İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

KIL DÖNMESİ NERELERDE OLUR?

KIL DÖNMESİ NERELERDE OLUR?

Kıl normalde kişinin kendi yapısı olmasına rağmen çeşitli şekillerde kendi cilt altına girmesiyle vücut tarafından yabancı cisim olarak algılanır ve bu yabancı cisime vücut hemen reaksiyon gösterir.

Cilt altına kılın girmesi vücudun her yerinde olabilir. Fakat buna batık denen erkeklerde sakal bölgesindeki kılın cilt içine büyümesiyle karıştırmamalıdır. Burda kıl canlıdır ve büyümesi ters oluşmuştur. Kıl dönmesinde ise vücutta kopan bir kılın cilde yuvalanması söz konusudur. Bu yuvalanma her  yerde olabilir. Ama genelde vücudun kıvrımlı yerlerinde olur. En çok da kuyruk sokumunda, kasıklarda, göbekte görülür. Buralara düşen kıl terle veya başka şekilde cilde yapışır. Sonra oluşan testere hareketi ile cilt içine girer. Cilt altına giren kıla karşı vücut hemen reaksiyon gösterir ve onu yalancı bir kapsül ile çevreler ve içinde seroma denen bir sıvı biriktirmeye başlar. Bu sıvı arttıkça kuyruk sokumunda bir şişlik oluşur. Bu dönemde hasta hastalığının farkına varır. Gerilmeye bağlı ağrı olabilir.

KIL DÖNMESİ NERELERDE OLUR?

Bu sıvı zamanla delikten drene olabilir. Bu dönemde hastada zaman zaman olan akıntılar söz konusudur. Bu akıntılar süreklidir ve hastanın iç çamaşırını kirletir. Bazen bu drenaj deliği tıkanır, başka bir yerde yeniden delinir. Böylece hastanın kuyruk sokumunda birkaç tane delik oluşur. Bazen de bu sıvı enfekte olur. Bunun arkasından apseleşme oluşur. Hastanın ağrısı artar oturması, yürümesi ağrılıdır. Kuyruk sokumunda üzerine basmakla şiddetli ağrı yapan bir şişlik söz konusudur.

Kıl dönmesi Kimlerde Daha Fazla Görülmektedir?

Kıl dönmesi genelde erkeklerde görülür. 18-40 yaşlarında pik yapar. 40 yaşın üzerinde görülme sıklığı gittikçe azalır. Cilt altına yuvalanan kıl baş, ense veya vücudun değişik yerlerinden gelebilir. En çok da kuyruk sokumunda, kasıklarda bazen de göbekte yerleşir. Cilt altına kıl girdikten sonra yürüme çeşitli hareketler sırasında testere hareketiyle matkap ucu gibi gittikçe derine batar. Bundan sonra hastalık başlamıştır. Kıl dönmesini oluşturan patoloji vücuttan uzaklaştırılmadan çözüme ulaşılamaz.

Kıl dönmesinin En Belirgin Belirtisi?

Kıl dönmesi hastalarında ilk olarak o bölgede bir şişlik oluşur. Daha sonra şişliği oluşturan sıvı drene olacak bir delik açar. Bu dönemde bir veya daha fazla drenaj deliği gözle görülür. Bu akıntının zaman zaman enfekte olmasıyla kötü koku başlar. Hasta iç çamaşırlarında bu kötü kokuyu fark eder. Drenaj delikleri bazen enfenksiyon ve ödem etkisi ile tıkanırsa salgı içeride birikir ve apseleşir. Bu dönemde şiş ve ağrılı bir kitle halini alır. Acilen drene edilmelidir. Yoksa apse cilt altında yayılır ve kıl dönmesi tablosu daha komplike hale gelir.

Kuyruk sokumu dışında her iki kasıkta kadınlarda vulva kenarlarında veya göbekte de kıl dönmesi görülebilir. Burada oluşan kıl dönmeleri kuyruk sokumunda olanlara göre daha silik bir klinik gösterir. Fakat bunlarda enfenksiyon daha ön plandadır. Özellikle göbekte görülen kıl dönmelerinde insanı bezdiren pis kokulu bir akıntı söz konusudur. Tedavide bir pens yardımıyla göbeğe yuvalanmış kıl çıkarılır. Sonra hastaya her gün batticon benzeri antiseptik ile göbeğini temizlemesi önerilir. Kuyruk sokumundaki ve kasıktaki kıl dönmelerinde tedavi cerrahidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi