İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

KIL DÖNMESİ İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

KIL DÖNMESİ İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Nüksün fazla olması nedeni ile toplumda özellikle birkaç kez nüks eden vakalarda cerrahi dışında yöntemlere başvurmak sık görülmektedir. Bunlardan biri de şüphesiz aktarların kapısını çalarak kulaktan dolma bitkisel yöntemlerle hastalığı tedavi etmeye çalışmaktır.

Kıl dönmesinde asıl patoloji kılın cilt altında yuvalanmasıdır. Bu yuvalanma hastada yabancı cisim reaksiyonu oluşturur. Kılın veya yabancı maddenin çevresinde bir yalancı kapsül oluşur. Bu kapsül içinde bir reaksiyoner sıvı biriktirir. Bu dönemden sonra artık hastalık oturmuştur. Bu patoloji çevredeki yalancı kapsül ile birlikte alınmadan bu illetten kurtulmak mümkün değildir. Bu sıvı zaman zaman iltihaplanabilir ve apseler oluşur. Bu durumda acil operasyonları gerekir. Çünkü hastanın kuyruk sokumunda ağrılı, üzeri kızarık bir şişlik vardır. Hasta oturamaz, günlük işlerini yapamaz. Bu dönemde bazı kişiler yaraya kara merhem veya pişmiş soğan konulmasını önerebilir. Bazıları da ısırgan otu koyar. Bu hastalığın daha da alevlenmesine, yaranın komplike hale gelmesine neden olur. Kıl dönmesi üzerindeki deri tahriş olup yanarak bütünlüğünü kaybeder ve açık, enfekte bir yara oluşur.

KIL DÖNMESİ İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Kıl Dönmesi Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Ürünler

Çeşitli şekillerde hazırlanmış kıl dönmesi tedavisinde kullanılması istenen hazır ürünler icat edilmiştir. Bunların hiçbir faydası yoktur. Tamamen para tuzağıdır. Fahiş fiyatlarla satılmaktadır.

Kıl dönmelerinde tedavi olunmazsa içeride biriken sıvı bazen sinüs deliğinden akar. Bunun sonucu hasta bununlar yaşamaya alışabilir. Bu tür hastalarda zaman zaman semptomsuz dönemlerde olabilir. Belirli bir yaştan sonrası belirtiler iyice gerileyebilir. Bu tür hastalar bu dönemde bitkisel yöntemlere başvurursa hastalığın bundan düzeldiğini sanabilir. Aslında bu hastalığın doğal bir seyridir.

İnternet ortamında ısırgan otu lapası, soğanın pişirilip yaranın üzerine konması veya çeşitli şekilde hazırlanmış preparatlar satılmaktadır. Ne soğanda, ne ısırgan otunda kıl dönmesine etkili bir madde yoktur.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilmeli?

Günümüzde kıl dönmesinde modern tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Uygun ve erken vakalarda seçkin tedavi mikrosinüsektomidir. Önce hastayı kıllardan arınması için lazerle epilasyon yapılır. Sonra lokal anestezi altında yaklaşık 10 dakikalık bir sürede cilt altındaki kıl çevresindeki yalancı kapsül ile birlikte çıkarılır. Sonra katlar altta ölü boşluk kalmayacak şekilde kapatılır. Hasta 2-3 kez kontrole çağırılır. Kıl dönmesi tedavisinde sık kontrol esastır. Hasta hekim ilişkisi önemlidir. Olabilecek en ufak komplikasyon anında fark edilip gerekli önlemler alınırsa nüks önlenir.

Komplike vakalarda ise değişik operasyon çeşitleri uygulanır. Bunun dışında bazı meslektaşlarımız fenol ile sinüs yolunun yakılması yöntemini uygulamaktadır. Burada patoloji tam ortadan kaldırılmadığından  nüks oranı çok fazladır.

Sonuç olarak kıl dönmesi hastalarının kulaktan dolma bitkisel kürlere itibar etmemesi bu konuda uzman bir proktoloğa muayene olması gerekir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi