İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

KONDİLOM BAŞLANGICI

KONDİLOM BAŞLANGICI

Makat ve genital bölgede siğillerle karakterize kondilomlar HPV denilen bir virüsün yaptığı hastalıktır. Bu virüs bir DNA virüsüdür. İnsandan insana bulaşır. Bulaşmada cildin cilde teması gerekir. Buda genelde cinsel temas ile olmaktadır. Fakat cinsel temas dışında ortak kullanılan yerlerde (banyo,klozet gibi), ortak kullanılan eşyalarla (havlu,bornoz), bazen havuzlardan bulaşabilmektedir.

Virüs vücuda girdikten sonra hemen hastalık yapmaz. Uzun süre kişinin bağışıklık sistemindeki duruma göre hastalıksız halde kalabilir. Hastalık yapar hale geldiğinde hücre içine girerek hücrenin DNA yapısını değiştirir. Ve genital bölgede veya anal bölgede görülen kondilomların oluşmasına neden olur. Kondilomların çıktığı dönem virüsün  bulaşmaya en uygun olduğu dönemdir. En çok partnere bulaştırma bu dönemde yapılan cinsel ilişki sonrasında olmaktadır.

KONDİLOM BAŞLANGICI

Kondilom Çeşitleri ve Büyüklükleri

Kondilomların yeri ve sayıları, büyüklükleri çok değişiktir. HPV virüsünün bilinen 100’ün üzerinde çeşidi vardır ve her birinin yaptığı siğil değişik olabilir. Zamanla büyüyen kondilomlar öbekler yaparlar ve karnabahar şeklinde adacıklar oluşturabilir. Bu dönemde tedavi biraz daha zorlaşmaktadır.

Hücrelerin DNA yapısını değiştiren HPV virüslerin bazen içine girdiği hücrenin genetik yapısını toptan değiştirir. Bunun sonucu hastalarda rahim ağzı kanseri, penis kanseri, anüs kanseri görülebilir. Bunlardan kaçınmanın tek yolu erken dönemde tedavi olmaktır.

Kondilom başlangıç döneminde hiçbir belirti vermeyebilir veya tek belirtisi o bölgede oluşan kaşıntılardır. Hastaların çoğu bu dönemin farkına bile varmazlar. Daha sonra çok küçük iğne başı gibi çeşitli renklerde kondilomlar belirmeye başlar.  Bu siğiller büyümeye başladıkça kaşıntı artar. Kaşıntıya bağlı kanamalar görülebilir. Hastalarda anal bölgede ise mukuslu bir akıntı ve ıslaklık hisside bulunabilir. 100’den fazla çeşidi olan virüslerde en tehlikelileri Tip 16 ve 18 tipleridir. Bunların kansere yol açmaları diğer tiplere göre daha fazladır. Özellikle homoseksüellerde görülen kondilomlarda dikkat edilmesi gereken anüs içinde de kondilom olup olmadığının araştırılmasıdır. Çünkü anüsün iç kısmında bağırsak bölümüne de kondilom yerleşebilir. Bunlar tedavi edilmezse zamanla anüs lümenini kapatabilir. Darlık , tıkanma ve anüs kanserlerine yol açabilirler.

Bayanların her yıl smear testi yaptırarak rahim ağzında herhangi bir atipik hücre olup olmadığına baktırmaları gerekir. Çünkü bayanlarda da kondilomlar vagen içinde yuvalanabilirler. Kondilomları olan hamile bayanlar da doğum sezaryanla yapılmalıdır. Çünkü normal doğum yaptırılırsa virüs bebeğin ağzına bulaşabilmektedir. Buda bebek doğduğunda ağız içinde kondilomların olmasına yol açar.

Tedavide radyofrekansla bunlar tek tek yakılır. Yakma işlemi elektro koterle de yapılabilir.  İşlem lokal anestezi altında yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken hastalık tek yakma ile düzelmez. Bu hastalarda tedavi en az 6 aya yayılmalıdır. Hasta her ay gelmeli ve çıkan kondilom ortadan kaldırılmalıdır.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi