İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

KIL DÖNMESİ BELİRTİLERİ

KIL DÖNMESİ BELİRTİLERİ

Kıl dönmesi bir kılın veya iplik gibi yabancı cismin cilt altında yuvalanmasıyla gelişen bir hastalıktır. Cilt altına yuvalanan kıl burada yabancı cisim reaksiyonu oluşturur. İlk zamanlarda belirgin bir şikayete neden olmaz. Fakat reaksiyon ilerlemeye başlayınca yalancı kapsül içinde vücut sıvı biriktirmeye başlar. Bu dönmede hasta otururken, yürürken zaman zaman kuyruk sokumunda ağrı duymaya başlar. Olay ilerleyip sıvı birikimi artarsa o bölgede şişlik olur ve muayene sırasında görülür. Bu dönemde bu sıvı enfekte olabilir ve apseleşebilir. Bu durumda tabloya apse belirtileri hakim olur. Ateş, titreme, kuyruk sokumunda şiddetli ağrı ve üzerindeki ciltte kızarıklık görülür.

KIL DÖNMESİ BELİRTİLERİ

Bu dönemde bu apse acil olarak boşaltılmazsa kendiliğinden patlayabilir ve boşalabilir. Bu durumda hastanın ağrıları azalır ama sürekli bir akıntı iç çamaşırları kirletmeye başlar. Bazen de apseleşme olmadan biriken sıvı bir sinüs deliğinden drene olur. Muayene sırasında hastada bu drenaj delikleri görülebilir. Bu hastaların iç çamaşırlarında sürekli bir leke ve ıslaklık göze çarpar. Bu durum kokuda yapabilir. Hastayı bazen toplumdan uzaklaştırabilir. Bu yakınmalarla olay gittikçe kronik bir hal alır. Gerek utanma duyusu nedeniyle, gerekse bu belirtilerin üzerinde durmayan hasta doktora gitmezse yıllar içinde olay iyice müzmin bir hale gelir.

Kıl Dönmesi Teşhisi

Tanı kolaydır. Genelde muayene diz dirsek pozisyonunda ve tercihen proktoloji masasında yapılır. Kuyruk sokumunda, iki gluteal kıvrım arasında kılların girdiği ve içteki sıvının drene olduğu delikler kolayca görülür. Bu deliklerde bazen kıllarda olur. Bir aletle bu kıllar çekilirse kolayca çıktığı görülür.

Muayene sırasında kıl dönmesinin üzerine bastırıldığında sinüs ağızlarından pis kokulu, sarı bir akıntının geldiği görülür. Eğer içteki sıvı enfekte olmuş ve kendiliğinden boşalmışsa sıvının iltihap şeklinde olduğu görülür.

Uzun zamandır süren ve tedavi edilmeyen vakalarda birkaç yerde sinüs ağızları görülür. Sinüs yollarının da cilt altında çeşitli yönlere doğru yayılmış olduğu fark edilir.

Tanı için herhangi yardımcı bir tanı aracı kullanmaya gerek yoktur. Çoğu kez tanı gözle konur. Çok kuşkulu vakalarda yumuşak doku US tetkiki yapılabilir.

Tedavi Yöntemi ve Zamanı

Tedavi için erken tanı ve tedavi esastır. Erken ve uygun vakalarda mikrosinüsektomi seçkin bir yöntemdir. Kliniğimizde operasyon öncesi, önce lazerle o bölgedeki kıllara lazerle epilasyon yapılmaktadır. Sonra lokal anestezi altında yaklaşık 2-3 cm’lik bir kesi ile tüm sinüs çevresi yalancı kapsül ile birlikte çıkarılır. Daha sonrada kalan dokular geride ölü boşluk kalmayacak şekilde kapatılır. Yaklaşık 10 dakikalık bir işlemdir. İşlem sonrası hasta hemen işinin başına dönebilir. Tüm patoloji ortadan kaldırıldığı için nüks azdır.

İlerlemiş vakalarda veya nüks vakalarında tedavide seçilecek yöntem cerrahın tecrübesine bağlıdır. Fakat unutulmamalıdır başarı genelde ilk ameliyattadır. Nüks ederse başarı oranı azalır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi