İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

FİSSÜR TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

FİSSÜR TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Anal fissürler anüs arka duvarında oluşan çatlaklardır. Bu çatlaklar tedavi edilmezse hasta yıllarca ağrı, yanma , akıntı şikayetlerine maruz kalır. Bu çatlaklarda yıllar içerisinde fibrosis dediğimiz bağ dokusu gelişir. Bunun sonucu olarak anüsde daralma, sfinkter fonksiyonlarında kayıp oluşur. Çok uzun süre devam eden fissürlerde nadirde olsa kanserleşme eğilimi olabilir. Bu nedenle bu kronik irritasyon bir an önce tedavi edilip, bu hastalık ortadan kaldırılmalıdır.

FİSSÜR TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Makat çatlakları genelde kronik kabızlık sonrası görülen bir durumdur. Fissürün uzun süre devam etmemesi için, tedavisi için özellikle fissüre neden olan bu kabızlığın en başta ortadan kaldırılması gerekir. Fissürler akut olarak başlar ve her yaşta görülebilir. Anüste en zayıf yer olan arka duvarda diklemesine yarık şeklinde görülürler. Çok katılaşmış bir dışkının çıkarılması sırasında bu yırtılma olabilir.  Hasta şiddetli bir ağrı duyar. Dışkılama sırasında yanmalar vardır. Çok az miktarda kanamalar olabilir. Bu durum geçicidir.  Hastadaki kabızlık problemi çözülürse bu sorun kendiliğinden ortadan kalkar. Fakat bazı durumlarda kabızlık veya tam tersi ishal nöbetleri kalıcı olur. Böyle hastalarda fissürün iyileşmesi için yeterli süre yoktur. 3-4 haftayı geçen akut çatlaklar eğer tedavi olmamışlarsa artık olay kronikleşmiştir. Bundan sonra her dışkılama hasta için ızdırap olmaya başlar. Hasta tuvalete gitmeye korkar. O ağrıları tekrar yaşamak istemez.

Anal Fissür Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler?

Fakat dışkılama bir ihtiyaçtır. Yapılması gerekir. Hasta dışkıyı tuttuğu sürece dışkının su içeriği azalır ve dahada katılaşır. Bu katı dışkıyı çıkarmak hastaya daha büyük azap verir. Fissürü daha çok açar ve ağrı ve yanmalar daha fazla olur. Hasta tedavi edilmezse bu kısır döngü böylece sürüp gider. İlerlemiş vakalarda fissür iyice derinleşir. Fissür zemininde iç sfinkter kasının lifleri görülmeye başlar. Bu arada hastada nöbetçi papilla denilen bir yapı ve cilt pilisi oluşur. Bunlar oluşan enfenksiyon ve ödemin sonucudur. Oluşan iltihap açıktaki iç sfinkter kasının liflerinde fibrozis dediğimiz bir yapı oluşturur. Bu kasın fonksiyonunu yitirmesine anüsün daralmasına yol açar. Bu dönemden sonra sadece fissürün tedavisi sorunu çözmez. Anüsteki darlık içinde 2. Bir operasyon gerekir.

Tüm bunlara meydan vermemek için öncelikle kabızlık ortadan kaldırılmalıdır. Hastalara posa bırakan gıda önerilir. Bu amaçla hastalar günde en az 1 kez sebze yemeği yemesi, salata ve meyveyi sofradan eksik etmemesi önemlidir. Kepekli ekmek kullanılmalıdır. Bu hastaların baharatlı gıda almaması özellikle acı yememesi istenir. Acı anal sfinkterlerde kasılma oluşturmaktadır. Dikkat edilecek diğer konu hastaların günde 3 litre su içmeleridir. Sindirim sistemihareketleri için su elzemdir. Kabızlığın ortadan kaldırılmasında vücuda alınan suyun miktarı çok önemlidir.  Şuunutulmamalıdır çay, meşrubat kahve hiçbir zaman suyun yerini tutmaz.

Bunlara ilave olarak hastaya spazmı ortadan kaldırmak için son yıllarda rövanşta olan botox tedavisi yapılır.  100 Ü. Botoxinternalsfinkter içine uygulanır. Etkisi 6 ay sürer. 2-3 ay içinde yukarıdaki önlemlerle birlikte % 90-95 sonuç alınmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi