İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

HEMOROİD (BASUR) MEMESİ

HEMOROİD (BASUR) MEMESİ

Hemoroid veya halk adıyla basur memesi anüsten dışarı çıkan 3. ve 4. derece hemoroidlere verilen bir isimdir. Her taharetlenme sırasında hasta bunları eliyle farkeder. 3. derece hemoroidler de eliyle bunları anüs içine itebilir. Fakat 4. derece hemoroidler de hasta itse bile bunlar yeniden kendiliğinden çıkar. Hep dışarıda kalır. Dışarıda kalan bu hemoroidler de ana belirti gene diğer hemoroidler gibi kanamadır. Hasta dışkılama sırasında ve sonrasında açık kırmızı renkli, damla damla bir kan geldiğini söyler. Bu dışkıya  bulaşık olduğu gibi dışkılamadan sonra da gelebilir ve klozeti kirletir. Bu durum uzun zaman devam ederse hastada anemiye bağlı solukluk, çarpıntı, halsizlik gibi yakınmalar hemoroid belirtilerine eşlik eder. Bu hastalarda dışa çıkan hemoroidler deki iç çeper salgısı nedeniyle ayrıca ıslak makat dediğimiz bir tablo vardır. Hastalar iç çamaşırlarının sürekli kirlendiğinden, ıslaklık nedeniyle o bölgede sürekli kaşıntı olduğundan yakınır.

HEMOROİD (BASUR) MEMESİ

Bazı hemoroidler ise çeşitli bağırsak hastalıklarına eşlik eden durumlar olabilir. Bunların en başta geleni bu bölgenin kanserleridir. Rektum kanserlerinde hemoroid memeleri erken bir belirti olarak karşımıza çıkabilir. 40 yaşın üzerinde ve ailesinde kanser öyküsü olan kişilerde görülen hemoroidlerde öncelikle kolonoskopi yapılmalıdır. Kolonoskopi sonucu herhangi bir patolojiye rastlanmaz sa o zaman mevcut hemoroidlerin tedavisi yoluna gidilmelidir.

 

Bazı hemoroid memeleri de siroz gibi karaciğer hastalığının ve colitis ulseroza gibi sistemik bir ihtihabı hastalığın erken belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Siroz hastalarında hemoroid ile birlikte karnında astice vardır. Karaciğer enzimlerinde anormallikler görülür. Çekilen US ve MR tetkikleri ile tanı pekiştirilir. Colitis Ulseroza vakalarında kanlı dışkılama vardır ve hemoroidler şişerek anüs dışına çıkabilir. Yapılacak bir kolonoskopi ve alınacak bir biopsi ile tanı konur.

 

Tüm bu araştırmalar yapıldıktan sonra pür hemoroid olduğu saptanan vakalarda tedavi yoluna gidilir. Zaman zaman dışarı çıkan ve elle anüs içine itilebilen vakalarda THD denilen bir yöntem uygulanır. Bunda amaç hemoroidlere kan getiren atardamarların bağlanmasıdır. Atardamarlar doppler denilen bir alet yardımıyla bulunur ve tüm katlar emilebilir bir dikiş ile bağlanır. Kan dolaşımı azalan hemoroidlerin geri çekilmesi yaklaşık 3 ayı bulmaktadır. Bağlamadan 2-3 hafta sonra genelde kanama biter.

Daha büyük hemoroidlerde ise yapılacak işlem cerrahidir. Pakeler tek tek ligasyon-eksizyon denilen yöntem ile çıkarılır. Bunda dikkat edilecek konu ameliyat sırasında sfinkter kaslarına zarar vermemek gerekir. Bunun dışında ameliyatla pakeler arasında sağlam mucoza köprüleri bırakılmalıdır. Yoksa ameliyat sonu anüs darlığı olabilir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi