İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

HAMİLELİKTE BASUR

HAMİLELİKTE BASUR

Gebelik sırasında bebek büyüdükçe pelvis dediğimiz leğen kemikleri arasındaki boşluğa yerleşir. Burası vücudun alt kısmındaki atar ve toplar damarların geçtiği bölgedir. Bebek rahim içinde büyüdükçe rahim bu damarlar üzerine bası yapar. Bu durum kan getiren damarlardan ziyade kan götüren damarları daha çok etkiler. Hamilelerde ayaklarda şişlikler, anüs damarlarındaki şişmeye bağlı hemoroidler 2. ve 3. trimest’de çok artar. Ayrıca bu dönemde artan progesteron hormonu damar çevresindeki düz kaslarda gevşeme oluşturarak hemoroid ve bacak damarlarında varis oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

HAMİLELİKTE BASUR

Gebelikte 3.aydan itibaren zaman zaman anal kanamalar görülür. Bunlar taze kırmızı renkte kanamalardır. Dışkılama sırasında dışkıyla karışık veya dışkılama sonrası damla damla gelir. İlk trimest’de bu kanamalar seyrektir. Gebede halen 1. ve 2.derece hemoroidler mevcuttur. Gerekli önlemler alınmazsa olay ilerler. Mevcut hemoroidler oluşan basıncın artmasıyla 3. ve 4.derece olur. Kanamalar artar. 2. ve 3. Trimest’de kanama dışında taharetlenme sırasında ele memeler gelir. Hastada makatta bir dolgunluk vardır. Zaman zaman hasta dışkılama sırasında ağrıda hisseder. Son zamanlarda 30.haftadan sonra kan dolaşımının iyice yavaşlamasına bağlı olarak hemoroidler içinde pıhtı oluşabilir. Buda damarı tamamen tıkar. Çok ağrılı bir tablodur. Acil tedavisi gerekir. Oluşan pıhtı çıkarılmalıdır.

Gebelikte kadının böyle sorunların başına gelmesi beklendiğinden öncelikle hemoroidden korunmaya çalışılmalıdır. Bu amaçla öncelikle gebelerin kabız kalmaması için azami dikkat sarfedilmelidir. İlk olarak gebelerin günlük alacakları su miktarının 3 litre olması sağlanmalıdır. Canı istese de istemese de bu miktar suyu almalıdır. Çay, kahve, kola ve diğer meşrubatlar hiçbir zaman suyun yerini tutmaz. Bu 3 litreyi su şeklinde karşılamalıdır. Gebelik döneminde fast-food tarzı yiyeceklerden acılı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Her gün 3 öğünden birinde mutlaka sebze yemeği yemelidir. Sofrada meyve ve salata eksik olmamalıdır. Böyle posa bırakan bir diyet olabilecek kabızlığı önler. Hemoroid oluşumundaki en önemli bir faktör ortadan kalkmış olur.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileler tuvalette uzun zaman geçirmemelidir. Dışkıyı çıkaracağım diye uzun süreli ıkınma hem uterusun baskısını artırır, hemde anal damarlardan gelen basıncı arttırır. Buda hemoroidlerin azmasına, yırtılarak kanamasına neden olur. Hele bu hastalar acı, ekşi, turşu gibi gıdalarıda beraberinde almışlarsa durum daha vahim olur. Çünkü bunlar anüsden atılırken anüs cildinde irritasyona neden olmaktadır.

Kanamaları olan hamilelerde 2. ve 3. Trimest’de tedavi tıbbidir. Tromboze hemoroid dışında genelde cerrahi bir işleme başvurulmaz.

Hasta diyet programına alınır. Her gün 10 dakikayı geçmeyen oturma banyoları önerilir. Bunu hasta 2-3 kez yapar. Daha sonra o bölgeye yumuşatıcı, ağrı giderici merhemler sürülür. Hamilelere kendini yormayacak şekilde yürüyüşler tavsiye edilir. Günün belirli bir saatinde tuvalete giderek kendine bir tuvalet alışkanlığı sağlanması önerilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi