapan lipomlar olabilir. Bazen de enfekte olurlar. Üzerindeki deri kızarır ve oynamakla ağrı oluşur. Fakat lipomlarda asıl problem estetik kusurdur. Bazı görünen yerlerde olan lipomları hastalar istemez. Bunlarda tedavi gerekir. Bazı karın içi lipomlarda çok büyük boyutlara ulaşıp bağırsak tıkanıklığı tablosu oluşturabilir.

Lipomlarda tedavi cerrahidir. Lokal anestezi altında yapılır. Lipom üzerine eliptik bir insizyon uygulanır. Lipom kapsülü ile birlikte çevre dokulardan ayrılır ve çıkarılır. Kanama kontrolü sonrası loj kapatılır. Hasta ertesi günü banyosunu yapar. Çıkan parça patolojiye gönderilip incelenmelidir. Çok nadirde olsa çıkan parça liposarkom olabilir. Bunların ileri tedavisi gerekir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi