İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Köpük skleroterapi ile varis tedavisi

Köpük skleroterapi ile varis tedavisi

Varis hastalığı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bunun bilinci eğitim ve bireylere ulaştırılan sağlık eğitimi ile orantılı olarak artmaktadır. Günümüzde varis hastası açık ameliyat olmaktan kaçtığı için yeni ameliyatsız tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan biride skleroterapi (köpük, likid, mikro) olarak belirlenmiştir. Diğer ameliyatsız yöntemlere göre en büyük iki avantajı ucuz olması ve her türlü (kılcal, retiküler, trunkal) varislerin tedavisinde rahatça kullanılmaktadır.başka bir avantajıda tedavi kısa ( 10- 15 dakika) sürer ve hasta ayaktan tedavisini tamalar.

Köpük skleroterapi ile varis tedavisi

Köpükle varis tedavisi önecelikli bunu yapacak doltorun doppler ultrasonografi yapmayıda iyi bilmesi gerek  ultrasonografi sonrası hastanın varislerine yüzde kaçlık ilaç (aethoxysklerol) ve hangi şekilde ( köpük , likid ) yapılacağı kararı verilir. Her türlü varisin tedavisi bu ilaçla belli yoğunluk ve şekille tedavisi yapılır. Tedavi sonrası hastalar ayağa kalkar normal günlük hayatlarına geri dönerler.

Köpük skleroterapi yapılışı

Tedavi edilecek damarın çapı ve yüzeyelliğine göre kullanılacak ilacın yüzdesi yani %1 lik mi yoksa % 3 lük mü oranı yapınla ultrasonografi ile belirlendikten sonra. Köpük için kullanılan aethoxylerol  (polidocanol)   ilacı 2 adet enjektör ve bir üçlü musluk yardımı ile hava ile karıştırılarak köpük haline getirilir. İşlem için kaliteli bir köpük elde edilmesi için en az 5-7 dakika enjektörlerle köpük yapımı sürmelidir. Yapınla köpük enjeksiyon için bir enjektöre alınır ve 06mm çapında iğnelerle hastanın varisli damarına enjekte edilir

Köpük skleroterapi uygulama süresi:

Köpük yapma süresini çıkardığımız zaman 5 veya 6 dakikada yapılan bir işlemdir. Seans olarak yapılan bu işlem hastaların tedavi aciliyetlerine göre 1 günle 10 gün aralıklı değişen seanslarla uygulama yapılır . büyük damarların tedavisi büyük oranda ilk seansta bitmektedir ikinci seansa kontrole gelirler. Estetik yönünden kılcal damar tedavisi görenlerde sean sayısı 2 veya 3 e çıkabilmektedir. Bir seansı belirleyen şey kullanılan ilacın dozudur. Günlük belli bir dozun üzerinde ilaç verilmez. Tedavi için talep edilen ücretlerde sean sayısı ile değil tamamının tedavisi için ödenecek bedel olup seans sayısı uzadığında ek ücret talep edilmez. Ve hastalara yurt içinde yaşayanlara 1 yurtdışında yaşayanlara 2 yıl olmak üzere garanti süreleri verilir bu süre içinde çıkacak yeni kılcalların tedavisinde ek ücret talep edilmemektedir.

Köpük skleroterapide ağrı  olurmu ?


Herhangi bir narkoz uygulanmadan ve  uygulanmasınada gerek duyulmayan bir yöntemdir çünkü iğne uçları çok ince olup bazı hastalar iğnenin girdiğini bile hissetmezler. Köpük materyali damar içine enjekte edilirken hafif bir yanma hissi  oluşacaktır. Şu ana kadarda bu yanmadan çok rahatsız hastamız çıkmamıştır. Biçok tedavi gören hasta tedavilerini erteledikleri için pişman olmaktadırlar.

Köpükle  skleroterapi yöntemi ile varis tedavisi sonrası

Yukardada kısmen belirttiğimiz gibi hastanın kliniğimizde geçirmiş olduğu tedavi süreci (15 -20 dakika ) sonrasında ayağa kalkıp nasıl geldiyse aynı şekilde yürüyerek evine işine günlük yaşamına veya hasta tatildeyse (İzmir ve çevresi tatil için uygun olduğu için ) tatiline kaldığı yerden  devam etmektedir. Bu denli avantajlı ve konforlu bir tedavi yöntemidir.

Tedavi yapıldıktan sonra hastalarımızın genel algısı ameliyat olduk ayağa kalkmayalım istirahat edelim algısı bu tedavi yöntemi için geçerli değidir. Tedavi bitiminde özellikle büyük damar varis tedavisi gören hastalar  ortalam 1 kilometre veya 15 dakika yürüyüş yapmalıdır

Sıklıkla hastalarımız tarafından tedavi sonrası varis çorabı kullanalımmı diyenlere. Çok gerekli görmemekle beraber tedavinin ilk 24 saati kullanılması bandaj kullanmak istemeyen hastalar için uygun olacaktır.

Köpük tedavisinde ne gibi yan etki ve komplikasyonları

Kliniğimiz bünyesinde yapılan tedavilerde şuana kadar görülen bir komplikasyon olmamakla beraber  bazı literatürlerde yer alan azda olsa görülen başlıca komlikasyonlar

 • Yanlış uygulamalarda doku nekrozu yapabilmektedir.
 • Çok nadir olarak pulmoner emboli
 • Tedavi sonrası cilt üzerine çıkmış mor damarlrda pigmentasyon olabilir
 • Flebitik semtomlar oluşabilir (geçicidir)

Köpük skleroterapi ile yapılan ameliyatsız varis tedavisinde enbüyük avantajlar:

 • İşlem süresi 5- 10 dakika sürer
 • Uyuşturma veya narkoz ihtiyacının olmaması
 • Tedavi sonrası günlük yaşama ve tatilinize kaldığınız yerden devam edilir
 • İş gücü kaybı yaşanmaz
 • Her türlü varisin tedavisinde kullanılması
 • Tüm varislerde etkisi % 100 olmakla beraber dirençli varislerde diğer ameliyatsız yöntemlere göre avantajı tekrar tekrar aynı damara varisi yok edene kadar tedavi yapılabilmektedir. Bilindiği gibi lazer tedavisi sonrası tekrarlayan veya başarısız varis tedavisinde ya açık cerrahi veya köpük tedavisine çevrilir
 • Tedavi kontrollü yapılır her türlü köprü damarı ve yetmezlikli damar tedavi edilir tekrarlama olasılığı diğer yöntemlere göre daha düşüktür.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi