İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidler bilindiği gibi anüs ve çevresindeki kan damarlarıdır. Burada atardamarlar yoluyla gelen kanı tekrar kalbe ve sindirim sistemine taşır. Hemoroidlerin hastalanmasına hemoroidal hastalık denir. Tabiki bu hastalığın belirtileri de damarlarla ilgilidir.

Fakat gerek utanma duygusu ve gerekse hastanın belirtileri fazla önemsememesi nedeniyle bu hastalar, proctologlara geç gelmektedirler. Bunun sonucu hastalık ilerlemekte ve belirtiler çoğalmakta ve komplike hale gelmektedir. Erken dönemde basit bir müdahale ile halledilebilecek sorun komplike hale geldiğinde tedavisi zorlaşmaktadır.

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroidal hastalığı yaratan neden anüs bölgesindeki basıncın artmasıdır. Bu basınç buradaki damarlarda kanın göllenmesine , damarların yapısının bozulmasına ve sonuçta yırtılmasına neden olmaktadır. Yırtılan damarda oluşacak en büyük belirti şüphesiz kanamalardır. Kanamalar açık kırmızı renktedir ve parlaktır. Özellikte tuvalet sırasında fazla ıkınmak buradaki basıncı arttırır. Kanama dışkıyla karışıktır yada dışkılama sonrası damla damla gelir. Klozette bu kanamayı gören hastanın hekim o an aklına gelir ve muayene olmak ihtiyacını duyar.

Anal basıncı arttıran en büyük neden hastaların çektiği kronik kabızlıklardır. Kişinin bünyesel durumu, alınan su miktarının azlığı, sedanter yaşam, oturarak çalışma, fast-food denen posa bırakan diyet olmaksızın beslenme kabızlığın en büyük nedenleridir. Hemoroid hastalığından kurtulmanın ilk önlemi kabızlıktan kurtulmaktır.

Bazı yörelerde hemoroid daha fazla görülmektedir. Bunda o yörenin beslenme şekli etkili olmaktadır. Özellikle güney doğu bölgesinde acılı ve baharatlı yeme alışkanlığı vardır. Bu yöre insanında hemoroid ve buna bağlı kanama daha fazla görülmektedir. Acılı yiyecekler anüs sfinktenindeki damarların tonüsitesini azaltmaktadır.

Hemoroidler 4’e ayrılarak anlatılır. 1. ve 2. Derece hemoroidlerde hastada dışarı çıkan bir pake yoktur. Hasta oluşan kanama nedeniyle bunların farkına varır. Bunlara iç hemoroid de denir. Tedavileri diğerlerine göre daha basittir ve ofis tedavileri denilen lazer , bant ligasyon gibi yöntemlerle kolaylıkla tedavi edilebilirler.

3. ve 4. Derece hemoroidlerde ise dışarı hemoroid pakeleri çıkar 3. Derece hemoroidleri hasta dışkılama sonrası eliyle anüs içine itebilirken 4. Derece hemoroidler içeri itilmez hep dışarıdadırlar. Bunlarda kanama dışında ele gelen meme vardır. Bu memeler bazen ağrılı olabilir. Sürekli dışarıda olması nedeniyle oluşan mukus salgısı nedeniyle hastanın külodu kirlenebilir.

Bazen hiçbir şey yokken çok şiddetli bir ağrı ile hasta gelebilir. Anüs kenarında mor ağrılı, şiş bir hemoroid pakesi vardır. Buna tramboze hemoroid denir. Bu trombüs cerrahi olarak çıkartılırsa mevcut ağrı birden kaybolur ve hasta rahatlar.

Hemoroidlerin derecesine göre yapılacak tedavilerde farklıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi