İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Kıl Dömesi Tedavi Yöntemleri

Kıl Dömesi Tedavi Yöntemleri

Nüks eden bir hastalık olması nedeniyle tedavide çok çeşitli yöntemler önerilmiştir. Fakat her tedavide olduğu gibi bunda da hekimin tecrübesi hekimin hastalığa karşı hakimiyeti çok önemlidir. Çünkü her vakada hep aynı yöntem kullanılmaz. Hastalığın evresine göre, hastanın yaşına göre, yandaş bir hastalığı olup olmamasına göre uygulanacak tedavinin şekli değişir.

Kıl dönmesi bilindiği gibi sonuçta bir yabancı cisim reaksiyonu sonucu oluşur. Cilt altına giren kıl vücut tarafından bir yabancı cisim şeklinde algılanır. Vücudun buna reaksiyonu bu kılı yalancı bir kapsülle çevirip, reaksiyoner sıvı salgılaması şeklinde olur. İşte tedavide amaç bu yabancı cisim reaksiyonunun ortadan kalkması için bunu yapan etmeni vücuttan uzaklaştırmaktır.

Kıl Dömesi Tedavi Yöntemleri

Kıl Dönmesinde Erken Teşhis

Erken dönemde tedavi edilen kıl dönmelerinde tedavi basittir. Olay komplike hale gelmemiştir. Basit şekilde bu yabancı cisim ve kapsül alınırsa sorun çözülür. İşte bu basit yönteme mikrosinüsektomi yöntemi demekteyiz. Olay biraz daha ilerlerse biriken sıvı bir delikten vücut dışına akmaya başlar. Bazen akamaz ve cilt altında bir şişkinlik oluşur. Bu sağa sola dallanır. Bazen de  sıvı enfekte olur ve apseleşir. Olay artık iyice kronikleşmiştir. Bu durumda yapılacak tedavi artık cerrahın tecrübesine, hastalığın durumuna göre değişir.

Kıl dönmesi tedavisinde cerrahi dışında da çeşitli yöntemler denenmiştir. Hala bu yöntemleri uygulayan meslektaşlarımız vardır. Bunlar:

  1. Gümüş Nitrat Tedavisi: Hastanın sinüs ağzından kıllar alınır. Sinüs ağzı bir pensle genişletilir. Hazırlanan gümüş nitrat çözeltisi sinüs ağzından verilir. Amaç gümüş nitratla cilt altındaki kıl yumağını eritmektir. Tedavi şansı az, nüksü fazla bir yöntemdir.
  2. Kristalize Fenol Tedavisi: Prensip gümüş nitrattaki gibidir. Yine sinüs ağzı genişletilerek içindeki kıllar tek tek çıkarılır. Sonra sinüs çevresine fenolün normal cildi yakmaması için bir jel sürülür. Sonra sinüs ağzından kristalize fenol içeriye doğru gönderilir. Fenol sinüs yolunu, yalancı kapsülü ve kılı yakar. Yanlış uygulanırsa uzun zaman devam eden cilt yanıkları oluşabilir. Özellikle diyabet, damar hastalığı veya deri hastalığı olan bireylerde uygulanmamalıdır. Bu da nüksü fazla olan yöntemlerden biridir.
  3. Lazer İle Yakma: Bunda lineer bir lazer probu kullanılır. Yine sinüs ağzı genişletilerek kıllar alınır. Sonra sinüs boyunca lazer çubuğu kullanılarak sinüs ve çevresi lazerle yakılır. Yeni bir yöntemdir. Uygun vakalarda kullanılabilir. Fakat pahalı bir yöntemdir. Fenol ve gümüş nitrata göre daha azdır.
  4. Mikrosinüsektomi: Uygun vakalarda seçkin yöntemdir. Önce lazerle o bölgenin epilasyonu yapılır. Sonra lokal anestezi altında sinüsün olduğu yer yalancı kapsül ile birlikte yaklaşık 2 cm’lik bir açıklıkla çıkarılır. Tecrübeli protologların elinde ve erken vakalarda seçkin yöntemdir. Operasyon yaklaşık 10 dakika sürer ve hasta ertesi günü işinin başına dönebilir.
  5. Diğer Cerrahi Yöntemler: İlerlemiş vakalarda veya nüks vakalarında uygulanır. Bunlar marsupiyalizasyon, fleb ile tamir, primer onarım gibi çok çeşitli yöntemlerdir. Bunların seçimi cerraha bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi