İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer

Basurlar anüs ve çevresindeki toplardamarların varisidir. Buradaki damarlarda bir genişleme olmuştur ve damar normal yapısını kaybetmiştir. Bunun tekrar eski durumuna gelmesi tedavisiz mümkün olmaz. Bu nedenle hemoroid hastalarının bunların kendi kendine geçmesini beklemesi boşa geçirilen zamandır.

Buradaki damarların varisleşmesine yol açan en büyük neden buradaki kanın geri dönüşünün bozulmasıdır. Bunuda bozan bu bölgede normalde olmaması gereken basınçtır. Bu basıncı kronik kabızlık, hamilelik, pelvik bölgede bulunan çeşitli tümörler arttırır. Bunların içinde en önemlisi de kronik kabızlığa bağlı, tuvalette uzun süre ıkınmadır. Bu ıkınma nöbetleri anal basıncı çok arttırır. Buradaki damarlar üzerine baskı oluşturur ve kanın geri dönüşünü bozar. Bu biriken kan damar yapısını bozar ve damarlarda genişlemeler yırtılmalar oluşturur. Bu durum uzun süre devam ederse dokular gevşer, memeler anüs dışına çıkar son zamanlarda hastalar bunları elle itse bile içeri girmez, hep dışarıda kalır.

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer

Hemoroid (Basur) Sorunu Olanların Dikkatine

Hemoroid hastalarının ilk dikkat edeceği konu kendilerine bir tuvalet alışkanlığı edinmeleridir. Bunun için en uygun zaman sabahları kahvaltı sonrasındaki zamandır. Tuvaleti olsun olmasın mutlaka hasta tuvalete oturmalı ve dışkılamaya çalışmalıdır. Fakat hasta tuvalette uzun zaman geçirmemelidir.

Eline gazete alıp veya cep telefonu alıp tuvalete girmemelidir. İhtiyacını giderecek kadar durmalı, sonra fazla ıkınmadan tuvaleti terketmelidir. Uzun süreli ıkınmalar makat bölgesindeki toplar damarlarda bağ dokusunda gevşemeler oluşturur. Damar çeperi bozulur.

Hemoroidler 4 grupta incelenir. 1. Ve 2. Derece hemoroidlere iç hemoroid demekteyiz.

Bunlarda başlangıç safhada hemoroid de diyebiliriz. Tek belirtileri zaman zaman olan ve parlak kırmızı renkte görülen kanamalardır. Bunların herhangi bir cerrahi işleme tabi tutulmadan ofis tedavileri ile ortadan kaldırabilir. Bu amaçla lazer ile hemoroidlerin çöktürülmesi veya lastik bantla boğma işlemleri uygulanır.

3. ve 4. Derece hemoroidlere ise dış hemoroid denir. Bunlar anüs dışına çıkarlar ve hasta tarafından farkedilirler. Taharetlenme sırasında hastanın eline gelirler. 3. Derece hemoroidleri hasta taharetlenme sonrası eliyle içeri itebilir. Fakat 4. Derece hemoroidler içeri itilse bile yine hemen dışarı çıkarlar ve hep dışarıda kalırlar. Bunlarda ofis tedavileri yarar sağlamaz. Bunlara THD denilen atardamar bağlaması işlemi uygulanır. Sonradoopler denilen bir aletle hemoroide kan getiren damarlar bulunur. Sonra bu damar bir sütur materyali ile bağlanır. Bu işlemden sonra hemoroidlerin gerilemesi ve kanamasının durması 2-3 ayı bulur.

Avantajı cerrahi bir işlem yapılmadığından bununla ilgili komplikasyonlar görülmez. Anal darlık, nadiren de olsa sfinkterlerin kesilmesine bağlı gaz ve dışkı tutamama gibi bir sorunla karşılaşılmaz.

4.derece hemoroidlerde tedavi cerrahidir. Bu konuda çeşitli yöntemler vardır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi