İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

HEMOROİD (BASUR) EVRELERİ

HEMOROİD (BASUR) EVRELERİ

Anüs bölgesindeki toplardamarların şişmesine hemoroidal hastalık denmektedir. Bu  şişmenin derecesi kişiden kişiye göre farklıdır. Bu derecelendirme tedavi yöntemlerininde farklı olmasına neden olmaktadır.

Hemoroid Ne Zaman Tedavi Edilir?

Hemoroidler 4 evrede incelenir. 1. ve 2. Derece hemoroidler anüs dışına çıkmayan internalhemoroid dediğimiz iç hemoroidlerdir. Bunlarda tek belirti genelde kanamadır. Özellikle kabızlık esnasında sert bir dışkının bu damarları yırtması ile kanama oluşur. Kanamalar dışkı ile karışık veya dışkılama sonrası damla damla şeklindedir. Açık kırmızı, parlak renktedir. 3. Derece hemoroidlerdepakeler dışkılama sırasında dışarı çıkar. Hasta bunları dışkılama bitince eliyle yine anüs içine iter. 4. Derece hemoroidler ise hep dışarıdadır.

HEMOROİD (BASUR) EVRELERİ

Hasta bunları itse bile hemen dışarı çıkarlar. 3. ve 4. Derece hemoroidlere dış hemoroid denir. Bunlardada asıl belirti kanamadır. Fakat bunlarda kanama ile birlikte ele gelen pakeler vardır. Bu pakeleri hasta dışkılama sonrası anüs içine iter. 4. Derece hemoroidlerde hep dışarıda kalır. Dışarıdaki hemoroidlerde bazen anüs kasları bunları kasar ve beslenmelerini bozabilir.

Bazen zorlu bir dışkılama sonrası, bazen bir ishal atağı sonrası veya zorlu bir acılı yemekten sonra buradaki hemoroidlerdetrombüs dediğimiz pıhtı oluşur. Anüs kenarında mor ağrılı bir şişlik şeklinde kendini belli eder. Hareketler, dışkılama çok ağrılıdır. Bu tür vakalarda erkenden bu trombüs çıkarılmalıdır. Bu işlem sonrası ağrı ortadan kalkar.

Hemoroidlerde Kanama Olur mu?

Dış hemoroidlerde kanama ve ele gelen pakeler dışında bu bölgede kaşıntı ve makatta ıslaklık gibi yakınmalarda görülebilir.

Tanı genellikle kolaydır. Genelde diz dirsek pozisyonunda 1, 5 ve 9 hizalarında 3 adet pake saptanır. İç hemoroidlerde ise anaskopla bakılarak tanı konur. 40 yaşın üzerinde ve ailesinde kanser öyküsü olan kişilerde tedavi öncesi mutlaka kolonoskopik muayene yapılmalıdır. Çünkü mevcut kanamalar veya oluşmuş olan hemoroidlerin kaynağı bir kalın bağırsak kanseri olabilir.

Tedavi hemoroidin derecesine göre değişmektedir. Sadece kanama yakınması olan;

1. Ve 2. Derece hemoroidlerde ofis tedavileri uygulanmaktadır. Bunlardan biri lazer ile pakelerin çöktürülmesi işlemidir. Bunda lazer ışınları ile pake alttaki bağırsak duvarına yapıştırılmaktadır. Biraz daha büyük 2. Derece hemoroidlerde ise bunlar bir lastik bantla bağlanmaktadır. Hastaya anaskop ile girilir. Kanamalı pake bulunur. Özel lastik bant atan tabanca ile bu pake boğulur. Bu sırada pokeye tabanca içine almak için bir vakum sistemi kullanılır. Boğulan pake1-2 hafta içinde düşer.

3.derece hemoroidlerde ise THD denilen yöntem uygulanır. Bunda prensip doppler denilen bir alet yardımıyla hemoroidlere kan getiren atardamarlar bulunur. Bunlar emilebilir bir sütur yardımı ile tek tek bağlanır. Kanlanması azalan hemoroid gittikçe geriler. Tam düzelme 2-3 ay içinde gözlenir.

4.derece hemoroidlerde ise bu ofis tedavileri pek yarar sağlamaz. Bunlarda genellikle cerrahi tedaviye başvurulur. Bunun için ya stapler denilen bir alet kullanılır yada klasik şekilde ameliyatla pakeler alınır.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi