İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

HEMOROİD AMELİYATI SONRASI

HEMOROİD AMELİYATI SONRASI

Ameliyatlar hemoroidlerde genelde 3. Ve 4. Derece dediğimiz dış hemoroidlerde uygulanmaktadır. 1. Ve 2. Derece olan iç hemoroidlerde ameliyata gerek yoktur. Çünkü tek belirtileri kanamadır. Bunu tedavi edecek elimizde lazer tedavisi ve lastik bantla bağlama gibi yöntemler bulunmaktadır. Bunlar hastane ortamı olmadan kolaylıkla yapılabilir ve hastada herhangi bir iş ve güç kaybı yapmaz.

Dışarıda olan hemoroidler de ise bu pakeler cerrahi olarak alınır. Her cerrahi operasyon gibi bu girişiminde bir takım komplikasyonları olabilmektedir. Operasyonlar da genellikle spinal anestezi uygulanır. Bu anestezi türünde hastanın belinden anestejik madde verilir. Bu işlemden sonra hasta 4-5 saat civarında ayaklarını oynatamaz, uyuşuktur. Fakat iyi tarafı da hasta operasyon sonrası 4-5 saat ağrıyı hissetmez, yani ağrısız bir dönem geçirir. Bu uyuşukluk kayboldukça hasta bariz ağrı duymaya başlar. Bazı vakalarda anesteziye bağlı idrar retansiyonu yani idrar yapamama yakınmaları gelişebilir. Bu durumda mesane iyice şişer ve hastayı rahatsız eder. Bu hastalarda mutlaka sonda takıp idrar boşaltılmalıdır. Bazen de hastalarda tansiyon düşmeleri olabilir. Uyanık olmak gerekir.

HEMOROİD AMELİYATI SONRASI

Bazı cerrahlar anestezinin etkisi geçmeden bu bölgeye uzun etkili lokal anestezi yapmakta ve koydukları tamponları almaktadırlar. Bu hastalarda mevcut konforu biraz daha arttırabilir.

Operasyon Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Ameliyat sonrası hasta ağız yoluyla beslenebilir. Ayaklarına his geldiğinde, hareket oluştuğunda ayağa kalkabilir. Bu süre minimum 6 saatten erken olmamalıdır. Çünkü ani ayağa kalkışlarda tansiyonda oynamalar görülmektedir. Bu durum özellikle idrar retansiyonu yaşayan genç hastalarda daha fazla görülmektedir. Eğer idrar retansiyonu olmuş, bu yüzden sonda takılmışsa bu hastanın gece boyunca ayağa kaldırılmamasında fayda vardır.

Genellikle ameliyat öncesi lavman yapıldığından ilk gün pek dışkılama ihtiyacı duyulmaz. Buna rağmen dışkılama ihtiyacı varsa öncelikle anüs içi bir kanamadan kuşkulanıp bu yönden muayene edilmelidir. Eğer böyle bir durum yoksa dışkı ertelenmemeli ve hastanın tuvalete gitmesi sağlanmalıdır.

Anal bölgede hemoroid ameliyatının yapıldığı bölge sinir ve damar yönünden çok zengin bir bölgedir. Bu bölgedeki işlemlerde ilk günler şiddetli ağrı olması normaldir. Çok az miktarda, özellikle dışkılama sırasında kanama normaldir. Fakat kalp çarpıntısı yapacak derece, tansiyon düşüklüğü oluşturacak şekilde kanamalarda dikkatli olunmalıdır.

Ameliyat sonrası beslenme çok önemlidir. Öncelikle baharatlı gıdalardan ve özellikle acı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Posa bırakan bir diyete yönelmelidir. Bu amaçla sebze ağırlıklı bir diyet önerilir. Meyve bol tüketilmelidir. Günde en az 3 litre su içmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu günde 3-4 kez 10 dakikayı geçmeyen ılık suda oturma banyoları  yapmalıdır. Bu banyolar hem sfinkter dediğimiz anüs çevresindeki kasları gevşetir. Hemde ameliyat sonu oluşacak ödemi çözer.

Ameliyat sonrası kanama, anüs bölgesinde darlığa bağlı zor dışkılama, yeniden hemoroid pakesi ele gelmesi, gaz veya dışkı tutamama gibi yakınmalar varsa mutlaka hekime tekrar müracaat etmelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi