İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

KIL DÖNMESİ NASIL ANLAŞILIR?

KIL DÖNMESİ NASIL ANLAŞILIR?

Kıl dönmesi genelde hastaların koyduğu bir tanıdır. Hastalar doktora bende sanıyorum kıl dönmesi var diye gelirler. Bunun nedeni hastalığın yaygın olması ve belirtilerinin çoğu kişi tarafından bilinmesidir.

KIL DÖNMESİ NASIL ANLAŞILIR?

Aslında kıl dönmelerinde başlangıçta pek belirti yoktur. Hasta oturup kalkarken belli belirsiz bir ağrı, o bölgede bir şişlik farkedebilir. Bunu da geçirdiği bir travmaya bağlar ve pek üzerinde durmaz. Hastalık bu dönemde sinsi olarak ilerlemektedir. Bu dönemde iki glutel kıvrım arasına giren kıl terle bu bölgeye yapışır. Yürürken oluşan testere hareketi ile bir matkap ucu gibi cildin içine girer. Kıl cilt içinde hastanın kendi kılı olmasına rağmen vücut tarafından yabancı cisim olarak algılanır ve buna reaksiyon başlar.

Kıl Dönmesi Ağrısı Hangi Bölgelerde Olur?

İşte bu dönemde hasta o bölgede bir şişlik, rahatsızlık hissi, zaman zaman ağrı hissedebilir. Olay ilerlemeye devam ederse vücut kılın çevresini bir yalancı kapsül ile çevirir ve burada seroma denen bir sıvı biriktirir. Bu dönemde hasta kuyruk sokumunda bir şişlik farkeder. Bu dönemde yapılacak bir yumuşak doku US’nu veya bu bölgeye yönelik MR tetkikleri tanı koydurabilir. Vücut bu sıvıdan kurtulmak için bir delikten bunu akıtmaya uğraşır ve o bölgede sinus dediğimiz delikler oluşur. Bu oluştuktan sonra hastada görülen asıl belirti akıntılardır. Hasta iç çamaşırının sürekli kirlendiğini söyler. Eğer bu drenaj olmazsa bazen bu biriken sıvı enfekte olabilir ve apseleşir. Bu dönemde hastada çok şiddetli ağrı başlar. Apsenin miktarına göre bunun sistemik belirtileride görülebilir. Hastalarda bacaklı bir ateş vardır. Hasta ağrı ve şişlik nedeniyle oturamaz, yürüyemez.

Bu dönem hastaları hekime götüren nedenlerin başında gelir. Aslında bu dönem altın bir dönemdir. Bu dönemde yapılacak doğru bir girişim hastanın illetten kurtulmasını sağlar. Bu amaçla sadece apse drene edilip bırakılmamalıdır. Sadece apse drene edilirse bu hastalara 2. bir operasyon gerekir ve bu işlem baya zahmetli ve nüks olasılığı fazla  bir operasyondur. Bu hastalara lay-open denilen işlem uygulanır. Örneklersek bir tencerenin kapağının açılması işlemi uygulanır. Sonra zemin kürete edilir ve yıkanır. Kanama kontrolü yapılır, sekonder iyileşmeye bırakılır.

İlerlemiş kronik vakalarda hastanın kuyruk sokumunda bir kaç delik bulunabilir. Bazen bu deliklerden hasta kıl çıktığını söyleyebilir. Bu deliklerden sürekli bir akıntı söz konusudur. Hastaların bir kısmı bu akıntıya alışır ve yıllarca bununla birlikte yaşar. Bu hastalar genelde hekime gitmeyen, bunu önemsemeyen hastalardır. Yıllar geçtikce  olay iyice kronikleşir. Tedavide o ölçüde zorlaşır.

Erken vakalarda microsinüsektomi uygulanır. Olay kronikleşip ilerlerse ya açık bırakma işlemi uygulanır yada fleble onarım veya başka yöntemler kullanılır. Fakat bu durumda iş ve güç kaybı olur, hastanede yatma gerekir. Microsinüsektomi lokal anestezi altında yapılır ve iş ve güç kaybı oluşturmaz. Hastanede yatmaya gerek yoktur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi