İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

HEMOROİD (BASUR) NEDİR?

HEMOROİD (BASUR) NEDİR?

HEMOROİD, anüs bölgesindeki toplardamaların varisine hemoroid denmektedir. Normalde bu damarlar anüs ve çevresindeki kirli kanı taşırken, aynı zamanda bir yastıkçık görevi görerek anüsün istirahat sırasında kapalı kalmasını sağlarlar. Bu toplardamarlar genişlerse vücudun sindirim sisteminin son parçası olan anüsten dışarı çıkarlar. Kanama ağrı, ıslaklık gibi çeşitli yakınmalara neden olurlar.

HEMOROİD (BASUR) NEDİR?

Hemoroidler derecelerine göre vücutta çeşitli belirtilere neden olur. Başlangıç döneminde bunlar anüsten dışarı çıkmaz ve tek belirtisi oluşturdukları kanamadır. Buda sert ve katı bir dışkılama sonucu olur. Kabızlık ortadan kalktığında genelde kendiliğinden geçer. Hasta bu dönemde kanama dışında bir şey fark etmez. Ele gelen bir şişlik yoktur. Bu dönemde hasta hekime başvurduğunda çok basit önlemlerle bu sorun çözülebilir. Bu amaçla lazer ile kanayan hemoroid pakesi yakılarak kanama durdurulur. Aynı zamanda lazer bu hemoroid pakesini çöktürerek, onun arka duvara yapışmasını sağlar.10 dakikalık bir işlemdir. Anüsün içteki ağrısız bölgesinde çalışıldığından işlem sonrası ağrı olmaz ve hasta hemen işinin başına dönebilir.

İç Hemoroidler İçin Kullanılan Yöntem

Yine iç hemoroidler de kullanılan diğer bir yöntem lastik bantla boğma işlemidir. Bunda özel bir cihaz kullanılır. Cihazın huni şeklindeki baş kısmına lastik bant yerleştirilir. Sonra huni çıkarılır. Bir vakum cihazı yardımıyla kanayan hemoroid pakesi cihazın hazne kısmına yerleştirilir. Vakum pakeyi aspire ederken cihaz ateşlenir ve buradan hemoroid pakesinin boynuna lastik bandın oturması sağlanır. Buda ağrısız bölgede yapılan bir işlemdir. Herhangi bir anestezi gerektirmez. Yine 10 dakikalık bir işlemdir. İşlem sonrası hasta hemen işinin başına dönebilir.

Erken dönemde gelen hastalarda yukarıdaki yöntemlerle olay büyümeden tedavi sağlanır. Fakat ne yazık ki hastaların çoğu bu erken dönemi kaçırmaktadır. Gerek umursamayarak ve gerekse doktordan utanma duygusu hastaların geç gelmesine neden olmaktadır.

3. ve 4. Derece denen dış hemoroidlerde hastaların eline taharetlenme sırasında memeler gelir. Bunlarda da kanama ön plandadır ayrıca oluşan mukus akıntısı nedeniyle ıslak makat yakınmaları vardır. Bu tür hemoroidler de ise THD denilen yöntem uygulanmaktadır. Bunda doppler denilen bir alet yardımıyla hemoroidlere kan getiren atardamarlar bulunur. Bunlar tek tek vücut tarafından emilen bir dikiş materyali ile bağlanır. Operasyon sonrası 2-3 ay içinde kan dolaşımı azalan hemoroidler de gerileme olur ve anüs içine çekilir.

Bu tedaviden yarar görmeyen vakalarda ise yapılacak tedavi cerrahidir. Dışarıdaki hemoroid pakeleri tek tek cerrahi olarak çıkarılır. Bunda ya klasik şekilde opere edilir. Yada stappler denilen bir alet kullanılır. Longo yöntemi denilen bu usulde bazen darlık oluşabilmektedir. 4. Derece hemoroidler de son zamanlarda lazer ile çöktürme işlemi de uygulanmaktadır. Fakat sonuçlar çok iç açıcı değildir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi