İzmir Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Merkezi


  Tel : 0232 504 00 00

BİTKİSEL YOLLARLA BEN ALMA

BİTKİSEL YOLLARLA BEN ALMA

Çoğu kişide çeşitli sayılarda görülen benler estetik kusur dışında herhangi bir yakınmaya neden olmaz. Çoğu kişide bu benleriyle barışıktır. Bunları vücudunun bir parça olarak kabul eder. Fakat bunlar yavaşta olsa durmadan büyürler. Bunlar melanosit denilen hücrelerden salgılanan melanin pigmentinin lokal toplantılarıdır. Oluşumunda genetik yatkınlığın önemi fazladır. Fakat bir o kadar sorumlu diğer faktör güneş ışınlarındaki ultravioledir. Özellikle güneş gören yerlerde benlerin çokluğu buna bağlıdır.

Bazı benleri olan kişiler bu benlerinden zamanla rahatsız olmaya başlar. Bu benlerin kendini çirkin görünüme soktuğunu düşünür. Nefret etmeye başlar.

BİTKİSEL YOLLARLA BEN ALMA

Benler genelde yüz, boyun, gibi güneş gören yerlerde daha fazla görülmektedir. Özellikle erkeklerde yüzde sakal bölgesindeki benler traş esnasında kesilerek kanayabilir. Bazen el ve ayak tabanında görülen benler sürekli travmaya maruz kalır. Büyümeleri artabilir. Bu tür yerlerde olan benlerde dikkatli olmalıdır. Uzun süreli mikrotravmalar benlerde huy değişikliğine neden olabilir. Çok tehlikeli bir kanser türü olan malign melenoma dönüşebilir. Eğer bir benin mevcut oval veya yuvarlak şekli bozulursa, renkte bir alacalık olursa kanarsa, büyümesi hızlanırsa ve sert bir kitle haline dönüşürse mutlaka bu beni bir hekime muayene ettirmelidir. Malign melenomlar bilinen en hızlı büyüyen çok kısa sürede uzak organ metastazı yapan kanserlerdir. Erken tanı çok önemlidir.

Benler Hangi Renkte Olur?

Benlerin renkleri çok çeşitlidir. Pembe, kırmızı, kahverengi veya siyah olabilirler. Bazı benler deri düzeyindedir. Bazıları ise deriden kabarıktır. Bunlar deriye renk veren melanin pigmentinin cilt hücreleri içine yayılması sonucu oluşur. Bazı benlerin altında yağ dokusu birikebilir. Bunların rengi genelde sarıdır. Altta yağ dokusu içeren bir kabarıklık, üstünde ben vardır. Bunlar genelde ergenlik döneminde veya gebelik döneminde görülür. Oluşumunda hormonal etkiler sorumludur.

Benlerin tedavisinde doğal bir takım yöntemler tanımlanmıştır. Bunların ben tedavisinde yeri sınırlıdır. Modern tıpta günümüzde ben  tedavisinde ya lazer yada radyofrekans  denen buharlaştırma yöntemi kullanılmaktadır. Lazer yöntemi genelde yüzeyel benler için kullanılır. Radyofrekans denen buharlaşma yönteminde radyodalgaları ile ben tedavisi yapılır. Tedavi sonrası o bölgede bir kabuklanma olur. Kabuk ortalama iki  haftada düşer yerinde bir kızarıklık oluşur. Bununda normale dönmesi 2-3 ayı  bulur.

Bu konuda çok çeşitli bitkilerle tedavi önerilmiştir. Bu amaçla elma sirkesi, sarımsak , çilek, greyfurt , ananas,  kişniş yaprağı, turp, incir gibi bir çok bitki önerilmiştir. Fakat bunların etkisi çok sınırlıdır ve normal cilde de zarar verebilir. Bu amaçla bal veya batticon kullananlarda vardır. Altında yağ dokusu olan benlerde belki biraz yararı olabilir. Ama modern tıpta bunların yeri yoktur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Müşterek Muayenehane

close-link
Hemen Ara
Yol Tarifi