İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

KUYRUK SOKUMUNDA ŞİŞLİK

KUYRUK SOKUMUNDA ŞİŞLİK

Kuyruk sokumu denilen bölge omurganın son bölgesidir. Bir ucu sivri kuyruk sokumu kemiği ile sonlanır. Bu bölge travmalara, darbelere ve zedelenmelere çok müsait bir bölgedir. Özellikle kadınlarda pelvik yapı daha geniş olduğundan darbelere daha müsaittir. Çeşitli travmalar sonucu bu bölgede ağrı ve sızı sık görülen bir durumdur. Bazen de darbelere bağlı şişlikler, ekimoz denen cilt altı kanamaları görülebilir.

Kuyruk sokumunda şişlik oluşturan hastalıkların başında kıl dönmeleri gelir. Bu bölgedeki iki gluteal kıvrım arasında bir oluk vardır. Bu oluk bayanlarda daha belirgindir. Baştan, enseden düşen bir kıl veya iç çamaşırlarından gelen bir iplik bu oluk içine düşebilir. Terle bu bölgeye yapışan kıl zamanla cilt altına girer ve orada kendine bir tünel açar. Vücut bu yabancı cisme karşı hemen reaksiyon gösterir. Bunun sonucu olarak bu kılı bir yalancı kapsüle çevirir ve içinde sıvı biriktirmeye başlar. İşte bu dönemde hasta kuyruk sokumunda bir şişlik fark eder. Bu şişlikler genelde erkeklerde görülür. 18-40 yaşları en çok göründüğü yaşlardır. Bu şişlikler bazen enfekte olup apseleşirse çok ağrılı, üzeri kızarık şişlikler halini alır ve bir an önce tedavi edilmelidir.

KUYRUK SOKUMUNDA ŞİŞLİK

Hangi Durumlarda Şişlik Oluşur?

Düşme, çarpma gibi bir takım travmalarla bu bölgede şişlikler olabilir. Kuyruk sokumu kemiği çok küçük darbelerle hasara uğrayabilir, çatlayabilir, kırılabilir. Sert bir zemine aniden oturmakla bile bu durumla karşılaşılabilir. Hastaların kuyruk sokumunda ağrı vardır. Oturmak, yürümek ağrılıdır. Cilt altında hematom mevcut olabilir. Üzerindeki cilt alttaki kanamaya bağlı mordur. Hastaların erkenden radyolojik olarak araştırılması gerekir. Herhangi bir patoloji ile karşılaşılırsa bunun tedavisi yoluna gidilir.

Bunun dışında sürekli oturarak çalışanlarda, yatalaklarda, sürekli bisiklet, motosiklet binenlerde, şoförlerde, uzun süreli oturmaya bağlı şişlikler, sıvı toplanmaları olabilir. Bunlarda da ağrı söz konusudur. Fakat diğer nedenlere göre ağrı daha azdır. Bu tür kişilerin belli saatlerde hareket etmeleri gerekir. Ayrıca bu tür kişilerde kıl dönmesi hastalığı da daha fazla görülmektedir.

Kuyruk sokumunda şişliği olan kişiler öncelikle bir hekime muayene olmalı ve şişliğin kaynağı bulunmalıdır. Bundan sonrada bunun tedavisi yoluna gidilir. Çünkü tedavi edilemezse kişinin hayatını olumsuz etkiler. Kıl dönmesine bağlı şişliklerde mevcut kıl dönmesinin tedavisi yapılır. Kıl dönmesinde tedavi hastalığın derecesine göre değişir. Erken vakalarda mikrosinüsektomi seçkin tedavidir. Lokal anestezi altında yapılır. Hasta hazırlandıktan sonra sinüsün olduğu yer çevresindeki yalancı kapsül ile birlikte çıkarılır. Kanama kontrolü sonrası dokular altta ölü doku kalmayacak şekilde kapatılır. Yaklaşık 10 dakikalık bir operasyondur. İş ve güç kaybına neden olmaz. Hasta ertesi günü işinin başına dönebilir. Daha komplike vakalarda yapılacak operasyon hastalığın yaygınlığına ve cerrahın tecrübesine göre değişir. Açık bırakma, fleble onarım, primer kapatma gibi değişik operasyon çeşitleri vardır.

Fiziksel darbelere bağlı gelişen şişliklerde genelde ortopedi uzmanlarına gidilmelidir. Çekilen grafilerde kırık olup olmamasına göre çeşitli tedaviler verilir. Oturmaya bağlı şişliklerde günün belirli saatlerinde yapılacak yürüyüşler yararlı olacaktır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi