İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

HEMANJİOM AĞRI YAPAR MI ?

HEMANJİOM AĞRI YAPAR MI ?

Genel anlamda çocukluk ve bebeklik döneminin iyi huylu tümörü olan hemanjiomlarda çocukların ne yaşadığı ailelerce merak edilmiştir. Tam anlamıyla kendini ifade edemeyen çcukların acı çekip çekmediği ifadesinide söyleyemedikleri için aileler çocukların bazı ağlama ve sızlamalarının hemanjiomdan olduğunu düşünmektedirler. Tabi bu tradejik duruma bir açıklama getirilmesi uygun olacağını düşünmekteyiz. Bu çerçevede hemanjiom genel anlamda ağrı yapmaz. Ağrı yapması hemanjiomun rüptre  olması veya enfekte olması hallerinde olmaktadır onun dışında hemanjiom ağrı yapmaz. Bazı bebeklerde hemanjiomun hızlı çoğalma ve gerileme evrelerinde kaşıntı yapabilmektedir. Hemanjiom semtomları bulundukları yere göre de semptom ve komplikasyonları değişebilmektedir.

HEMANJİOM AĞRI YAPAR MI ?

Yüzde olan hemanjiomlar

Yüzün tamamını veya bir kısmını şekil bozukluğu şeklinde kaplayan hemanjiomlar komplikasyon olmasada aile ve çocuğun psikolojisini derinden etkilemesi.
Yüzdeki hemanjiomlar genellikle görüntü bozukluğu yapmakla beraber göz çevresi ağız içi, burun içinde, kulak duyma yolunda bulunması semtomatik komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bu hava yolu üzerinde bulunan hemanjiomların hızlı çoğalma yani proliferatif döneminde ciddi nefes darlıkları ve hayati komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bazı hastalarda trekestomiye kadar giden komplikasyonlar olabilmeketedir.

Göz çevresi (periorbital)  hemanjiomlar
göz çukurunun çevresinde yer alan hemanjiomlar ya göz küresine bası yaparak veya görme alanını kapatarak oluşturduğu komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bu  sebeple ya kalıcı görme kaybı veya geçici görme kayıplarına sebep olabilmektedir. Geçiçi  görme kayıpları hemanjiomun gerilemesi veya tedavi edilmesi ile olmaktadır. Bu dönüşümsüz görme kaybı oluşmadan yapılan tedaviler için geçerli bir durumdur. Bu yuzden göz çukuru çevresindeki hemanjiomların saptanması ile tedavi arasında uzun süreçler geçmemesi gereklidir. Çeşitli litaratürlerde %45-80 arası değişken oranda komlikasyonlar tespit edilmiştir. Göz kapağı çekilmesi,strabismusun sebep olduğu ambliyopi, pitozis, gözün itilerek yer değiştirmesi, optik sinire bası ile görme bozuklukları başlıca komplikasyonlarıdır.

Lumbosacral  hemanjiomlar

Bu tür hemanjiomlar spina bifida gibi lumbosakral anamolilerle birlikte görüldüğü için bu bebeklerde butip anamolilere dikkat edilmeli  % 18 civarı görülme olasılığı vardır bu bölge hemanjiomları mutlaka beyin cerrahisi veya çocuk cerrahisi tarafından lipomeningomyolesel yönünden incelenmelidir

İç organ hemanjiomları
Çocuklarda görülen hemanjiomların çoğunluğu yaklaşık % 70 i tek bir yede  ve izole şekilde görülmektedir diğer % 30 luk kısmında birden fazla yerde hemanjiom görülmektedir. İç ordanlarda hemanjiomu olan çocuklda bu % 30 kesim içinde yer almaktadır.  İç organ hemanjiomlarının en tehlikeli dönemi hızlı çoğalma dönemidir ciltte görülen hemajiomlardaki gibi iç organ hemanjiomlarıda büyür kanama ve ülserasyon yapmaktadır. Ayrıca bulunduğu organa göre büyüme dönemide bası ve organda ağrı semttomlarına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı hemanjiomu olan çocuların tamamı iç organ hemanjiomu yönünden taranmalıdır.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi