İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

LAZERLE HEMOROİT (BASUR) TEDAVİSİ

LAZERLE HEMOROİT (BASUR) TEDAVİSİ

Hemoroitler 4 grupta incelenir. Her derece hemoroidin tedavisinde farklı yöntemler vardır. 1. ve 2. derece hemoroitler genelde anüs içinde olan dışarı çıkmayan hemoroitlerdir. Bunlarda genelde tek belirti kanamadır. Hasta tuvalet sırasında veya sonrasında dışkıda kanama görmesiyle bunların farkına varır.

LAZERLE HEMOROİT (BASUR) TEDAVİSİ

  1. ve 2. derece hemoroitlerde kanayan damarlar ya lazerle çöktürülür ya da band ligasyon dediğimiz aletle bir bant yardımıyla boğularak bağlanır. Lazer tedavisinde yüksek ısı veren bir lazer tabancası kullanılır. Bu cihaz ile basur memesinin üzerine lazer ışını uygulanır. Lazer ışını hemoroit de yaklaşık 4×4 mm’lik bir yanma oluşturur. Büzülen damarda hem kanama durur hem de oluşan skar dokusuyla pake alttaki bağırsak tabakasına iyice yapışır. Bu işlem dişli çizgi denilen kısımın üstünde yapılır. Bu bölge ağrılara duyarlı değildir. Bu nedenle işlem sırasında hasta ağrı hissetmez. Yalnızca belli belirsiz bir yanma söz konusu olur. 1. ve 2. derece hemoroitlerde uygulanabilen bu yöntemde hasta hemen işinin başına dönebilir. İşlem lokal anestezi altında yapılır. İşlem sonrası kanama birkaç gün içinde biter. Herhangi bir cerrahi işlem yapılmadığından ameliyat komplikasyonlarından olan gaz-dışkı tutamama, makatta darlık gibi yakınmalar oluşmaz. İşlem süresi 10 dakikayı geçmez.
  2. ve 2. derece hemoroitlerde uygulanan diğer bir yöntem lastik bantla bağlama yöntemidir. Bunda bant atıcı bir alet vakum cihazına bağlanır. Diz-dirsek pozisyonunda yatan hastaya anoskop yerleştirilir. Vakum çalıştırılarak hemoroidin aletin haznesine girmesi sağlanır. Sonra tetik ateşlenerek bandın hemoroidin üzerine gelmesi sağlanır. Böylece bantla boğulan hemoroit 1-2 hafta içinde düşer. Oluşan sikatris dokusu hemoroit zeminini bağırsak duvarına bağlar ve kanama durur.
  3. ve 3. derece hemoroitlerde uygulanan diğer bir yöntem THD denilen yöntemdir. Bilindiği gibi hemoroitler anüs çevresindeki toplardamarlardır. Birde bunlara kan getiren atardamarlar bulunur. Bu yöntemde doppler denilen bir aletle bu atardamarlar bulunur ve bağlanır. Hemoroitlere gelen kan miktarı azaltılır. Böylece 2-3 ay içinde hemoroitler geriler, kanama durur.
  4. derece hemoroitlerde ise çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan biri klasik yöntemle pakelerin cerrahi olarak alınmasıdır. Alınma işlemi makas, koter, ligasure vs yöntemlerle olabilir. Ağrılı bir yöntemdir. 2-3 haftalık bir istirahat dönemi gerektirir.

Longo yöntemi denilen şekilde stappler denilen bir alet kullanılır. Daha az ağrılı bir yöntemdir. Makat sarkmasında da kullanılabilir. Bu alet hemoroit damarlarını hem keser hemde aynı anda diker. Bunda en büyük komplikasyon bazı vakalarda anüs darlığı gelişmesidir.

Lazer yöntemi 4. derece hemoroitlerde de kullanılabilir. Bunda özel çubuk şeklinde bir lazer bıçağı kullanılır. Hemoroidin kenarında küçük bir kesi yapılır. Bu kesiden lazer probu sokulur. Hemoroit içinde lazer belirli sürelerle ışınlanır. Bu sırada ışınlar hemoroidi tutkal gibi birbirine yapıştırır. Ağrısı azdır. Fakat klasik yönteme göre nüksü fazladır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi