İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

KONDİLOM NASIL ANLAŞILIR?

KONDİLOM NASIL ANLAŞILIR?

Kondilomlar HPV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Genital bölgede veya anal bölgede ciltten kabarık siğillerle karakterize bir hastalıktır. Bu siğiller bazen büyük boyutlara ulaşıp karnabahar şeklini alabilir.

Kondilomlar bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşmada %90-95 neden cildin cilde temasıdır. Yani cinsel temastır. Bunun dışında ortak kullanılan havuzlardan, klozetlerden, havlu, bornoz gibi araçlarla da bulaşma olabilmektedir. En çok homoseksüellerde görülmektedir. Bunun dışında partnerinde kondilom olan bireylerde bulaşma olasılığı yüksektir.

KONDİLOM NASIL ANLAŞILIR?

Siğillerin boyutları çok farklıdır. 1-2 mm’den birkaç cm çapa ulaşabilir. Ellerde görülen siğillerde HPV virüsünün başka bir çeşidi tarafından oluşturulan siğillerdir. Bunlarda bulaşıcıdır. Siğiller genelde cilt rengindedir. Fakat bazı vakalarda koyu renkli olabilirler. Siğilleri oluşturan HPV virüsünün yaklaşık 100 kadar çeşidi vardır. Her birinin yaptığı siğil biraz farklı olabilir. En büyük tehlike bu DNA virüslerinin hücre içine girip hücrenin DNA yapısını değiştirmesidir. Bunun sonucu kanserlerle karşılaşılmaktadır. Erkeklerde penis ve anüs kanserleri, kadınlarda rahim ağzı kanseri çok görülmektedir. Anal ilişki sırasında virüs anüs içine de bulaşabilir. Kondilomlar bu kişilerde anüs içinde de görülebilir.

Kondilom Teşhisi

Kondilomlarda tanı kolaydır. Gözle muayene edilerek çok kolay teşhis edilebilir. Kondilomlar cinsel olarak aktif olan kişilerde daha çok görülmektedir. Bunun dışında hastalık görülürse başka bir bulaşma akla gelmelidir. Ayrıca çok eşlilik hastalığın riski ve yaygınlığını artırır.

Tedavi zaman gerektirir. Bu siğiller tek tek ya koterle yada radyo frekansla yakılır. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Fakat bunda en önemli konu yakılan kondilomların yerine yenileri çıkabilir. Bu nedenle hasta 6-12 ay arası takip edilir. Her ay hasta kontrole gelir ve yeni çıkan kondilomlar yeniden tek tek yakılır. Günümüzde en çok uygulanan ve kliniğimizde uyguladığımız yöntem budur.

Bunun dışında daha önceden uygulanan krioterapi yöntemi vardır. Bunda siğiller sıvı nitrojen ile dondurulur. Acı veren bir yöntemdir. Nüksü fazladır. Ayrıca lazerle de kondilomlar yakılabilir. Pahalı bir yöntemdir ve radyo frekansa üstünlüğü yoktur.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Bu kişi tedavi edilirken mutlaka partneri de tedavi edilmelidir. Çünkü eşler arasında bulaşma en sık karşılaşılan durumdur. Eşlerden birinde siğil saptanırsa tedavi bitinceye kadar cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Eğer diğer eş de siğil saptanırsa aynı anda onunda tedavisi yapılır.

Bazı kişiler çareyi bitkisel ürünlerde ararlar. Bunların hiç bir bilimsel değeri olmadığı gibi faydası da yoktur.

HPV virüsüne etkili bir ilaç yoktur. Virüs uzun yıllar hastalık yapmadan insan vücudunda kalabilir. Kişi bu virüsten bağışıklık sistemi ile kurtulacaktır. Bu nedenle hastanın morali, sağlık durumu hekim-hasta ilişkisi çok önemlidir. Kondilomlu hastalar kliniğimizde 1 yıl süre ile takip edilmektedir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi