İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

FİSSÜR NASIL İYİLEŞİR?

FİSSÜR NASIL İYİLEŞİR?

Anüs çıkımında görülen fissürler her yaşta görülebilen yırtıklardır. Bebeklerde genelde akut fissürler görülür ve zorlu bir dışkılama veya ishal atağı sonrası oluşur. Kabızlık veya ishal durumu ortadan kaldırılırsa kendiliğinden düzelir. Yetişkin fissürlerinde durum bu kadar kolay değildir. Oluşan yırtık daha büyüktür ve kabızlık veya ishal çocuklar kadar kolay geçiştirilemez. Yetişkinlerde ek önlemlerin alınması gerekir.

Yetişkinlerde görülen akut fissürlerde en önemli konu kabızlık bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için hastaya posa bırakan bir diyet önerilir. Mutlaka her gün en az  bir öğün sebze yemeği yemesi istenir. Meyve ve salata bol tüketilmelidir. Ekmek, yulaf veya buğday ekmeği gibi posa bırakan cinsten olması istenir.

FİSSÜR NASIL İYİLEŞİR?

Hastaların baharatlı gıdalardan özellikle acı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Acı yiyecekler anüs kaslarındaki spazmı artırmaktadır. Günlük alınan su miktarı da çok önemlidir. Bunun günde en az 3 litre olması gerekir. Su tüm vücut fonksiyonları gibi sindirim sisteminin çalışması için gereklidir. Suyun az içilmesi, kalın bağırsakta dışkının su içeriğinin fazla miktarda çekilmesine dışkının katılaşmasına ve kabızlığa neden olmaktadır. Bu konuda diğer bir durum mevcut ağrılar nedeniyle kişiler tuvalet ihtiyacını ertelemektedirler. Buda dışkıyı katılaştırmakta, su içeriğini azaltmaktadır. Dışkı ihtiyacı geldiği anda giderilmelidir. Dışkılama sırasında fazla ıkınmamalıdır. Ikınma buradaki basıncı artırmakta, fissürün daha fazla açılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç giderildikten sonra fazla ıkınmadan tuvaletten kalkılmalıdır.

Kişiler kendilerine bir tuvalet alışkanlığı edinmelidirler. Bunun için en uygunu sabahlarıdır. Özellikle kahvaltıdan sonra tuvalete gidilmelidir. Tuvalete giderken gazete, cep telefonu gibi gereçler alıp tuvalette uzun zaman geçirilmemelidir. İhtiyaç giderildikten sonra fazla zaman harcamadan tuvalet terk edilmelidir. Alaturka tuvaletler dışkılama fizyolojileri için daha uygundur. Kişi dizleriyle karına baskı yaparak dışkılamanın daha kolay olmasını sağlar.

Hamilelik Döneminde Fissür Tedavisi Nasıl Olmalı?

Kişide hamilelik durumunda çocuğun pelvise yaptığı bası nedeniyle kabızlık sık görülür ve buna bağlı fissürler olabilir. Bu durumda hamileler yukarıdaki önlemlere daha çok dikkat etmelidir.

Hastaların yapacağı diğer bir tedbir ise otuma banyolarıdır. Ilık su banyoları anal spazmı ortadan kaldırılmaktadır. Günde en az   2 kez yapılacak oturma banyoları kişileri çok rahatlatır. Bu sıcak su banyoları ne kadar çok yapılırsa o kadar yararlı olmaktadır. Dikkat edilecek konu bu banyolar çok sıcak suda yapılmamalı ve 10 dakikayı geçmemelidir.

Bu tedbirlerin dışında tedavide ana prensip anal spazmın ortadan kaldırılmasıdır. Bu amaçla günümüzde botox tedavisi yapılmaktadır. 100 Ü. Botox lokal anestezi altında internal sfinkter kası içine uygulanır. Etkisi 10 gün sonra ortaya çıkar. Spazm ortadan kalktığında yaklaşık 1-2 ay içinde fissür düzelmektedir. Bu arada çok kronik vakalarda fissür zemini granülasyonu dokusunun daha erken oluşması için lazer ile yakılabilir.

Çok kronik vakalarda, yukarıdaki işlemlere rağmen sebat eden vakalarda ise LİS ameliyatı denilen operasyon yapılır. İnternal sfinker kası cerrahi olarak kesilerek spazm ortadan kaldırılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi