İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

ET BENİ TEDAVİSİ

ET BENİ TEDAVİSİ

Benler her insanda görülen çeşitli renklerde ve büyüklüklerde oluşumlardır. Bir kısmı doğuştandır, bir kısmı ise sonradan oluşur. Yaş ilerledikçe artar. Bu oluşumlar zararsızdır, sadece estetik olarak yakınmalara neden olur, bazen de traş olurken giyinirken , başka nedenle takılabilir ve kanayabilir. Bazen de enfekte olabilirler. Bunlar cilde genelde ince bir sap ile bağlıdır ve ciltde kabarık şekildedir. Bu oluşumları deride görülen ve siğil denen oluşumlarla karıştırmamalıdır. Siğiller HPV virüsünün yol açtığı bulaşıcı cilt lezyonlarıdır. Yüzeyi pürtüklüdür ve bir sapı yoktur. Daha çok ellerde parmaklarda görülür. Et benleri ise düz bir yüzeye sahiptir genelde ovaldır. Bulaşıcı özelliği yoktur.

ET BENİ TEDAVİSİ

Oluşumunda genetik faktörler, o bölgeye gelen travmalar sorumlu tutulmuştur. Fakat kesin oluş nedeni belli değildir. Vücutta sürtünmeye müsait olan boyun, koltuk altı, göğüs gibi kısımlarda daha fazla görülmektedir. Şişmanlarda ve ileri yaşlarda fazlalaşmaktadır.

Et Beni Hemanjiom mudur?

Et benleri damar beni olan hemanjiomlarla veya nevüs denen melanin pigmentinin lokal toplantısı ile oluşmuş benlerle karıştırılmamalıdır. Hemanjiyomlar damarlardan gelişen benlerdir. Bebeklerde ve çocukluk yaşında sıktır. Bunlar ergenlik dönemine kadar kendiliğinden geçebilir. Geçmediği takdirde tedavi edilmelidir. Nevüsler ise melanosit denilen ve deriye renk veren melanin pigmentini salgılayan hücrelerden kaynaklanır. Bunlarda doğuştan olabilir. Sonradan da oluşabilir. Oluşumunda ve büyümesinde güneş ışınlarındaki ultraviolenin çok önemi vardır. Bu ışınlar nevüslerin hızla büyümesine neden olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında benleri olan kişilerin yüksek faktörlü bir güneş kremi ile (tercihen 50 faktör ve üzeri) ciltlerini korumaları gerekir.

Et benlerinde kanserleşme diye bir sorun söz konusu değildir. Sadece olduğu yerde çok yavaş büyür. Hemanjiomlar da en büyük tehlike olduğu yerde gittikçe yayılmasıdır. Nevüsler de ise kanserleşme söz konusu olabilir. Hızla büyüyen, şekli ve rengi değişen benlerde mutlaka hekim kontrolü gerekir.

Günümüzde et benlerinin tedavisinde cerrahi girişimler bırakılmıştır. Bunların cerrahi olarak alınması çok fazla iz kalmasına neden olmaktadır. Artık tedavide ya elektrokoter yada radyofrekans denen buharlaştırma yöntemi kullanılmaktadır. Bu amaçla öncelikle alınacak bene bir lokal anestezi yapılır. Sonra ben buharlaştırılarak yok edilir. İşlem süresi 2-3 dakikayı geçmez. Hasta işlem sonrası işinin başına dönebilir. Bu yöntem hem cilt seviyesinde,  hem de ciltten kabarık lezyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

Damar benlerinin tedavisinde de radyofrekans yöntemi kullanılmaktadır. Fakat çok büyük hemonjiomlar da ayrıca çeşitli ilaçlarla mevcut damarın kapatılması işlemi de uygulanır. Et benlerinin tedavisinde lazerin pek yeri yoktur. Çünkü bunlar deriden kabarık oluşumlar olduğundan lazer fazla etkili olmaz. Eskiden kullanılan krioterapi sağlıklı dokuya verdiği zararlar nedeniyle günümüzde bırakılmıştır.

Et benlerinde tedavi sonrası çok nadiren iz kalır. Ben alındıktan sonra bir kabuklanma olur. Kabuk yaklaşık 2 hafta içinde düşer.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi