İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

HEMOROİD (BASUR) İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

HEMOROİD (BASUR) İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Hastaların bazen utanmaları yüzünden bazen de önemsememeleri yüzünden hekime gitmeden kulaktan bazı tedavi yöntemlerine yönelmesi böyle bir soruyu akla getirmiştir. Her hastalıkta olduğu gibi hemoroit de öyle kendi kendine tedavi edilecek bir hastalık değildir. Derecesi ne olursa olsun ortada damarsal bir problem vardır ve bunun hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca her makat hastalığı hemoroit değildir. Hemoroitlerin ana belirtisi olan kanama başka hastalıklarda da görülür. Bunların başında gelen ve en tehlikeli olan kanserlerdir. Bitkisel tedaviler uygulayarak kişi çok kıymetli olan erken teşhis olanağını kaybeder. Bu nedenle kişi hangi tedaviyi uygulayacaksa uygulasın başlangıçta kesin teşhis koydurmalı, ona göre kendini yönlendirmelidir.

Hemoroid Çeşitleri

Hemoroitler 4 grupta incelenir. Her gruptaki hemoroitlerde uygulanacak tedavi farklıdır. Hemoroitler damarsal bir hastalık olduğundan yapılacak tedavi damarlara yönelik bir tedavidir. Öncelikle hemoroit oluşumunda en büyük neden olan kronik kabızlık ortadan kaldırılmalıdır. İşte bunun için bitkisel bir takım önlemlere başvurulabilir. Hastalar posa bırakan bir diyete yönelmelidir. Posa bırakan diyet ile daha kolay dışkılama sağlanacak ve kabızlığa bağlı olan anal basınç azalacaktır. Hastalara her gün en azından bir öğünde sebze yemeği yemesi istenir. Salata ve meyveyi diyetten eksik etmemesi istenir. Ekmek kepekli olmalıdır.

Hastaların diğer dikkat edeceği 2. konu günde en az 3 litre su içmesidir. Su sindirim sisteminin normal çalışmasında elzemdir. Yeterince su alınmadığı takdirde dışkı katılaşır, bu dışkının çıkarılması zorlaşır. Fazla ıkınmaya bağlı olarak anal basınç artar ve kanamalar olur.

Hemoroitli hastalar diyetlerinden acı ve diğer baharatları uzaklaştırmalıdır. Özellikle acı biber anüs sfinkterlerinde spazmı artırmaktadır. Güneydoğu bölgesinde hemoroit oluşumunun sık görülmesinin nedeni acı yiyeceklerin fazla tüketilmesidir.

HEMOROİD (BASUR) İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Basur İçin Evde Rahatlatıcı Çözüm

Her gün sabah-akşam 10 dakika süre ile yapılacak ılık suda oturma banyoları makat kaslarında gevşeme oluşturur. Hastaların oturma banyoları yapması sorunu %30-40 çözer.

Basur için aktarlarda safran, tarçın, kişniş, dereotu vs satılan maddelerin yararı pek görülmemiştir. Ayrıca anal bölgeye zeytinyağı ve kantaron yağı sürülmesinin de yararı yoktur.

Hemoroit hastalarının yapacağı en önemli işlem bir proktoloğa muayene olmaktır. Bu muayene sonucu hemoroidin derecesi saptanır. Buna göre uygulanacak tedavi belirlenir. 1. ve 2. derece hemoroitlerde lazer ve bant ligasyon gibi ofis tedavileri uygulanır. 3. derece hemoroitlerde THD denilen ve anal bölgenin kanlanmasını sağlayan atardamarların bağlanması işlemi uygulanır. 4. derece hemoroitlerde ise cerrahi tedaviye başvurulur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi